Lutherin seuraajat

Miten helluntailaiset suhtautuu siihen että protestanttinen uskonto sai alkunsa Martti Lutherista.
http://www.lyseo.edu.ouka.fi/suvaitsevaisuus/historia/antisem/lutheraj.html

Ilman Lutheria tuskin olisi helluntailaisuuttakaan.

Lutherin voittaessa Roomalaisten pelon myös anabaptistit uskalsivat nousta yhteistä vihollistaan Roomaa vastaan ja aloittivat ensimmäisinä alkukirkon vastaiset aikuiskasteet 1500-luvulla.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Anabaptismi
7190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sinulle ei kelpaa mikään. Milloin helluntailaiset ovat pahoja, milloin luterilaiset, milloin ketkäkin. Aina on narisemista. Nuori mies ja vanhan eläkeukon asenne. Tuolla menolla saat vielä mahahaavan alle kolmevitosena.

Äänestä

Mitä sitten miten helluntailaiset suhtautuu mihinkin? Mitä sinä sillä tiedolla teet? Tuskin tuut yhtään sen hmmm hurskaammaks.
Mee nukkuun.. hyvää yötä...

Äänestä

* Kyllä helluntailaisuus on kuule ihan sieltä Raamatun alkuseurakunnasta lähtöisin, siellä on juuret, ja uskon alkaja ja täyttäjä on taivaan Herra Jeesus, eikä suinkaan Luther.
* Kyllä Jumalalla olisi ollut lutterin kaltaisia rämäpäitä käytettävänään pilvin pimein, jos Mara olisi livennyt tehtävästään.

Äänestä
  • Kukapa pystyisi sulkemaan suut kaikilta ihmisiltä tai kaikilta perkeleiltä! Tähän mennessä olen jo huomannut, että aina kun tukin perkeleeltä yhden suun, hän levittää muualta kymmenen kitaa auki ja tulee aina vain suurisuisemmaksi. Niinpä minun on täytynyt jättää kaikki Jumalan haltuun, halusinpa tai en. Hän on oikea tuomari, kunhan me vain pysymme totuudessa, ja hän osaa hoitaa asiat oikealle tolalle. Näin hän tekeekin joka päivä kuten hyvin olemme havainneet.

    Jumalalle olkoon kiitos ja iankaikkinen ylistys, etteivät tuollaiset saarnamiehet vielä puhu paskapuheitaan meidän ruhtinaskunnassamme. Meillä täällä ei myöskään ole noita sakramentin vihollisia, vaan me olemme kaikessa hiljaisuudessa yksimielisiä opissa, uskossa ja elämässä. Jumala varjelkoon meidät siinä vastedeskin, aamen.

    Äänestä

  • Aloittaja

    että helluntaiherätys syntyi n. 100 vuotta sitten Amerikassa mustien keskuudessa.

    Ei sinun kannata väittää helluntailaisuuden alkaneen alkukirkoista.

    Äänestä

Tuskin suuri Jumalamme on Sinun ateistiseen maailmaan mahtuva. Mutta kun kysyit niin:
Kyllä varsinkin nuori Luther oli suuri Jumalan mies, mutta olisiko helluntailaisuutta tai muutakaan niin tuskin se on ihmisistä ollut tähänkään asti kiinni. Ennen Lutheria oli Hus yms. uskon soturit ja Jeesuksella riittää keinoja viedä sanaansa eteenpäin ihmisten keskuuteen. Herätysliikkeet syntyvät Jumalan tarpeesta viedä eteenpäin sanaansa. Kysymyksesi on kuin tunnettu kysymys kumpi oli ensin; muna vai kana. Jos et usko Jumalaan, tuskin ymmärrät silloin kanan olleen ensimmäinen, koska et tunne raamattua, jossa sanotaan, että Jumala loi eläimet... Eli kana oli ensimmäinen.

Äänestä
  • Aloittaja

    että jokainen lahko on Jumalan asialla.

    "Herätysliikkeet syntyvät Jumalan tarpeesta viedä eteenpäin sanaansa"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuulolla10 kirjoitti:

Miten helluntailaiset suhtautuu siihen että protestanttinen uskonto sai alkunsa Martti Lutherista.
http://www.lyseo.edu.ouka.fi/suvaitsevaisuus/historia/antisem/lutheraj.html

Ilman Lutheria tuskin olisi helluntailaisuuttakaan.

Lutherin voittaessa Roomalaisten pelon myös anabaptistit uskalsivat nousta yhteistä vihollistaan Roomaa vastaan ja aloittivat ensimmäisinä alkukirkon vastaiset aikuiskasteet 1500-luvulla.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Anabaptismi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu