Auton hinta

Hei!
Voisiko joku vielä ummikolle vääntää rautalangasta, kuinka saan suht' tarkkaan auton lopullisen hinnan saksasta tuotaessa.
Esim. 10 000€ auto. Vero alv?
Jokin merkki/mallikohtainen prosentti ilmeisesti jostain taulukosta?

Onko jo olemassa paljon liikkeitä, jotka hoitavat auton "avaimet käteen" periaatteella ja paljonko suurinpiirtein palvelu maksaa?

Kiitos vastauksista etukäteen!
2465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tarkkaa arviota verosta et saa, mutta homman saat laskettua esim niin että katsot vaikka taxfree kaupasta tai saksasta auton hinnan.

Sitten katsot tullin sivuilta josko autolle löytyisi veroprosentti taulukosta. (Muista katsoa oikea kk:si).

Sitten katsot vielä vastaavanlaisen auton suomen markkinahinnan(vaikka www.autovista.fi), mielellään autoliikkeiden hinnastosta. Ja lasket esim. tullin sivuilla olevan laskurin avulla veron alvin määrän (www.tulli.fi).

Sitten ynnäät lukemat yhteen ja tiedät suurinpiirtein mitä se lysti tulee maksamaan.

avaimenkäteen periaatteella autoja toki saa mutta auton saksan hinnanpäälle tulee yleensä 1000-2000e, joka on suhteellisen iso raha.

Kannattaa varmaan kysellä suoraan esim. www.eurocars.fi:stä tai vastaavanlaisesta taxfree kaupasta noita hintoja. Toki hekin osaavat kertoa vähän mitä verot tulee olemaan.

Kannattaa myös yrittää katella englannista autoa, europanpuoleisella ohjauksella. Nekun eivät siellä maksa juuri mitään, koska vakuutusmaksut ovat kalliimpia kuin englanninpuoleisella ohjauksella olevissa autoissa.

Äänestä

noilla antamillasi tiedoilla laskee missä tahansa markinatalousmaassa minkä hyvänsä kulutushyödykkeen veron, tuodaanpa se uutena tai käytettynä.

Mutta ei täällä kommunistisen suunnitelmatalouden viimeisessä linnakkeessa.

10k€ hintaan kun saa yleisesti EU-alueelta vanhoja Jaguareja ja S-Mersuja joiden hinta Suomessa määritellään jonnekin 60k€ pintaan ja veroprosentti 34.

Hinta siis 10k€ + 1,22*0,34*60k€ = 25k€.

Säästäähän tuossakin tietenkin sen kuvitteellisen hinnanerotuksen 35k€, mutta siinä vaiheessa kun itse koitat myydä ko. autoa siitä saa vain 15k€ (esim heti tuontipäivänä) joten takkiin tulee ja raskaasti.

Toisaalta voit ostaa 10k€:llä uuden Chrysler Neonin jossa veroa vain 13%, ja jonka yleinen hinta Suomessa on 15k€:

10 + 0,13*1,22*17 = 13k€

Siis käytännössä 10k€ auto missä tahansa sivistysvaltiossa maksaa 13-25k€ Suomeen tuotuna.

Onnea vaan ostoon..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mortti kirjoitti:

Hei!
Voisiko joku vielä ummikolle vääntää rautalangasta, kuinka saan suht' tarkkaan auton lopullisen hinnan saksasta tuotaessa.
Esim. 10 000€ auto. Vero alv?
Jokin merkki/mallikohtainen prosentti ilmeisesti jostain taulukosta?

Onko jo olemassa paljon liikkeitä, jotka hoitavat auton "avaimet käteen" periaatteella ja paljonko suurinpiirtein palvelu maksaa?

Kiitos vastauksista etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu