Makumatka maailman ympäri

Pikkutikru^

Olen jo pitkään halunnut tehdä jotain räväkkää ja repäisevää koska elämä tällä pienellä planeetalla on käynyt raastavan tylsäksi Ja ruokalista on minulle kuin raamattu (tosin olen oppinut valkkaamaan suuhuni näistä tavanomaisita ruoista ne maistuvimmat ja sekin alkaa jo turruttaa).

Pääsin Saksanreissullani viime kesänä 2007 maistamaan Lehmänsuolikeittoa ja se oli niin eksoottista että suorastaan hingun päästä maistelemaan mitä muuta maailman keittiöistä ja eripaikoista löytyisi syötäväksikelpaavaa (aikasemminkin on monesti käynyt mielessä: Millehhän skorppiooni, valaan liha, sammakonreidet tai krokotiilin liha maistuisi?).

Olisin valmis maistamaan mitä hyvänsä (kunhan se ei ole kuolemaksi, sillä sittenhän minulta jäisi kokematta niin paljon muita makuja ja kokemuksia).

Etsin siis sponsoria, matkaseuraa(1-2hlö) ja mahdollista tulkkia hurjaa matkaani varten, sillä opiskelijana minulla ei ole varaa itse reissata ja eihän matkustaminen koskaan ole hauskaa yksin ja kolmanneksi: Haluan tietää mitä olen suuhuni laittanut(tulkki) :) tottakai.

Sponsorilta kaipaisin avustuksia:
* matkoihin
* ruokiin
* asumiseen
* ja mahdollisien ruokamyrkytyksien parantelemis kustannuksiin ^^
* passit/viisumit/paprut(suomen passihan minulla jo on)

Joten SINÄ, joka suorastaa uhkut maistamisen halusta, mitä erikoisimpien ruokalajien ääressä.
Olisitko valmis lähtemään hurjalle seikkailulle kanssani vaikka maailman ääriin maistelemaan erilaisia eksoottisia ruokia?

Opiskelen tällähetkellä, mutta olen valmistumassa vuoden sisällä(tai no oikeastaan minun puolestani olisin valmis lähtemään vaikka jo tänään). Olen 21v. Enkä mielestäni ole millekkään allerginen.

Toivon että joskus unelmastani tulee totta.

P.S. Haluaisin liittyä myös jonkinlaiseen Ruokienmaistelijoiden kiltaan, jotta voisin kuunnella muiden mielipiteitä ja kokemuksia eri ruoista.

3

725

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arvuuttelija

      Onnea reissulle! Koska sinne kyllä pääset, veikkaisin. Tosin menyyseen saattaa kuulua myös ns. tatti, eli lihanuija, sitä tulee imeä ei purra.

      • sattuipa sopivasti

        pikkutikru postasi viestinsä myös foorumille "elävä ravinto"!


      • Pikkutikru^

        Juu kyllä se tiedetään jo ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      806
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      531
      749
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      75
      674
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe