Jotka ovat Jeesuksen omia, vaeltavat kuten hän. Jeesus piti koko lain, kaikki kymmenen käskyä, mutta rikkoi Mooseksen ja fariseusten lakeja. fariseusten asettaman sapatin hän kumosi ja palautti oman, luomisessa antamansa ilonpäivän josta Jesaja ennusti! Juutalaiset rikkovat edelleenkin Jumalan lakia viettäessään fariseusten sapattia. Adventistit taas uuden liiton israelina pyhittävät Jeesuksen sapatin!
Sapatti on uuden liiton lepopäivä
kristityille
464
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
että adventistit olisivat,se jumalan silmäterä,jonka raamatussa sanotaan olevan Israelin kansa.Mitenkä on sitten luvatunmaan kanssa,miten te sen selitätte ja omitte itsellenne,senkin Jumala lupasi omaisuuskansalleen Israelille ikuisiksi ajoiksi.Metsässä olette oppeinenne,kyllä jämpti on näin.
Missä raamatussa kerrotaan jeesuksen pitäneen vain 10 käskyä? Uuden liiton israel, mikä sellainen on?
Aivan järjettömiä juttuja, uskooko joku tosiaan noita taruja? Tällä palstalla ei ole yhden yhtäkään adventistia, joka ei olisi samalla ateisti.
sanota että Jeesus piti vain kymmenen käskyä - vaikka toisaalta eihän kukaan sellaista ole väittänytkään.
hyvä että joku edes puhuu ja kirjoittaa totuutta täälläkin!