Sapatin ja sunnuntain pyhittämisen perusteet

Adventistit ja juutalaiset pyhittävät sapattia siis (vanhan) Aatamin luomisen muistoksi. Suurin osa kristillisistä kirkoista taas puolestaan pyhittää sunnuntaita Kristuksen (uuden Aatamin)ylösnousemuksen muistoksi.

Menikös se, karkeasti ottaen, osapuilleen näin?
5274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Raamattutulkintasi on mielestäni oikeata.
Advarit haluavat esiintyä juutalaisten perintöosan varastajina.
Advarit eivät alennu 'herrakansasna' olemaan edes pakanakristittyjä ja tunnustamaan missään syntisyyttään.
Profetian henki = Ellen Whiten henki ====> adventtitotuus.

Äänestä
  • muun kuin Jumalan kanssa.. joten älä höpötä harhojasi evl. kirkko on aina vedonnut käskyihin kun on kyse ihmisten oikeudesta lepoon työnviikon rasitusten jälkeen. Ei tässä ole kysymys juhlimisesta vaan LEVOSTA. Jumala erotti lepopäivän ihmiselle jotta hän saisi LEVÄTÄ.

    Ihminen tarvitsee lepoa jotta hän voisi elää siten kuin Jumala on tarkoittanut ja SIKSI Jumala antoi hänelle LEPOPÄIVÄN. Kun israelilaiset kiihkoilijat syyllistyivät kirjaimen perässä juoksemiseen (aivan samoin kuin tämän päivän sapattikiihkot tai sen vastustajat) oikaisi Jeesus heidän käsitystään sanomalla että

    Matt. 12:5
    Tai ettekö ole laista lukeneet, että papit tekevät temppelissä sapattinakin työtä mutta ovat silti syyttömiä?

    Matt. 12:10
    Siellä oli mies, jonka käsi oli surkastunut. Fariseukset tahtoivat nostaa syytteen Jeesusta vastaan ja kysyivät häneltä: "Saako sapattina parantaa?"

    Matt. 12:11>12
    Jeesus vastasi heille: "Jos jollakulla teistä on lammas ja se putoaa sapattina kuoppaan, niin kai hän tarttuu siihen ja nostaa sen sieltä ylös! Ja onhan ihminen paljon arvokkaampi kuin lammas. Kyllä sapattina on lupa tehdä hyvää."

    Mark. 2:27
    Ja Jeesus sanoi heille: "Sapatti on ihmistä varten eikä ihminen sapattia varten.

    Luuk. 6:9
    Jeesus sanoi: "Vastatkaa minulle: kumpi on sapattina luvallista, tehdä hyvää vai tehdä pahaa, pelastaa ihmishenki vai tuhota ihminen?"

    HUOMAA: Tämä on erittäin valaiseva esimerkki, jos auttamatta ihmistä (et paranna häntä) solloin tuhoat hänet (koska vallassasi oli parantaa hänet mutta et tehnyt niin).

    Luuk. 13:14>15
    Kun synagogan esimies näki, että Jeesus paransi sairaan sapattina, hän suutuksissaan sanoi paikalla oleville: "Viikossa on kuusi päivää työtä varten, tulkaa silloin parannettaviksi älkääkä sapattina." Herra vastasi: "Te tekopyhät! Jokainen teistä kyllä päästää sapattina härkänsä tai aasinsa kytkyestä ja vie sen juomaan..

    HUOMAA myös tämä:
    Sellainen väite että sapatti (lepopäivä) olisi vain juutalaisten oikeus lepoon ei pidä paikkaansa, esimerkiksi Apostolien teot puhuu asiasta näin:

    Ap. t. 18:4
    Joka sapattina Paavali kävi keskusteluja synagogassa ja koetti taivuttaa uskoon sekä JUUTALAISIA että KREIKKALAISIA.

    Lepopäivä kuuluu JOKAISEN ihmisen ja varsinkin jokaisen kristityn oikeuksiin. Sellainen "oppi" että sapatti olisi vain juutalaisille on vain lahkolaisten ymmärtämätöntä höpinää joka pohjautuu omiin harhoihin ja riitelyihin asiasta. Riitelynsä myötä he puheissaan joutuneet ahtaalle ja ovat ajaneet itsensä ikääkuin nurkkaan ja jäljellä on vain että kynsin hampain puolustaa kantaansa kuinka ajattelematon ja typerä se sitten onkin. Juupas, eipäs..

    Evl kirkko on aina nojautunut Vt:n käskyihin kun on kyse lepopäivästä. Kaikki muu on vain lahkolaisten keksimää selittämistä. Lepopäivä ei ole vain juutalaisten oikeus tai joku juhlapäivä auringon palvelemiseen kuten adventismi väittää vaan juuri sitä mitä nimikin sanoo "lepopäivä".

    http://www.evl.fi/katekismus/10kaskya/3.html

    Äänestä

http://www.evl.fi/katekismus/10kaskya/3.html

Kuutena päivänä Herra teki taivaan ja maan ja meren ja kaiken, mitä niissä on, mutta seitsemännen päivän hän lepäsi. Sen vuoksi Herra siunasi lepopäivän ja pyhitti sen.
(2. Moos. 20:11)

Äänestä
  • Oma napa = sapatti.
    Jeesusta saa palvoa sapattina ja sunnuntaina. Raamatusta ei löydy tälle kieltokäskyä.

    Äänestä

  • pyöriminen kirjoitti:

    Oma napa = sapatti.
    Jeesusta saa palvoa sapattina ja sunnuntaina. Raamatusta ei löydy tälle kieltokäskyä.

    Adventistit saarnaavat sapattia korostetusti mutta me saarnaamme veren evankeliumia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kari.tolonen kirjoitti:

Adventistit ja juutalaiset pyhittävät sapattia siis (vanhan) Aatamin luomisen muistoksi. Suurin osa kristillisistä kirkoista taas puolestaan pyhittää sunnuntaita Kristuksen (uuden Aatamin)ylösnousemuksen muistoksi.

Menikös se, karkeasti ottaen, osapuilleen näin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu