Nyt on pakko tunnustaa, että isoisäni ei ollut sotasankari. Hän varasteli aseveljille kuuluvaa muonaa ja jäi verekseltään kiinni homosuhteesta
erään naismaisen upseerin kanssa. Tämä kaikki tapahtui jatkosodan alussa ja isoisäni loikkasi
venäläisten puolelle jäätyään kiinni rysän päältä.
Isoisäni osallistu Kannaksen taisteluihin kesällä 1944. Hän toimi puna-armeijan tiedustelijana ja hänen "ansiotaan" on sekin, että
venäläiset pääsivät eräässä paikassa läpimurtoon
erään naismaisen upseerin kanssa. Tämä kaikki tapahtui jatkosodan alussa ja isoisäni loikkasi
venäläisten puolelle jäätyään kiinni rysän päältä.
Isoisäni osallistu Kannaksen taisteluihin kesällä 1944. Hän toimi puna-armeijan tiedustelijana ja hänen "ansiotaan" on sekin, että
venäläiset pääsivät eräässä paikassa läpimurtoon
Vastaukset 23
Vanhimmat
Poikkeuksellisen heikkoa valehtelua.
Mutta jos on niin idiootti, että lähtee omimaan jonkun toisen nimimerkkiä, niin ei kai voi odottaa, että osaisi edes valehdella.
Kirjoitustavasta huomaa, että olet itse kirjoittanut suuren osan tälle palstalle tulleista aiemmin vieraista typeryyksistä. Arvostetun tutkijan mollaaminen ei näköjään riitä, vaan olet päästänyt itsesi eilen oikein kunnolla vapaaksi. Häpeä käytöstäsi.
Ellei asia ole sinulle tullut selväksi, täällä ollaan kiinnostuneita historiasta, ei sinun egostasi. Ellei sinulla ole mitään ASIALLISTA kirjoitettavaa, harjoita harrastustasi jossain muualla.
Kiitos.
Tuo ei ole historiaa. Miksi kirjoitat sellaista, vaikka olet omien sanojesi mukaan kiinnostunut vain historiasta? Kirjoitustavasta huomaa, että olet itse ollut noiden asiattomien viestien takana. Häpeä!
Minä olen kaikkien viestien, asiallisten ja asiattomien takana.
Olenhan ylivertainen egoni puolesta!
Hävetkää oi idiootit jotka kehtaatte minua arvostella!
Minun tätini oli sotasankari. Hän loikkasi jo ennen talvisotaa venäläisten puolelle ja liittyi puna-armeijaan (suomalaiset lähettivät hänet horjuttamaan puna-armeijan taistelutahtoa). Talvisodassa hän oli Kollaata vastaan taistelevissa joukoissa "viihdyttämässä" politrukkeja.
Kollaan kestäminen ei ollut Marokon Kauhun ansiota vaan tätini, joka väsytti politrukit "viihdytyksellään". Stalinin puhdistuksista johtuen rintamakomentajat olivat lukutaidottomia tomppeleita. Ilman sivistyneitä politrukkeja he eivät uskaltaneet tehdä mitään.
Tätisi saada kunniamerkin näin jälkikäteen vielä. Punakone oli tosiaan hitaanlainen kollaan aukioilla, liekö nukkuneet huonosti.
Mun ukki oli upseeri jatkosodassa ja kaatui siellä, mutta onneksi tajusi nousta ylös, sillä tuleen on vaarallista jäädä makaamaan!!
Oli myöskin Jatkosodassa.
Jäi sinne Talin maastoon linjojen väliin haavoittuneena makaamaan, josta sitten kävin hakemassa kun ei kotiin päin kuulunut pojasta mitään.
(tämä on yhtä uskottava kuin tuo aloitus)
Jälleen näyttää olevan sama lastentarhan tarkkailuluokkalainen päässyt kirjoittamaan typeryyksiään nimissäni. Tietenkään minulla ei ole mitään tekemistä ylläolevan kirjoituksen kanssa.
Tuollaiset idioottimaiset kusipäät lapsellisine provokaatioineen eivät minua vaienna. Lapsellisella kikkailulla ei minua vaienneta, siitä voitte olla varmat. Tulen kirjoittamaan tänne aina ja ikuisesti historian asiantuntijoiden iloksi ja kaikenlaisten piilososialistien ynnä muiden typerysten kiusaksi.
Hyi häpeä! Solvaat sotaveteraania ja omaa isosääsi. Häpeällistä kerrassaan!
jälkeläisiä,
Tuntuu varmaan tosi kivalta solvata isovanhempia, jotka suurella työllä sai pidettyä Suomen itsenäisenä! Tuollaisille pitäis laittaa postimerkki takapuoleen ja lähettää Ruski- maahan. Ne jotka on nähnyt Tali-Ihantala elokuvan ja muita SUOMALAISIA elokuvia pitäis ymmärtää joskus vois pitää turpansa kiinni.
Sotaveteraanit kiittävät!
Olen äärioikealla viihtyvä nuorukainen toisin kuin sinä. Sinusta ei ole mitään vastusta valtavalle egolleni tai tietomäärälleni.
Olenhan ylivertainen!
Jos isoisäsi oli takatuuppari, niin sillä oli tasoa kun otti sentään ruotsalaisen upseerin... eli voisit oll vaikka vähän ylpeä....
olet ylivertaisen ääliö. Mitään egoa ole tietomäärääsi on sen verran että tiedät kuinka paljon on 1 1!
vihdoinkin se oikea totuus on tulossa julkisuuteen!
Suvussani on ollut paljon homoja. Mm.isoisäni veljet olivat kaikki homppelipoikia. Moni arvelee että oikeat isoisämme suvussamme ovatkin olleet juutalaisia, somaleja ja mustalaisia. Saattoipa joku olla alkuperäinen saamelainenkin jolta valkolaiset aikoinaan oikeudettomasti ryöstivät maat.
Mutta Talissa isoisämme paljastivat peräpeilinsä voittamattomalle muna-armeijalle jolloin ne tietenkin pelästyivät. "Perkele, Berliinissä saadaan kunnon naista. Jätetään nää homot omiin oloihinsa."
Näin siis sukumme miehet pelastivat Suomen miehitykseltä.
Meinaatkos että homous periytyy suvussa?
Tietääkseni asiassa on pieniä käytännön hankaluuksia... :-)
jos tuollaisen kiinni sais niin niskat poikki vaan
Muista ottaa vahvistukset mukaan. Minulla on niin iso ego että se vastaa vähintäin joukkueellista miehiä!
Heh heh no ehkäpä olis voinu ollu parempi olla kertomatta asiasta....
Ihmettelen koska vastaavia esseitä poistetaan palstalta järjestelmällisesti.
Onkohan aatteiden eroilla jotain merkitystä?
Viittaan vaan moneen kertaan poistettuun Göring nakkarilla juttuun.