Hei! Mulla on maanantaina hammastarkastus.. Olen 6.lk,ja pelkään PALJON hammaslääkäriä.Hampaani ovat aika huonokuntoiset,reikiä löytyy vaikka pesenkin 2 kertaa päivässä.Minulla on 1 tosi iso reikä. Saan varmasti tarkastuksesta ajan,ja minua pelottaa se jo nyt. Aina ennen hammaslääkäriä käteni tärisevät älyttömästi,ja kamala ahdistus ja pelko.. Lisäksi kuntamme hammaslääkäri on aika kovakourainen, ja pelkään häntäkin.
Miten uskallan mennä hammaslääkäriin? Miten te jotka pelkäätte olette uskaltaneet lääkäriin?
Miten uskallan mennä hammaslääkäriin? Miten te jotka pelkäätte olette uskaltaneet lääkäriin?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sanot lääkärille pelkääväsi tai voit sanoa sen jo kun sinut kutsutaan sisään eli hammaslääkäri tai hoitaja kuka sitten lie sanokaan sinun vuorosi olevan. Sanot heti siinä jo henkilölle että pelkäät nyt kamalasti kun on noita reikiäkin. Saat taatusti asiallista hoitoa ja hammaslääkäri osaa ottaa pelkosi huomioon HETI.
mutta, se poraushomma etenee näin: siis eka se otta sen poran ja poraa ( se voi sattua ja jos on iso reikä niin sattuu varmasti) mull on ollu oikeesti ihan sika iso reikä ja se poratttin 20 min. sitten siin pannaa paikka-ainetta ja hiotaan. mmut hammaskiven poistoki sattuu... mut en haluu pelotella, kerron vaantosiasiat. sano sille et pelkäät!
No koitan sanoo sille että pelottaa.. Mun tietääkseni mulla on nyt iso reikä,sen tunteen todella hyvin kielellä.Joskus otin jonkun puudutuksen mikä pistettiin ikeneen jollain neulalla,ottaisin nytkin kun saan ajan,mutta en tie uskallanko kun en enää muista miltä se piikki tuntui..
Eli kertoisko joku vie miltä puudutus ikeneen neulalla pistäessä tuntuu? =)
multa on poistettu 4 pysyvää hammasta (ei mahtuneet suuhun) 2 otin puudutuksen ja yoisiin 2 en ottanu (virhe, sillä niissä juuret lähes s-kirjaimen muotoiset, vedettiin irti jotai ainankin tunti... mut se puudutus: ku mul on laitettu ikenee ja kitalakee. se tuntuu siltä että porattais kitalakee tai ikeneen. ja ku meilläki on aikas kovakouranen hammis :( no mutta tsempppiä, kerro sitten kuulumisiasi maanantaina! toivotaan että kaikki menee hyvin! :)
No tänään sitten oli se tarkastus.Aika isojakin reikiä löytyi,mutta koska ne ovat maitohampaissa,eikä niitä särje ne jätettiin sikseen.Sain ajan ensiviikon torstaille jonkin pikkureiän vuoksi,mikä on pysyvässä hampaassa. No onneksi se reikä on kuulemma tosi pieni,niin ei varmaan sitten paljoo satukkaan. :)
En aikoihin ole käynyt hammaslääkärissä,mutta viimenäkemästä hammaslääkäri on tullut ystävällisemmäksi. Oli suorastaan yli-ystävällinen. ;D
Kiitos vielä kaikille vastauksista!
vai hoituiko homma ilman tunnustusta?
Jotain mutisin että jännittää,niin vastasivat vaan että okei.