niin ponnettomalta ja hampaattomalta vaikuttaa.
joku sanos, ett prsnta.sellanen
joku sanos, ett prsnta.sellanen
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tämä ei ole sitten mitään antisemitismiä, vaan ihan faktaa mitä kirjoitan suomalaisista medioista.
Sanoma OY:n omistaa juutalainen Aatos Erkko, ja hän kuulemma käy salaisissa juutalaisten kokouksissa, missä päätetään, että mitä aiotaan tehdä.
Eli Aatos Erkon alaiset mediat on mm. Helsingin Sanomat, Nelos kanava, Iltasanomat, ja kenties joitan pienempiä lehtiä.
Omistussuhteet ovat usein monimutkaisia ja peiteltyjä.
Toinen suomen valtamedia on Alma-media, ja sen käytännössä omistaa juutalainen Bonnierin suku.
Alma-mediaan kuuluu mm. MTV3, Sub-tv, Aamulehti, Lapin Kansa,Iltalehti, ja kenties jälleen pienempiä lehtiä.
Myös esim. Radio Nova kuuluu jomman kumman omistukseen.
On täysin utopistinen ajatus, että on olemassa puolueeton media, ja puolueetonta uutisointia.
Nämä edellä mainitut mediat ajavat tarkoitushakuisesti tiettyjä asioita eteenpäin, uutisoinnilla mediassa voi manipuloida todella tehokkaasti ihmisiä haluamaansa suuntaan.
Ehkä lähelle puolueettomia medioita pääsee pienet lehdet, mutta nekin on ostettu pois, ja ne ei menesty kun ne ei saa mainostajia.
Eikö median pitäisi peräänkuuluttaa sosiaalista oikeudenmukaisuutta eikä nuolla rahavallan persettä?