Olin täysin kalpea. Tiesin sen. Ja syystäkin. Ukki oli salannut jotain. Jotain joka liittyi Jeniin ja Beniin. Olin soittanut heille ja pian kumpikin olivat paikalla.
Ukki pyysi että minä ja Jen menisimme käytävään ja hakemaan äidin, sillä aikaa, kun hän puhui Benin kanssa. Olin hieman haluton noudattamaan ukin pyyntöjä, mutta kuitenkin minä tein mitä ukki pyysi.
Istuimme kolmisteen käytävässä ja viisi minuuttia tuntui ikuisuudelta, mutta viimein Ben tuli hakemaan meidät takaisin.
”Hei Jack. Mukava nähdä sinut. Viimeksi oli aika ikävä tilanne”, Jen sanoi ja jäi oven viereen seisomaan. Ben seisoi ukin oikealla puolella ja äiti meni istumaan vasemmalla puolella olevalle tuolille. Minä jäin sängyn eteen seisomaan tyhjänä. ”Totta Jen. Viimeksi oli ikävä tilanne. Onneksi tällä kertaa on vähän mukavampi”, ukki sanoi. Oli täysin pihalla. Ja halusin kysyä satoja kysymyksiä, mutta en pystynyt kysymään yhtäkään.
”Sisilia-kulta… minun olisi pitänyt kertoa tämä varmaan hieman aikaisemmin, mutta en ole pystynyt…. Sinulla on veli”, ukki sanoi ja äiti tuijotti häntä sanattomana. Silloin tällöin hän vilkaisi nopeasti Beniin ja kysyi viimein: ”onko tämä poika sitten veljenpoikani?” Benistä näki heti että hän oli hieman vaivaantunut. Hänhän mieluummin pysyi taustalla… ”Sisilia… Hän on veljesi”, Ukki sanoi hiljaa.
Tuijotimme vuoron perää äidin kanssa ukkia ja sitten Beniä. Benhän oli minun ikäinen… ja hän oli muka setäni. Tai siis enoni. Äiti oli itkun partaalla ja alkoi hengittää nopeasti. ”Poika… kuka on äitisi?” Äiti kysyi ja kun ukki oli sanomassa jotain, äiti huusi ettei hän kysynyt ukilta. Jalkani olivat pettämispisteessä, ja olisin kaatunut jollei Jen olisi ottanut minusta kiinni ja istuttanut tuoliin. ”Tiesitkö?” kysyin hiljaa. ”Arvailin”, Jen vastasi ja meni takaisin oven luo seisomaan.
”Rouva Maracat… Kun äitinne Mia kuoli 26vuotta sitten, isänne joutui pienelle rappiolle ja sitten tapasi äitini. Natalia Einstin”, Ben kertoi.
”Vannon että rakastan äitiäsi ja ystävystyin Natalian kanssa… Olin siis todellakin rappiolla. join, poltin… Ilman Natalian apua olisin varmaan kuollut”, ukki kertoi. Tuijotin jalkoihini ja toivon tämä olevan vain unta… pahaa unta, josta heräisin pian. Suljin silmäni ja avasin ne. Sama lohduton näky. Itkevä äiti, vaiennut Ben, ja ukki joka yritti selittää asioita.
”Onko hän sitten tyttäresi?” äiti kysyi ilkeästi. Kuulin kuinka Jen käveli selkäni taakse ja sanoi: ”en ole. Olen Jen Colonardo, tyttärenne ystävä ja Jackin naapuri kun hän asui Helmitiellä, ja kun minäkin asuin lapsuuteni siellä.” Käännyin nopeasti ja katsoin pitkään Jeniä. Oliko hän asunut Helmitiellä… ”Jen…” kuiskasin ja tunsin kyynelien valuvan. ”Olen halunnut unohtaa menneisyyteni, ja siksi en ole kertonut asuneeni. Ja minut tunnettiin silloin eri sukunimellä. Muutimme pois kun olin 8vuotias”, Jen kertoi ja otti kiinni kädestäni. Kaikki tuntuivat salaavan jotain… Ukki oli vuosia salannut Benistä, ja Jen menneisyydestään.
”Mitä helvettiä sinä sanoit?” äiti karjaisi. Heräsin ajatuksistani ja näin äidin seisovan raivoissaan. ”Sisilia. Rauhoitu. Tietysti minun pitää osallistua Benin menoihin. Niin kuin osallistuin sinunkin”, ukki sanoi tiukasti. Eli he olivat päässeet rahakysymykseen. Äiti on ollut aina tiukka raha-asioissa, mutta en olisi uskonut hänen raivostuvan tuollaisesta. Suljin ukin, äidin ja Benin keskustelun pois korvistani ja mietin asioita.
Oli päässyt pahimman säikähdyksen yli jo ja aloin tottua ajatukseen, että Ben on enoni. Ehken osaisi olla häntä kohtaa enää niin rento, tai sitten tilanne olisi toisin… Ben kun oli hieno ihminen.
Yllättäen lääkäri tuli huoneeseen ja huone hiljeni täysin. ”Rouva Maracat… Saanko pyytää teitä tuonne muualle?” lääkäri kysyi hieman kauhuissaan. Hän oli kai nuori, joka oli ensimmäistä kertaa puhumassa potilaan perheen kanssa… Sitten tajusin, että hänellä olisi uutisia isästä. ”Sano se täällä vain”, äiti tiuskaisi. ”tuota… Miehenne on kuollut”, lääkäri sanoi hiljaa.
© Jef
Saman Katon Alla Osa 8 Perhesuhteita
4
242
Vastaukset
- taas kurkistamaan
Saman Katon Alle...Ja kyllähän siellä jälleen tapahtuikin paljon dramaattista ja yllättävää, kuten hämmentävä sukulaisuussuhteen paljastuminen ja ikävä tieto kuolemantapauksesta.
Sujuvasti kirjoitettua draamaa jefiltä, kiitoksia...:)
T. Jason- tuota mieli-
jef kirjoitti:
jooh... Kiitos kehuista Jason... :) Pian saat taas uuden jakson :u
kuvitusta tuntuu riittävän vaikka laajan romaanisarjan kirjoittamiseen! -Ja senhän sä vielä jokin päivä julkaisetkin, uskon minä...:)))
tuota mieli- kirjoitti:
kuvitusta tuntuu riittävän vaikka laajan romaanisarjan kirjoittamiseen! -Ja senhän sä vielä jokin päivä julkaisetkin, uskon minä...:)))
yritän ainakin ensi kesäksi lähettää käsikirjoituksen, ja saa nähdä hyväksyykö ne... mutta peukut pystyssä. ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit415299Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4004554Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483839KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1583108Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142526Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182088Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1512012- 1241921
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241469
