alproxissa ja xanorissahan on molemissa sama vaikuttava aine. onko niillä kuitenkin jotain eroja? vaikuttaako ne samalla tavalla??
XANOR JA ALPROX
eroja??
51770
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
lääketehtaan valmiste. Sidos/apuaineissa voi olla eroja muttei se vaikuta itse lääkkeen toimivuuteen.
Minun paniikkihäiriölääkitys alkoi alproxilla-ja vaikutus oli välitön,nopea helpotuksen tunne. Muutaman kuukauden jälkeen vaihtui xanoriin ja siinä lääkkeessä ei helpotus ollut yhtä nopea. Kahden vuoden käytön jälkeen vaihtuivat nopeavaikutteiset depot-tabletteihin (koska olen paniikkikroonikko) ja huomasin olevani riippuvainen lyhytvaikutteisista lääkkeistä. Söin depotteja vuoden,aloin odottaa vauvaa ja sai lääkärin ohjeella lopetettua koko lääkkeen. Kärsin edelleen paniikista mutten koskaan ala syömään ko.lääkettä oli kamalat vieroitusoireet!
Alproxia, joten yksi syy siihen ettei Xanor auttanutkaan samalla tavalla, oli mahd.toleranssin nousu ja lääkkeeseen tottuminen=)
Kun niissä nyt ei ole sen kummosempia eroja, apu-ja sidosaineiden ero ainostaan. Ero sitten taas gen-sub.-lääkkeeseen onkin jo vähän toisen tasoinen.
t.farm.
syönyt nyt vuosia xanorin rinnakkais lääkettä vaikutsaine on sama, se vain on muun tehtaan valmistaja,ja halvempi versio,,debot on taas erikeen,,,
alkuperäisestä valmisteesta jonkin verran, tässä oli nyt alunperin kyse siitä, että eroavatko Alprox ja Xanor miten paljon toisistaan. Alprox EI ole Xanorin edullisempi gen.sub.-valmiste, Alpratsolam Merck ja Alpratsolan Alternova ovat niitä gen.sub.-valmisteita (en tarkistanut onko muita, nämä nyt ihan muistista).