Teidän kirkonne paloi ja kristityt tarjosivat teille omia tilojaan käyttöön.
Voisitteko te kertoa miksi niin tylysti torjuitte Tampereen Luterilaisen seurakunnan ja Adventtikirkon ja Vapaakirkon ja Metodistikirkon avun tarjouksen ?
Voisitteko te kertoa miksi niin tylysti torjuitte Tampereen Luterilaisen seurakunnan ja Adventtikirkon ja Vapaakirkon ja Metodistikirkon avun tarjouksen ?
Vastaukset 30
Vanhimmat
Emme voi kokoontua perkeleen kirkkojen tiloissa.
En usko että kukaan Myöhempien Aikojen Pyhien Jeesuksen Kristuksen jäsen joka on sisäistänyt evankeliumin merkityksen omassa elämässään kirjoittaisi ikinä noin ikävää kommenttia. Kirkon Suomenkielisillä nettisivuilla on kiitos tilojen tarjamisesta. Toisin kuin monissa muissa uskonnoissa tarvitsemme paljon luokkatiloja, muiden kirkkojen tiloissa näitä ei välttämättä ole riittävästi.
omaan kysymykseensä. Sano seis panettelulle. Lentopallo on parasta huumetta.
Ja mikä vielä huonompi juttu.Kaikkien noiden em.kirkko-/seurakuntien tiloissa ainakin siellä edessä on RISTI. Saattaapa olla alttaritaulu, jossa on ristiinnaulitun Herran Jeesuksen Kristuksen kuva.
Ymmärrän, että tilat tuntuvat"ahtailta".
seurakunta kokoontui monien vuosien ajan Adventtikirkon kanssa yhteisissä tiloissa ennen kuin saimme oman kappelin. Se sujui hyvin, kun he kokoontuivat omaan Jumalanpalvelukseensa lauantaisin ja me sunnuntaisin. Viikkotoiminnat sovimme eri päiviksi. Yhteistyö oli rakentavaa ja käytimme myös osaksi toistemme irtaimistoa.
Unski
Aloittaja tuskin oli mormoni. Minä olen ja viittaan oppiimme:
"On olemassa vain kaksi kirkkoa: Jeesuksen Kristuksen kirkko ja perkeleen kirkko. Jokainen joka ei kuulu Jeesuksen Kristuksen kirkkoon kuuluu perkeleen kirkkoon, joka on koko maailman huora."
Perkeleen kirkko:
"Jokainen maan päällä oleva paha ja maailmallinen organisaatio, joka vääristelee puhdasta ja täydellistä evankeliumia ja taistelee Jumalan Karitsaa vastaan."
Ote on pyhien kirjoitusten oppaastamme.
Tarkoitushan on sama tuossakin, vaikka tarkoituksella "unohdat" aina tuonb toisen virkkeen. Joissakin käännöksissä puhutaan portosta.
Silloin jäsen EI OLE sisäistänyt evankeliumia (tässä MAP-kirkon oppeja), jos hän tarkoituksella jättää tuon olennaisen huomiotta.
mormoni. Provoilla voi kuka tahansa. Tarkoitusperiä on kaikenlaisia. Sinä et ole, mutta jutusta lähetyssaarnaajien kanssa, niin voit varmasti vielä joskus mennä kasteelle.
Mainitsemaasi "oppiin" annettiin aiemmin hieno ja tyhjentävä selitys, jota kukaan ei lähtenyt kumoamaan tai haastamaan. Tutkaile sitä.
"Selityksiä" toki voidaan antaa, mutta kyllähän oppi on täsmälleen niin kuin minä sanoin. Olisi täysin mahdoton ajatus, että mormonit voisivat käyttää perkeleen kirkon tiloja omiin tilaisuuksiinsa.
ristiriitaiselta, että MAP-kirkko kokoontuisi perkeleen kirkon tiloissa. Se ei ole kyllä tarjonnutkaan tilojaan käyttöön, eikä puhelinluettelossa ole sen yhteystietoja.
Tampereen seurakunnalla lienee oikeus itse valita sopivimmat kokoontumistilat itselleen. Tervemenoa tutustumaan paikan päälle, kuinka toiminta uusissa tiloissa lähtee käyntiin!
Etkö todellakaan tiedä, että on olemassa vain kaksi kirkkoa, toinen on Jeesuksen Kristuksen kirkko (MAP) ja toinen on perkeleen kirkko?
Mahdatko olla mormoni ollenkaan, jos et edes tuota tiedä opetuksistanne?
Puhelinluetteloissa muita kirkkoja tietenkään kutsuta tuolla nimellä, koska ei niitä sellaisina pidetä muiden kuin mormonien opeissa.
tulisi ruokkia; en usko sen olevan loppujen lopuksi raukalle hyväksi.
Jokaisella on kuitenkin oikeus omaan, henkilökohtaiseen uskoonsa; ei tarvitse kuulua mihinkään kirkkoon saadakseen luvan tulkita Pyhiä kirjoituksia. Meillä toki on mitä ilmeisimmin eriävä näkemys, ja varmaankin kaikilla tuntemillamme kirkon jäsenillä, mutta se tosiasia ei saa vaikuttaa niin että alkaisimme halveksua periferiaa.
Onneksi nuo väliinhuutajat (hecklers) eivät tavallisesti tule kokouksiin häiriköimään. =)
Tarkoitatko että selkeästä painetusta opista on erilaisia näkemyksiä jäsenten keskuudessa?
Miten sitten kirkkoon liittymistä harkitseva voi saada oikeaa tietoa kirkon opeista, kun jäsenistökin epäröi selvien oppien kanssa?
>Onneksi nuo väliinhuutajat (hecklers) eivät tavallisesti tule kokouksiin häiriköimään. =)
Teillä on siis jokin kirjoittamaton sääntö, että tietyistä (kiusallisista) opista (vaikka ne ovat omia oppejanne!) ei saa kokouksissa puhua. Jaahas...
He opettavat oikeaa oppia. Mitään sekaannusta ei kirkossa ole oppien suhteen, sillä oppi on Pyhissä kirjoituksissa ja siitä antaa viralliset tulkinnat kirkon profeetta sekä kahdentoista apostolin koorumi. Kaikista asioista ei ole annettu virallisia tulkintoja. Kirkon jäsenet uskovat mm. Pyhään henkeen, josta saa lisätietoa mm. raamatusta.
Internetpalstoilta ei kannata lähteä virallista oppia hakemaan, jos haluaa olla asiasta varma. Täällä voivat koulutetut apinatkin kirjoitella.
Ainakaan sellaista ei koskaan ole tarvinnut soveltaa, mikä tulee ilmi jos luet viestin, johon vastasit.
http://www.mormonismi.net/ei_kerro.shtml
kirkon oppia. En katsonut tuota linkkiä, koska mitä sieltä löytyy kirkon opista, mitä ei olisi Pyhissä kirjoituksissa?
"Olisi täysin mahdoton ajatus, että mormonit voisivat käyttää perkeleen kirkon tiloja omiin tarkoituksiinsa".
Tiesitkö että Tabernaakelikuoro osllistui Utahissa alkuaikoina Katolisen kirkon messussuun kirkkokuorona, kun katolilaisilla ei ollut omaa kirkkokuoroa?
Miten selität sen?
mutta ei juuri tuohon kirjoitukseen. Kovin on ainakin tämä UUT.ry:n sivu epäasiallinen. Sitä kommentoidaan:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000259&posting=22000000025544750
Loppuhuipentuma on paras: "Pitää varmasti paremmin paikkansa, että jäsen, joka jättää kymmenykset maksamatta, varastaa itseltään."
Ei kai sitä muuten voi selittää kuin että luopumusta oli jo tuolloin. Voisitko kertoa ajankohdan tarkemmin? Onhan muutakin luopumusta tapahtunut, kuten esim. mustien pappeuden salliminen.
Muutenkaan en usko että vielä tällä hetkellä on kovinkaan monta henkilöä, jotka voisivat tuollaiseen kysymykseen vastata. Odota kun asia etenee ja jotain päätetään ja tiedotetaan eteenpäin.
virallisilta sivuilta.
"Sunnuntain 13.1.2008 kokoukset Tampereella
Tampereen seurakunnat ja niiden jäsenet kiittävät saamistaan myötätunnon osoituksista, joita kirkkorakennuksemme tuhopoltto on meille tuonut. Erityisen kiitoksen haluamme lausua Tampereen kaupungille, Tampereen Ev.lut. seurakunnille ja Adventtikirkolle heidän tilojensa tarjoamisesta käyttöömme.
Tampereen 1. ja 2. seurakunta kokoontuvat ensi sunnuntaina 13.1.2008 ja jatkossa aina siihen asti, kunnes saadaan pysyvämmät tilat, Sammon keskuslukiossa osoitteessa Uimalankatu 5. Koulu sijaitsee palaneen seurakuntakeskuksen takana olevan puiston toisella reunalla Kalevan uintikeskuksen vieressä, ajo Teiskontien kautta.
Tampereen 1. seurakunnan sakramenttikokous (jumalanpalvelus) on kello 12.00-13.10. Pyhäkoulu ja muut tilaisuudet alkavat jo kello 10.00.
Tampereen 2. seurakunnan sakramenttikokous (jumalanpalvelus) on kello 14.00 - 15.10, jonka jälkeen on Pyhäkoulu ja muut kokoukset päättyen kello 17.00.
Tilaisuudet ovat avoimia kaikille. Tervetuloa."
Luin tuon kirkkonne sivulla olevan kirjoituksen vasta tänään. Kirjoitus on kyllä kohtelias. Lehtien mukaan tiloja tarjosivat myös muut, heitä kaikkia ei kuitenkaan mainittu kiitoksissa.
missä lehdissä noita muita on mahdettu mainita?
ilkeämielinen panettelija mormonifoorumissa luullen kerrankin saavansa MAPkirkon maineen todella mustattua. Taas kerran pannari!