Esa Suojala opettaa

Esa Suojala
Tässä on otteita kirjasta:"palvele pyhillä armolahjoilla".sivut 92,93,94


KUNINKAALLlNEN VOITELU

Omia kokemuksiani

Vuonna 1993 Pyhä Henki opetti minulle aivan kädestä pitäen, miten kohdataan riivattu ihminen. Minulla oli sellainen käsitys, että riivattu siunataan aina kätten päällepanemisen kautta. Mutta nyt eräs vanhempi ystävä vei minut sellaisen naisen luokse, jota katsellessani minulle tuli kuristava ja vaikea olo.
Taistelin itseni vapaaksi ja nousin ylös rukoillakseni naisen puolesta, mutta ihmeekseni huomasin, että Pyhä Henki sanoi useita kertoja voimakkaasti: "Et koske etkä siunaa!"
Silloin en vielä tiennyt, miksi, mutta myöhemmin näin Raamatusta, että Jeesuskaan ei koskaan siunannut riivaajahenkiä, vaan ajoi ne ulos käskysanalla.
Vuonna 1995, asuessamme Floridassa ystävät tulivat eräänä aamuna hakemaan minua aamulla yhdeksän aikaan. Olin juuri herännyt enkä tiennyt, mistä oli kysymys. Minulle sanottiin vain, että"tuolla on riivattu nainen", eivätkä tulijat siihen hätään löytäneet ketään muuta, jolla oli auktoriteetti vihollisen voimien yli sellaisessa tilanteessa.

Lähdimme matkaan. Matkalla rukoilin veren suojaa ja voitelua, j a loppumatkan puhuin kielillä. Mennessämme kyseiseen asuntoon huomasin siellä jotakin todella ahdistavaa ja painostavaa.
Asunnossa oli muitakin uskovia ystäviä rukoilemassa. Istuin huoneen nurkkaukseen, ja Herra ilmoitti: "Vuosi sitten täällä on tapahtunut jotakin."
Kysyin muilta paikalla olevilta, mitä siellä oli tapahtunut vuosi sitten. He vastasivat, että ei mitään erikoista. Itse kyllä tiesin, että jotakin oli tapahtunut.
Sitten kysyin, missä asianomainen henkilö oli. Hetken kuluttua hänet haettiin takahuoneesta. Näin, miten muiden joukkoon tuli istumaan alistuneen näköinen nuori nainen. Ei mennyt kauaakaan,
kun hän äkkiä katsoi minuun. Katseesta näin, että taistelu oli alkanut. En tosin aavistanut, mitä tapahtuisi. Istuin siellä noin tunnin ajan, mutta en saanut Jumalalta vastausta kysymykseeni, mitä tulisi tehdä.

Lähdin kotiin. Vaimoni oli keittänyt makaronia ja valmistanut jauhelihakastiketta, herkkuruokaani. Olin juuri laittamassa kastiketta makaronien päälle, kun Herra sanoi: "Saatana on pukeutunut
valkeuden enkeliksi."
Kysyin Herralta, saanko syödä ruokani. Luvan saatuani söin ja
lähdin uudelleen naisen taloon. Siellä kaikki oli ennallaan. Uskovat juttelivat ja rukoilivat.
Nyt tiesin, mistä oli kysymys, ja menin suoraan asiaan. Pyysin erästä uskovaa sisarta mukaani takahuoneeseen. Istuin ikkunan reunalle
ja odotin, miten tilanne aukeaa. Rukoilin hiljaa kielillä.

Mukaani tullut sisar sanoi: "Tämä on Perkeleen työtä." Vastasin: "Ei kaikki ole aina Perkeleestä - jos te näkisitte ne
tyhjät ontot silmät, niin tietäisitte, mistä on kysymys."
Silloin alkoi tapahtua: sängyssä ollut nainen sai valtavan kohtauksen: hänen ruumiinsa alkoi sätkiä ja heittelehtiä sängyssä luonnottomalla tavalla. Samalla hän huusi minulle: "Mistä sinä tunnet
silmät?"
Samaan aikaan huoneeseen tuli viileä kalmantunne.
Nousin ylös ja sanoin: "Älkää pelätkö, sillä Jeesuksen veri on
täällä."
Kävelin uhrin luokse, osoitin häntä sormellani ja sanoin: "Jeesuksen Nasaretilaisen nimessä ja veressä sanon sinulle, Saatana: 'Lähde ulos naisesta! Sinulla ei ole mitään oikeutta palata takaisin tähän ruumiiseen.'"
Nainen retkahti sängylle aivan kuin kuolleena, ja henki poistui.

Samaan aikaan huoneistoon tuli aivan toisenlainen henki, aistittava rauha.

Hetken kuluttua nainen alkoi rukoilla ja siunata minua, ja ihmettelin, kuinka hän osaa rukoilla kuin vanha uskovainen. Sitten hän alkoi selittää, mitä oli tapahtunut vuosi sitten hänen isänsä kuoleman jälkeen...
Sitten tapaus, joka sattui Rovaniemellä vuonna 1999: Loppukokouksen aikaan rukouspalveluun tuotiin nuorehko mies. Huomasin heti, että mies oli valtojen alla, ja pyysin häntä polvistumaan. alttarille. Hän ei halunnut, vaan jäi seisomaan siihen, missä muut polvistuivat.
Kehotusten jälkeen hän kuitenkin polvistui ja sanoi: "Minulla
on paha olo."
Hänen sanottuaan sen kuului toinen ääni, joka sanoi: "Minä olen demoni." Samalla hän työnsi kielensä varsin luonnottomasti ulos suustaan ja huusi hirveällä äänellä. Ääni vaihteli möreästä kimeään.
Komensin hengen ulos miehestä, ja seitsemännellä käskysanalla henki poistui hänestä. Sanoin hengelle, että sillä ei ole mitään oikeutta palata takaisin.
Mies toisti perässäni rukouksen: "Jeesuksen veressä on minun
vapauteni ja elämäni voima."
Hän nousi ylös lattialta, ja äsken niin ryhditön olemus suoristui siinä seurakunnan edessä. Kyyneleet alkoivat valua hänenja hänen äitinsä kasvoille. Koko seurakunta alkoi ylistää Jumalaa hänen suuresta teostaan.
Jumalan kunniaksi
Näistä esimerkeistä näemme, että henkien erottamisen toiminta ei ole vaistonvaraista, vaan Pyhän Hengen ohjaamaa. Paavalin käsite asiasta kuului kreikan kielellä diakriseis pneumaton, 'henkien erottaminen' .
Pyhän Hengen lahja toimii hetkellisessä innoituksessa. Tällaisessa tilanteessa toimivat yleensä kaikki ilmestyslahjat eli voitelu.
Se, jolla on henkien erottamisen lahja, seisoo muurinaukossa. Pyhä Henki on meidän oppaamme ja puolustajamme. Hän haluaa valmistaa jokaisesta kristitystä aseen pimeyden voimia ja valtoja vastaan.
Jokaisen ihmeen tulee julistaa Jumalan kunniaa. !hme itsessään ei ole palvottava asia, vaan persoona, joka ihmeen taakse kätkeytyy. Jokainen hyvä anti tulee ylhäältä, valkeuksien Isältä. Hänelle kuuluu kaikki kiitos ja kunnia, Jeesuksen nimessä. Aamen.
18744
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

kertoo, että hänellä on KAIKKI armolahjat.
Niistä hän antaa esimerkkejä kokemuksillaan julistajana.


sivulta 172/173 kirjasta: "Palvele pyhillä armolahjoilla" Esa Suojala


Tämän kertomuksen hän on lisännyt kirjaansa voimatekojen armolahjan alle:


"Kerran olin lentokoneessa matkalla Fort Lauderdalesta kohti New Yorkia. Koneen lastaus oli jo aikamoinen farssi, sillä mukaan tuli erään maan turistiryhmä, joka ei halunnut puhua englantia, ja niin jouduimme vaihtelemaan paikkoja ym. Lähtö viivästyi useita minuutteja.
Lopulta päästiin lähtemään, ja kun kone nousi ilmaan, se alkoi melkein heti täristä ja vaappua valtavasti. Nousimme vähän ylemmäksi, ja kone alkoi kallistua ja täristä vieläkin kovemmin. Vieressäni olevat alkoivat kirkua ja huutaa.

Katsoin ikkunasta alas ja näin, että jos kallistumme vielä vähän, kone sakkaa ja putoamme alas. (Matkustajakoneessa ei ole voimaa, vaan se putoaa alas.)
Alkoi rukoustaistelu. Rukoilin niin, että kädetkin olivat aivan märät. Jälleen koin tuon saman: ylleni laskettiin yliluonnollinen rauha, ja tiesin, että jotakin tapahtuu kohta.

Oli aivan kuin suuri käsi olisi tullut ja ottanut koneen hallintaansa. Rauhattomuus, tärinä ja huuto loppuivat, ja loppulento sujui vakaasti ja levollisesti.
Usein vaikeissa tilanteissa olen huomannut, että kohdallani tapah. tuu samalla tavoin. Tunnen selvästi, että usko, joka tulee sydämee. ni, tulee ulkopuolelta, lahjana. Siksi se onkin lahja, joka annetaan siinä samassa Hengessä. erityisessä innoituksessa ."

Äänestä

v 2000 käydessäni, kysyin onko heillä kirjaa;

Juhani Aitomaa: "Uusi viini juovuttaa".

Nainen joka kirjoja myi, vastasi vaivauteena ettei ole.Kysyin miksi ei, se on hyvä kirja,
onhan teillä täällä näitä uusien oppienkin kirjoja,kuten Esa Suojalan, josta mainitsin alkukirjoituksessani.
Nainen meni vieläkin vaivautuneemmaksi, mutta vastasi vaisusti, etteivät he saa sitä kirjaa myydä, koska muiden kirjojen myynti laskisi.
Mitähän nämä "muut" kirjat mahtoivat olla?
Voisiko joku helluntailainen vastata?

Äänestä
  • muuten valehtelet saastaisen sydämesi mukaan.

    Äänestä

Jeesus, että olet kuullut rukouksemme ja valmistanut Suomeen voimakkaan ihmisen, jolle olet antanut vallan saatanaa vastaan.

Sairaaloissa on paljon sidottuja ihmisiä, joita lääkärit eivät kykene mitenkään auttamaan ja siksi me olemme huutaneet Jeesuksen puoleen, että tänne Suomeen saadaan henkivaltoihin erikoistunut Jeesuksen työtoveri.

Milloin tämä Esa Suojala on valmistunut tähän tehtävään?

Vielä kerran kiitos Jeesukselle, että tälläinen ihminen on täällä Suomessa.

Äänestä

aivan oikein. Saastaisen hengen ollessa kyseessä, uskovaisen ei pidä panna kättään henkilön päälle, jossa tämä henki asuu, vaan tätä henkeä on käskytettävä sillä vallalla, joka meillä uskovaisilla on.
Tänä aikana ollaan niin pitkälle kaaduttu ihmisen viisauteen ja lääketieteen pauloihin, että osa uskovaisistakin on hyljännyt Jeesuksen opetukset ja siksi ihmisiä turrutetaan pitkin maailmaa lääkkeillä ja annetaan heidän elämänsä tuhoutua, vaikka Jeesus selvästi opettaa, että Jumalan omalla on Jumalan valta ja siksi saastainen henki on pieni ja mitätön asia, sillä Jumala antaa käskyt omiensa kautta ja Jumalan vallan yli käypää valtaa ei ole.

Markus 1

23 Ja heidän synagoogassaan oli juuri silloin mies, jossa oli saastainen henki; ja se huusi
24 sanoen: "Mitä sinulla on meidän kanssamme tekemistä, Jeesus Nasaretilainen? Oletko tullut meitä tuhoamaan? Minä tunnen sinut, kuka olet, sinä Jumalan Pyhä."
25 Niin Jeesus nuhteli sitä sanoen: "Vaikene ja lähde hänestä".
26 Ja saastainen henki kouristi häntä ja lähti hänestä huutaen suurella äänellä.
27 Ja he hämmästyivät kaikki, niin että kyselivät toisiltaan sanoen: "Mitä tämä on? Uusi, voimallinen oppi! Hän käskee saastaisia henkiäkin, ja ne tottelevat häntä."

Äänestä

että henkivaltoja ei enää ole olemassakaan.

Kerron tapauksen, joka on tosi on tapahtui noin pari vuotta sitten.

Eräs ihminen oli hyvin tuskastunut. Hänellä oli takanaan pitkä aikainen masennus, mutta nyt se oli muuttunu tuskatiloiksi. Hän soitti erään kerran meille muutamille uskovaisille ja kehoitti meitä rukoilemaan puolestaan. Silloin hänellä oli erittäin paha olo ja me uskovaiset, joille hän soitti otimme rukouspyynnön todesta ja rukoilimme. Minun tapanani on rukoilla Isä meidän rukous, kuten on muidenkin uskon sisarieni ja veljieni tapana ja sen jälkeen me usein rukoilemme kielillä.
Tässä kielillä rukoilussa saattaa usein tulla hyvin auktoriteettista ja voimakasta rukousta, vaikka emme ymmärräkään useinkaan miksi.

Näin rukoilimme silloinkin, kun tämä ihminen rukouspyynnön soitti, eikä mennyt kauakaa, kun hän soitti, että hän näki, kun hänestä lähti henki ja kuvasi minkä näköinenkin se henki oli ja kertoi, että nyt hänellä on hyvä olla.

Sen jälkeen tämä ihminen on ollut rauhallinen ja kykenevä kaikkeen tarvittavaan.

Eli, älkää luulko, että nämä asiat ovat leikin asioita, joille on syytä nauraa, sillä sitä ne eivät todella ole.

Äänestä
  • Ei ole kuules mikä demoni tai piru.
    Kauan masennusta potevaa ihmistä ei paranneta oletettuja henkiä, demoneja ulos ajamalla.
    Olette nyt vain harjoittaneet suoranaista sielunpuoskarointia!
    Masentunut henkilö tarvitsee pitkäaikaista terapiaa, keskustelua, että hän pääsee selville masennuksen syistä.

    Sellainen sairaus ei hetkessä parane.

    Äänestä

  • ReaAalto kirjoitti:

    Ei ole kuules mikä demoni tai piru.
    Kauan masennusta potevaa ihmistä ei paranneta oletettuja henkiä, demoneja ulos ajamalla.
    Olette nyt vain harjoittaneet suoranaista sielunpuoskarointia!
    Masentunut henkilö tarvitsee pitkäaikaista terapiaa, keskustelua, että hän pääsee selville masennuksen syistä.

    Sellainen sairaus ei hetkessä parane.

    hoitanut tuon puolen, mutta koki, että hän ei saanut apua lääketieteestä. Hänen masennuksensa oli muuttunut krooniseksi.

    Emme ole harrastaneet sielunpuoskarointia, koska emme olleet edes siellä paikalla mistä tämä henkilö soitti meille muutamille, vaan rukoilimme kukin kodeissamme.

    Miksi sinä et kykene uskomaan Jumalan voimaan. Oletko ehkä joskus uskonut, mutta hyljännyt sen uskon?

    Ymmärrätkö, että tuolla kirjoittelullasi saatat saada ihmisiä epäuskoon, jopa heitä, jotka joskus ovat maistaneet Jumalan Henkeä. Tiedäthän miten vaarallista se on, sillä sellaisen henkilön on jopa mahdoton palata uudelleen Jumalan Hengen yhteyteen.
    Kuitenkin minä olen nähnyt, että Jeesus on kaikkeen kykenevä ja siksi luotan siihen, että Jeesus voi antaa ihmiselle jopa uuden mahdollisuuden, jos ihmiseen syntyy siihen tahto, eli tämä ihminen tahtoo elää Jumalan kanssa ja kuulla Jumalan ääntä, eli opetuksia.

    Vielä sen verran tuosta ihmisestä, jonka Jeesus pelasti, että hän on yksi innokkaimpia Sanan lukioita tänään ja usein lähettelee Sanasta meille tekstiviestejä. Hänelle Sana on tullut elämäksi.

    Ja se vielä, että meillä ihmisillä ei ollut mitään osaa siihen paranemiseen, me vain rukoilimme, Jeesus kuuli rukoukset, sillä Hänen mielestään ne olivat oikeamielisiä rukouksia ja tulivat uskon hengessä Hänen Henkensä kautta ja siksi Hän vastasi.

    Äänestä

  • ReaAalto kirjoitti:

    Ei ole kuules mikä demoni tai piru.
    Kauan masennusta potevaa ihmistä ei paranneta oletettuja henkiä, demoneja ulos ajamalla.
    Olette nyt vain harjoittaneet suoranaista sielunpuoskarointia!
    Masentunut henkilö tarvitsee pitkäaikaista terapiaa, keskustelua, että hän pääsee selville masennuksen syistä.

    Sellainen sairaus ei hetkessä parane.

    Masennusta saattaa tuotta henkivalta. Raamattu kertoo varmasti siitä sinullekin, jos luet sitä uskossa. Vaikkapa katkeruudenhenki, joka on kavala ja saattaa levittää juurensa ihmiseen ja jopa häntä kuunteleviin ihmisiin. Katkeruudenhenki on yksi kavalammista henkivaltojen ilmentymisistä.

    Katkeruudenhenki tekee työtänsä heissä, jotka eivät usko Jumalan Sanaan, joka on kirjoitettu meille ohjeeksi ja opastukseksi ja siksi nämä katkeruudenhenkeen joutuneet ihmiset saattavat olla heitä, jotka Jumalan Sanan vastaisesti ovat anteeksiantamattomia ja kantavat, joko omia syntejä, tai toisten syntejä ajatusmaailmassaan.

    Siitä hegestäkin pääsee irti Jeesuksen uskon kautta, eli uskoo Sanan niin, kuin se on meille annettu.
    Henkivalta on kongreettinen, mutta nykyihminen tahtoo kieltää sen olemassa olon, vaikka Jumala sanoo, että meillä ei ole taistelu verta eikä lihaa vastaan, vaan henkivaltoja vastaan ja käskee meidän varustautua hengen kypärällä ja hengenmiekalla, jotta voisimme päästä voitolle tämän maailman hallitsijasta, eli voitolle pääsee vain uskomalla Jeesukseen, eli Sanaan.

    Nämä henkivallat täällä ovat aivan tavallisia ja aiheuttavat pahoja ja rumia tunteita, esim. katkeruutta, kateutta, ilkeyttä, epäuskoa, epäilystä, ilottomuutta, masennusta ja vaikka mitä huonoa hedelmää ja joskus ne kongretisoituvat muotoon, josta Raamattukin kertoo, eli sellaiseen muotoon, että ne voidaan käskysanalla ajaa ulos, mutta useimmin ne lähtevät ulos kenenkään muiden sitä näkemättä, kuin vain Jumalan, joka näkee kaiken ja tietää kaiken ja toimii usein meidän tiedostamatta asiaa meidänkin elämässämme. Jumalan Sanalla ne vallat lähtevät.

    Jumalan Sana ja sen uskominen puhdistaa astiaa, eli ihmistä ja näin huono hedelmä lähtee poissa ja sijaan tulee hyvä hedelmä.

    Äänestä

  • uudelleen. kirjoitti:

    Masennusta saattaa tuotta henkivalta. Raamattu kertoo varmasti siitä sinullekin, jos luet sitä uskossa. Vaikkapa katkeruudenhenki, joka on kavala ja saattaa levittää juurensa ihmiseen ja jopa häntä kuunteleviin ihmisiin. Katkeruudenhenki on yksi kavalammista henkivaltojen ilmentymisistä.

    Katkeruudenhenki tekee työtänsä heissä, jotka eivät usko Jumalan Sanaan, joka on kirjoitettu meille ohjeeksi ja opastukseksi ja siksi nämä katkeruudenhenkeen joutuneet ihmiset saattavat olla heitä, jotka Jumalan Sanan vastaisesti ovat anteeksiantamattomia ja kantavat, joko omia syntejä, tai toisten syntejä ajatusmaailmassaan.

    Siitä hegestäkin pääsee irti Jeesuksen uskon kautta, eli uskoo Sanan niin, kuin se on meille annettu.
    Henkivalta on kongreettinen, mutta nykyihminen tahtoo kieltää sen olemassa olon, vaikka Jumala sanoo, että meillä ei ole taistelu verta eikä lihaa vastaan, vaan henkivaltoja vastaan ja käskee meidän varustautua hengen kypärällä ja hengenmiekalla, jotta voisimme päästä voitolle tämän maailman hallitsijasta, eli voitolle pääsee vain uskomalla Jeesukseen, eli Sanaan.

    Nämä henkivallat täällä ovat aivan tavallisia ja aiheuttavat pahoja ja rumia tunteita, esim. katkeruutta, kateutta, ilkeyttä, epäuskoa, epäilystä, ilottomuutta, masennusta ja vaikka mitä huonoa hedelmää ja joskus ne kongretisoituvat muotoon, josta Raamattukin kertoo, eli sellaiseen muotoon, että ne voidaan käskysanalla ajaa ulos, mutta useimmin ne lähtevät ulos kenenkään muiden sitä näkemättä, kuin vain Jumalan, joka näkee kaiken ja tietää kaiken ja toimii usein meidän tiedostamatta asiaa meidänkin elämässämme. Jumalan Sanalla ne vallat lähtevät.

    Jumalan Sana ja sen uskominen puhdistaa astiaa, eli ihmistä ja näin huono hedelmä lähtee poissa ja sijaan tulee hyvä hedelmä.

    Uskon rukouksen voimaan.Rukoileminen Jeesuksen puoleen kääntyen on uskovalle elintärkeää, tottakai.Mutta se mihin en usko on, että luonteenviat ja heikkoudet häipyvät oletettuja demoneja ulosajamalla.

    Sanoit:

    "Nämä henkivallat täällä ovat aivan tavallisia ja aiheuttavat pahoja ja rumia tunteita, esim. katkeruutta, kateutta, ilkeyttä, epäuskoa, epäilystä, ilottomuutta, masennusta ja vaikka mitä huonoa hedelmää ja joskus ne kongretisoituvat muotoon, josta Raamattukin kertoo, eli sellaiseen muotoon, että ne voidaan käskysanalla ajaa ulos, mutta useimmin ne lähtevät ulos kenenkään muiden sitä näkemättä, kuin vain Jumalan, joka näkee kaiken ja tietää kaiken ja toimii usein meidän tiedostamatta asiaa meidänkin elämässämme. Jumalan Sanalla ne vallat lähtevät."

    Katkeruus, kateus, epäusko jne jne eivät ole demoneja jne jne, eivätkä ne poistu kättenpäällepanemisen kautta.

    Esim Katkeran ihmisen tulee ensin itse tiedostaa katkeruutensa ja tahtoa muuttua.Hänen tulee saada terapiaa, sielunhoitoa ja ennenkaikkea nöyryyttä Jumala Poikaa, Jeesusta Kristusta kohtaan.
    Vain Jeesus Kristus voi pysyvästi parantaa ihmisen rikkonaisen sielun ja sellainen prosessi on vuosia vievä.

    Nykyajan karismaattisuus sekä helluntailiike keskittyykin enemmän demonien ja pahojen henkivaltojen toimintaan, koska pääasia > Jeesus Kristus on unohdettu tai vaihtoehtoisesti sitä ei ole koskaan ollutkaan.

    Äänestä

  • ReaAalto kirjoitti:

    Uskon rukouksen voimaan.Rukoileminen Jeesuksen puoleen kääntyen on uskovalle elintärkeää, tottakai.Mutta se mihin en usko on, että luonteenviat ja heikkoudet häipyvät oletettuja demoneja ulosajamalla.

    Sanoit:

    "Nämä henkivallat täällä ovat aivan tavallisia ja aiheuttavat pahoja ja rumia tunteita, esim. katkeruutta, kateutta, ilkeyttä, epäuskoa, epäilystä, ilottomuutta, masennusta ja vaikka mitä huonoa hedelmää ja joskus ne kongretisoituvat muotoon, josta Raamattukin kertoo, eli sellaiseen muotoon, että ne voidaan käskysanalla ajaa ulos, mutta useimmin ne lähtevät ulos kenenkään muiden sitä näkemättä, kuin vain Jumalan, joka näkee kaiken ja tietää kaiken ja toimii usein meidän tiedostamatta asiaa meidänkin elämässämme. Jumalan Sanalla ne vallat lähtevät."

    Katkeruus, kateus, epäusko jne jne eivät ole demoneja jne jne, eivätkä ne poistu kättenpäällepanemisen kautta.

    Esim Katkeran ihmisen tulee ensin itse tiedostaa katkeruutensa ja tahtoa muuttua.Hänen tulee saada terapiaa, sielunhoitoa ja ennenkaikkea nöyryyttä Jumala Poikaa, Jeesusta Kristusta kohtaan.
    Vain Jeesus Kristus voi pysyvästi parantaa ihmisen rikkonaisen sielun ja sellainen prosessi on vuosia vievä.

    Nykyajan karismaattisuus sekä helluntailiike keskittyykin enemmän demonien ja pahojen henkivaltojen toimintaan, koska pääasia > Jeesus Kristus on unohdettu tai vaihtoehtoisesti sitä ei ole koskaan ollutkaan.

    muuta, kuin mitä tältä palstalta olen lukenut, mutta eikö juuri sinun kirjoituksesi johda ihmisiä ajattelemaan vastavoimaa, sillä sinähän kirjoittelet usein siitä voimasta.

    Yhtenä päivänä toit helluntailaisten uskontien tavoitteita tänne ja mielestäni ne olivat todella hyviä tavoiteitta, vaikka sinä ne halvaksi panitkin.

    Henkivalta on todellisuutta ja se, että joskus ihmiseltä menee kauan ennen, kuin hän paranee sielullisista vammoista johtuu juuri siitä, että ihminen ei usko täysisydämisesti ja jos pyrkiikin uskomaan Jumalan Sanaan täydestä sydämestä, niin paha tulee ja tempaisee sen uskon siemenen poissa, vaikka kirjoitusten kautta, mitä täältä saa lukea.

    Siksi meidän on syytä kirjoittaa siitä, mitä Jeesus on tehnyt puolestamme ja siitä, mitä Hän tänäänkin tekee, vapauttaa ja parantaa, eikä siitä mitä ihmiset tekevät.

    Jeesus on todella elävä, Hän elää tänään ja tekee ihmeitään Pyhän Hengen voiman kautta, jonka Hän on omilleen antanut ja sitä ei käy kiistäminen ja joka kiistää sen, ei usko elävään Jeesukseen.

    Oletko sinä tuntenut koskaan psyykeltään, eli sielultaan niin vammautunutta ihmistä, että koko elämäniän terapia ja lääkehoito ei ole kyennyt parantamaan häntä. Sellaisia on olemassa, eli he ovat ihmisavun ulottumattomissa, mutta eivät Jumalan avun ulottumattomissa.

    En ole koskaan vastustanut lääketiedettä, enkä niitä muotoja, joilla se pyrkii ihmistä auttamaan, terapia ja lääkkeet, mutta sen minä tunnustan, että lääketiede ei kykene kaikkeen ja sen tunnustan ja olen saanut armon nähdä, että Jeesus kykenee siihenkin, mihin lääketiede ei kykene.

    Äänestä

  • ReaAalto kirjoitti:

    Ei ole kuules mikä demoni tai piru.
    Kauan masennusta potevaa ihmistä ei paranneta oletettuja henkiä, demoneja ulos ajamalla.
    Olette nyt vain harjoittaneet suoranaista sielunpuoskarointia!
    Masentunut henkilö tarvitsee pitkäaikaista terapiaa, keskustelua, että hän pääsee selville masennuksen syistä.

    Sellainen sairaus ei hetkessä parane.

    Arvoisa Rea aalto,etkös sinä nyt nosta ihmisen lihan apua Jumalan avun yläpuolelle?

    Äänestä

Tässä on oikein todellinen harhaopettaja.
Evankeliumin väärennöksen julistaja ja armolahjoillaan kehuskelija.
Sitä samaa kaliperia ku on Selkomaa ja Koiviston Markkukin.

Äänestä

Aloittaja oikeassa, aivan hirveää paskaa tällaisten Esa Suojaloiden "analyysit" demoneista ja riivaajista, aivan kauheeta scheisseheissea.

Äänestä
  • Eikö tällaisten ihmisten touhuun kuin Mister Suojala, pitäisi
    jo virkavallankin puuttua! Mistä näitä poppamiehiä oikein kuoriutuu,
    ja mikä on heidän motiivinsa ihmisten huiputtamisessa?
    Varokaa hyvät ihmiset näitä eksyttäjiä!
    Vieläkin sanon VAROKAA!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ReaAalto kirjoitti:

Esa Suojala
Tässä on otteita kirjasta:"palvele pyhillä armolahjoilla".sivut 92,93,94


KUNINKAALLlNEN VOITELU

Omia kokemuksiani

Vuonna 1993 Pyhä Henki opetti minulle aivan kädestä pitäen, miten kohdataan riivattu ihminen. Minulla oli sellainen käsitys, että riivattu siunataan aina kätten päällepanemisen kautta. Mutta nyt eräs vanhempi ystävä vei minut sellaisen naisen luokse, jota katsellessani minulle tuli kuristava ja vaikea olo.
Taistelin itseni vapaaksi ja nousin ylös rukoillakseni naisen puolesta, mutta ihmeekseni huomasin, että Pyhä Henki sanoi useita kertoja voimakkaasti: "Et koske etkä siunaa!"
Silloin en vielä tiennyt, miksi, mutta myöhemmin näin Raamatusta, että Jeesuskaan ei koskaan siunannut riivaajahenkiä, vaan ajoi ne ulos käskysanalla.
Vuonna 1995, asuessamme Floridassa ystävät tulivat eräänä aamuna hakemaan minua aamulla yhdeksän aikaan. Olin juuri herännyt enkä tiennyt, mistä oli kysymys. Minulle sanottiin vain, että"tuolla on riivattu nainen", eivätkä tulijat siihen hätään löytäneet ketään muuta, jolla oli auktoriteetti vihollisen voimien yli sellaisessa tilanteessa.

Lähdimme matkaan. Matkalla rukoilin veren suojaa ja voitelua, j a loppumatkan puhuin kielillä. Mennessämme kyseiseen asuntoon huomasin siellä jotakin todella ahdistavaa ja painostavaa.
Asunnossa oli muitakin uskovia ystäviä rukoilemassa. Istuin huoneen nurkkaukseen, ja Herra ilmoitti: "Vuosi sitten täällä on tapahtunut jotakin."
Kysyin muilta paikalla olevilta, mitä siellä oli tapahtunut vuosi sitten. He vastasivat, että ei mitään erikoista. Itse kyllä tiesin, että jotakin oli tapahtunut.
Sitten kysyin, missä asianomainen henkilö oli. Hetken kuluttua hänet haettiin takahuoneesta. Näin, miten muiden joukkoon tuli istumaan alistuneen näköinen nuori nainen. Ei mennyt kauaakaan,
kun hän äkkiä katsoi minuun. Katseesta näin, että taistelu oli alkanut. En tosin aavistanut, mitä tapahtuisi. Istuin siellä noin tunnin ajan, mutta en saanut Jumalalta vastausta kysymykseeni, mitä tulisi tehdä.

Lähdin kotiin. Vaimoni oli keittänyt makaronia ja valmistanut jauhelihakastiketta, herkkuruokaani. Olin juuri laittamassa kastiketta makaronien päälle, kun Herra sanoi: "Saatana on pukeutunut
valkeuden enkeliksi."
Kysyin Herralta, saanko syödä ruokani. Luvan saatuani söin ja
lähdin uudelleen naisen taloon. Siellä kaikki oli ennallaan. Uskovat juttelivat ja rukoilivat.
Nyt tiesin, mistä oli kysymys, ja menin suoraan asiaan. Pyysin erästä uskovaa sisarta mukaani takahuoneeseen. Istuin ikkunan reunalle
ja odotin, miten tilanne aukeaa. Rukoilin hiljaa kielillä.

Mukaani tullut sisar sanoi: "Tämä on Perkeleen työtä." Vastasin: "Ei kaikki ole aina Perkeleestä - jos te näkisitte ne
tyhjät ontot silmät, niin tietäisitte, mistä on kysymys."
Silloin alkoi tapahtua: sängyssä ollut nainen sai valtavan kohtauksen: hänen ruumiinsa alkoi sätkiä ja heittelehtiä sängyssä luonnottomalla tavalla. Samalla hän huusi minulle: "Mistä sinä tunnet
silmät?"
Samaan aikaan huoneeseen tuli viileä kalmantunne.
Nousin ylös ja sanoin: "Älkää pelätkö, sillä Jeesuksen veri on
täällä."
Kävelin uhrin luokse, osoitin häntä sormellani ja sanoin: "Jeesuksen Nasaretilaisen nimessä ja veressä sanon sinulle, Saatana: 'Lähde ulos naisesta! Sinulla ei ole mitään oikeutta palata takaisin tähän ruumiiseen.'"
Nainen retkahti sängylle aivan kuin kuolleena, ja henki poistui.

Samaan aikaan huoneistoon tuli aivan toisenlainen henki, aistittava rauha.

Hetken kuluttua nainen alkoi rukoilla ja siunata minua, ja ihmettelin, kuinka hän osaa rukoilla kuin vanha uskovainen. Sitten hän alkoi selittää, mitä oli tapahtunut vuosi sitten hänen isänsä kuoleman jälkeen...
Sitten tapaus, joka sattui Rovaniemellä vuonna 1999: Loppukokouksen aikaan rukouspalveluun tuotiin nuorehko mies. Huomasin heti, että mies oli valtojen alla, ja pyysin häntä polvistumaan. alttarille. Hän ei halunnut, vaan jäi seisomaan siihen, missä muut polvistuivat.
Kehotusten jälkeen hän kuitenkin polvistui ja sanoi: "Minulla
on paha olo."
Hänen sanottuaan sen kuului toinen ääni, joka sanoi: "Minä olen demoni." Samalla hän työnsi kielensä varsin luonnottomasti ulos suustaan ja huusi hirveällä äänellä. Ääni vaihteli möreästä kimeään.
Komensin hengen ulos miehestä, ja seitsemännellä käskysanalla henki poistui hänestä. Sanoin hengelle, että sillä ei ole mitään oikeutta palata takaisin.
Mies toisti perässäni rukouksen: "Jeesuksen veressä on minun
vapauteni ja elämäni voima."
Hän nousi ylös lattialta, ja äsken niin ryhditön olemus suoristui siinä seurakunnan edessä. Kyyneleet alkoivat valua hänenja hänen äitinsä kasvoille. Koko seurakunta alkoi ylistää Jumalaa hänen suuresta teostaan.
Jumalan kunniaksi
Näistä esimerkeistä näemme, että henkien erottamisen toiminta ei ole vaistonvaraista, vaan Pyhän Hengen ohjaamaa. Paavalin käsite asiasta kuului kreikan kielellä diakriseis pneumaton, 'henkien erottaminen' .
Pyhän Hengen lahja toimii hetkellisessä innoituksessa. Tällaisessa tilanteessa toimivat yleensä kaikki ilmestyslahjat eli voitelu.
Se, jolla on henkien erottamisen lahja, seisoo muurinaukossa. Pyhä Henki on meidän oppaamme ja puolustajamme. Hän haluaa valmistaa jokaisesta kristitystä aseen pimeyden voimia ja valtoja vastaan.
Jokaisen ihmeen tulee julistaa Jumalan kunniaa. !hme itsessään ei ole palvottava asia, vaan persoona, joka ihmeen taakse kätkeytyy. Jokainen hyvä anti tulee ylhäältä, valkeuksien Isältä. Hänelle kuuluu kaikki kiitos ja kunnia, Jeesuksen nimessä. Aamen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu