Adventistit ja juutalaiset pyhittävät sapattia siis (vanhan) Aatamin luomisen muistoksi. Suurin osa kristillisistä kirkoista taas puolestaan pyhittää sunnuntaita Kristuksen (uuden Aatamin)ylösnousemuksen muistoksi.
Menikös se, karkeasti ottaen, osapuilleen näin?
Sapatin ja sunnuntain pyhittämisen perusteet
5
266
Vastaukset
- sapattina ja sunnuntaina
Raamattutulkintasi on mielestäni oikeata.
Advarit haluavat esiintyä juutalaisten perintöosan varastajina.
Advarit eivät alennu 'herrakansasna' olemaan edes pakanakristittyjä ja tunnustamaan missään syntisyyttään.
Profetian henki = Ellen Whiten henki ====> adventtitotuus.- tekemistä kenenkään
muun kuin Jumalan kanssa.. joten älä höpötä harhojasi evl. kirkko on aina vedonnut käskyihin kun on kyse ihmisten oikeudesta lepoon työnviikon rasitusten jälkeen. Ei tässä ole kysymys juhlimisesta vaan LEVOSTA. Jumala erotti lepopäivän ihmiselle jotta hän saisi LEVÄTÄ.
Ihminen tarvitsee lepoa jotta hän voisi elää siten kuin Jumala on tarkoittanut ja SIKSI Jumala antoi hänelle LEPOPÄIVÄN. Kun israelilaiset kiihkoilijat syyllistyivät kirjaimen perässä juoksemiseen (aivan samoin kuin tämän päivän sapattikiihkot tai sen vastustajat) oikaisi Jeesus heidän käsitystään sanomalla että
Matt. 12:5
Tai ettekö ole laista lukeneet, että papit tekevät temppelissä sapattinakin työtä mutta ovat silti syyttömiä?
Matt. 12:10
Siellä oli mies, jonka käsi oli surkastunut. Fariseukset tahtoivat nostaa syytteen Jeesusta vastaan ja kysyivät häneltä: "Saako sapattina parantaa?"
Matt. 12:11>12
Jeesus vastasi heille: "Jos jollakulla teistä on lammas ja se putoaa sapattina kuoppaan, niin kai hän tarttuu siihen ja nostaa sen sieltä ylös! Ja onhan ihminen paljon arvokkaampi kuin lammas. Kyllä sapattina on lupa tehdä hyvää."
Mark. 2:27
Ja Jeesus sanoi heille: "Sapatti on ihmistä varten eikä ihminen sapattia varten.
Luuk. 6:9
Jeesus sanoi: "Vastatkaa minulle: kumpi on sapattina luvallista, tehdä hyvää vai tehdä pahaa, pelastaa ihmishenki vai tuhota ihminen?"
HUOMAA: Tämä on erittäin valaiseva esimerkki, jos auttamatta ihmistä (et paranna häntä) solloin tuhoat hänet (koska vallassasi oli parantaa hänet mutta et tehnyt niin).
Luuk. 13:14>15
Kun synagogan esimies näki, että Jeesus paransi sairaan sapattina, hän suutuksissaan sanoi paikalla oleville: "Viikossa on kuusi päivää työtä varten, tulkaa silloin parannettaviksi älkääkä sapattina." Herra vastasi: "Te tekopyhät! Jokainen teistä kyllä päästää sapattina härkänsä tai aasinsa kytkyestä ja vie sen juomaan..
HUOMAA myös tämä:
Sellainen väite että sapatti (lepopäivä) olisi vain juutalaisten oikeus lepoon ei pidä paikkaansa, esimerkiksi Apostolien teot puhuu asiasta näin:
Ap. t. 18:4
Joka sapattina Paavali kävi keskusteluja synagogassa ja koetti taivuttaa uskoon sekä JUUTALAISIA että KREIKKALAISIA.
Lepopäivä kuuluu JOKAISEN ihmisen ja varsinkin jokaisen kristityn oikeuksiin. Sellainen "oppi" että sapatti olisi vain juutalaisille on vain lahkolaisten ymmärtämätöntä höpinää joka pohjautuu omiin harhoihin ja riitelyihin asiasta. Riitelynsä myötä he puheissaan joutuneet ahtaalle ja ovat ajaneet itsensä ikääkuin nurkkaan ja jäljellä on vain että kynsin hampain puolustaa kantaansa kuinka ajattelematon ja typerä se sitten onkin. Juupas, eipäs..
Evl kirkko on aina nojautunut Vt:n käskyihin kun on kyse lepopäivästä. Kaikki muu on vain lahkolaisten keksimää selittämistä. Lepopäivä ei ole vain juutalaisten oikeus tai joku juhlapäivä auringon palvelemiseen kuten adventismi väittää vaan juuri sitä mitä nimikin sanoo "lepopäivä".
http://www.evl.fi/katekismus/10kaskya/3.html
- vaan näin
http://www.evl.fi/katekismus/10kaskya/3.html
Kuutena päivänä Herra teki taivaan ja maan ja meren ja kaiken, mitä niissä on, mutta seitsemännen päivän hän lepäsi. Sen vuoksi Herra siunasi lepopäivän ja pyhitti sen.
(2. Moos. 20:11)- pyöriminen
Oma napa = sapatti.
Jeesusta saa palvoa sapattina ja sunnuntaina. Raamatusta ei löydy tälle kieltokäskyä. - yöllä ja päivällä
pyöriminen kirjoitti:
Oma napa = sapatti.
Jeesusta saa palvoa sapattina ja sunnuntaina. Raamatusta ei löydy tälle kieltokäskyä.Adventistit saarnaavat sapattia korostetusti mutta me saarnaamme veren evankeliumia.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site906076Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto534461SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574202SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963799Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost73543Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1042642SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502513Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352439Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat492158Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val71505