"uusi" lahko: EVVK

Nobelisti Weinbergin mukaan näyttää että monille
fyysikoille uskonto ja Jumalan olemassaolo on
yhdentekevä aihe.
"Ei Voisi Vähempi Kiinnostaa" -lahkolaisia.

Ovatko he ateisteja pahempia kun eivät edes oikein ole ateisteja ? ;)

Hesarin tiedesivuilla tästä mainittiin Kari Enqvistin kirjaesittelyn yhteydessä. professori Enqvist pitää uskovia ja kirkkoa larppauspelin
harjoittajina, jotka mielikuvittelee itselleen Jumalansa ja pelaavat sillä oletuksella roolipelejänsä.
5275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

he vain uskovat olevansa ateisteja, ja kiittävät siitä luojaansa? ;)

Äänestä

Kosmologian professori Kari Enqvist kirjoitti taannoin Kanavassa, ettei luonnossa ole ainuttakaan todistetta Jumalan olemassaolosta vaan tietämyksemme aukoista. Toinen professori jota olen maininnut tasoltaan yhtä huonoksi - ei tiedä Jumalan olemassaoloa - on tietofinlandia Esko Valtaoja.

Kuinka paljon on minun lisäkseni Suomessa niitä, joita olisi väitetty Herraksi? En todellakaan tunne yhtään toista tapausta.

Herra M.S.
Nuoren maan kreationisti, Jyväskylä

Äänestä
  • Erittäin fiksun oloinen mies toi Kari Enqvist, hyviä naulan kantaan osuvia kommentteja. Pitääkin ottaa lisää selvää miehen ajatuksista.

    Äänestä

EVVK rulez.

Tästä alkaa jokin. Tai loppuu. Tai on jokin vaan.

Toivottavasti ei isommin, kehityksen sokea silmä on edelleen sitä. Sokea. Ei määrää, pää.

Elämä. Pakkopullaa, ei paha, eikä hyvä, ilmaista ihme hubaa.

Kiitos, kellen vain. Vaikka mulle hiukan myös.

Haudassa tavataan, atomitasolla, kvattitasolla, pienien jousien tasolla.

Blaah, meitähän ei edes ole. Kannattaako rulettaa ?

Positiivia pyöritän, niin myös "nekin".

Mitä tapahtui ? Tapahtuiko ?

Jotain on vaan...

Ok, EVVK sattuu ja osuu !

Äänestä

Mitä muuten kävi sille lahkolle joka väitti että jumalaa ei ole olemassa...?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mr.K.A.T. kirjoitti:

Nobelisti Weinbergin mukaan näyttää että monille
fyysikoille uskonto ja Jumalan olemassaolo on
yhdentekevä aihe.
"Ei Voisi Vähempi Kiinnostaa" -lahkolaisia.

Ovatko he ateisteja pahempia kun eivät edes oikein ole ateisteja ? ;)

Hesarin tiedesivuilla tästä mainittiin Kari Enqvistin kirjaesittelyn yhteydessä. professori Enqvist pitää uskovia ja kirkkoa larppauspelin
harjoittajina, jotka mielikuvittelee itselleen Jumalansa ja pelaavat sillä oletuksella roolipelejänsä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu