sielun kaavat?

MISTÄ ON KYSE

Kirjoitin nyt tämän tiivistelmän niinkuin lupasin yliluonnolliset ilmiöt-osastolla.
Se kesti hieman, sillä välillä täytyi tehdä oikeitakin töitä.
Valitsin tarkoituksella hieman iskevän otsikon, ja sen oikeutuksesta jokainen päättäköön tykönään.
Itsestäni sen verran, että olen matematiikan opiskelija, jota yliluonnollinen on aina hieman kiinnostanut omien lievien kokemusten tähden.
Koska nykyisissä fysiikan teorioissa on rakenteita, jotka voitaisiin tulkita eräänlaisena sieluna, niin lievästi kiinnostuin ns. kvanttimystiikasta, jota yritän kohta lyhyesti selittää.
Heti on kyllä myönnettävä, että en ole vielä suhteellisuusteorian tai kvanttifysiikan teoriaa lukenut.
Osin tämä johtuu laiskuudesta, mutta ei järkenikään riittäisi kovin pitkälle näillä matemaattisen fysiikan vaikeilla aloilla.
Suomessa ainakin fyysikko Matti Pitkänen on kehitellyt omaa kaiken teoriaansa, josta hän rohkenee vetää parapsykologiaakin sivuavia johtopäätöksiä.
Koska ne tekivät ainakin minuun vaikutuksen, päätin esitellä niitä täällä ja lisäksi mukana on hieman omiakin näkemyksiäni.
Lopun linkin kautta voi katsoa kattavammin, mutta koska tekstiä on niin runsaasti tein tämän tiivistelmän.

KYSYMYS TIETOISUUDESTA

On vaikea sanoa mitä mielessämme pohjimmiltaan liikkuu, mutta selvältä tuntuisi, että kyseessä on jotain aivan toista kuin tietokoneen "ajattelu".
Tiivistettynä voisi yrittää sanoa, että kyseessä on oman identiteetin omaava yksikkö, joka muistinsa, havaintojensa ja vapaaseen tahtoonsa perustuen kykenee vaikuttamaan materiaankin niin, että ohjaa kaaottisetkin tapahtumat asettamiensa tavoitteiden mukaiseen järjestykseen.
Tämä eroaa ainakin nykyisenlaisista koneista, joilla ei ole vapaata tahtoa vaan ulkoapäin annettu ohjelma ja ohjaus.
Lisäksi ihmisen ajattelulla katsotaan tietokoneista eroten olevan ns. ei-algoritmisia piirteitä, minkä tarkka selittäminen vaatisi hieman matematiikkaa.
Kuitenkin klassisen fysiikan mukaan jopa ihmisten tuleva toiminta olisi etukäteen ennustettavissa mittaamalla tilanne jollain hetkellä ja laskemalla siitä tulevaisuuden tapahtumat.
Tämä ns. Laplacen demoni ei tunnu hyväksyttävältä, mutta kvanttifysiikka sisältääkin rakenteita, joissa aine vaikuttaakin enemmän aavemaiselta energia-aaltovärähtelyltä, jolla ei ole laskennallisesti tarkkaa hiukkasmuotoa ja jonka tulevaa käyttäytymistä ei voi tarkalleen ennustaa, vaan aalto päättää tietyin rajoituksin aivan itsenäisesti käyttäytymisestään, mitä voisi verrata vapaaseen tahtoon.
Näin se voi vaikuttaa paljonkin normaalimpaan aineeseen.
Tällaiseen vuorovaikutussysteemiin ilmaantuu myös ei-algoritmisia piirteitä.
Selvältä siis tuntuu, että jos sielulle löytyy fysiikasta jotain vastinetta, niin se on energia-aalloissa.

TGD-TEORIAN MATEMATIIKASTA LYHYESTI

TGD liittää "normaalin" materian kaarevoittaman 4-ulotteisen avaruusajan pisteisiin vielä muodoltaan erilaisen 4-ulotteisen avaruuden ja käyttää tavallisen etäisyyden lisäksi ns. p-adista etäisyyttä, joka eroaa tavallisesta etäisyyden käsitteestä.
Esim. kaksi tavallisessa mielessä lähekkäin olevaa pistettä voivat olla kaukana toisistaan p-adisesti.
Tästä kaikesta seuraa, että avaruus on pohjimmaiselta rakenteeltaan paljon monimutkaisempi kuin normaalein aistihavainnoin pystymme ymmärtämään, sillä sen perusteella saamme kuvan vain 4-ulotteisesta ja tavallisella etäisyydellä varustetusta avaruudesta.
TGD:ssä avaruusaika jakautuu eri lehdille, jotka tarkoittavat energia-aalloille eri aallonpituuksia.
Kyseessä on siis todella eri värähtelytasot, joilta olennot usein sanovatkin tulevansa.
Niiden maailman tajutakseen olisi päästävä oikealle värähtelytaajuudelle hieman samalla tavalla kuin radiokanava kuuluu oikealla taajuudella, kun taas toisilla kuuluu vain merkityksetöntä kohinaa.

TGD-POHJAISESTA KVANTTITIETOISUUDESTA

TGD:n mukaan omaisimme myös sähkömagneettisen kehon, joka koostuisi kognitiivisista avaruusaikalehdistä.
Kognitiivisuus tulee siitä, että sm-keho toimisi eräänlaisena kehonohjausjärjestelmänä aina solujen aineenvaihdunnasta tietoisuuden sisältöihin asti.
Sm-kehomme olisi kuitenkin vain osa hierarkiaa.
Alempana olisivat eri alitajunnat ja lopulta bioaineemme omat alkeelliset tajunnat, mikä selittäisi paljon bioaineen syntyyn ja toimintaan liittyviä mysteerejä evoluutioteoriassa ja lääketieteessä.
Eräiden alkeellisten elämänmuotojen yhteistoiminta on sitä luokkaa, että se selittyy vain olettamalla niille jonkinlainen yhteistajunta.
Tajunnastamme ylöspäin taas tulisivat erilaiset kollektiivitajunnat, joista pian lisää.
Sm-kehon kognitiiviset avaruusaikalehdet koostuvat koherenteista eli samanvaiheisista energia-aalloista, joiden sisällä ns. kvanttihypyt eli aaltojen oma päätöksenteko on mahdollista.
Sm-keho on mielekäs TGD:ssä, kun taas reaalilukujen kvanttifysiikassakin sm-kehot sekoittuisivat välttämättä toisiinsa.
Systeemit ts. itset menettäisivät näin identiteettinsä.
TGD:ssä hierarkiset aaltoitset voivat kvanttikietoutua suuremmiksi kokonaisuuksiksi, mutta näin ei välttämättä tapahdu.
Vertauksena voisi esittää, että tavallisessa fysiikassa universumi olisi täysin sekoittuneista tietoisuusmetalleista valettu pallo ja näin ainoa itse, kun taas TGD:ssä metallit olisivat asettuneet eri pallonkuorille ja muodostaisivat näin ali-itsejä.
Aivoissamme on putkirakenteita, jotka ovat erinomaisia tuottamaan massattomat ekstremaalit-säteitä, jotka taas mahdollistavat kvanttikietoutumisen sm-kehomme kanssa.
Havaintomme tulisivat siis aistinelinten kautta aivojen putkirakenteille, joista ne projisoitaisiin sm-kehomme "valkokankaalle".
Näin syntyisi olemassaolon tunne.
Myös pitkäaikaismuisti sijaitsisi sm-kehossa, mikä ratkaisisi arvoituksen sen sijainnista aivoissa.
Koska sm-keho on kvanttimekaaninen systeemi, se liikkuu tulevaisuuteen vain keskimääräisesti mutta ei välttämättä.
Mahdollista on, että sm-kehon vapaa tahto pakottaisi sen liikkumaan menneisyyteen, missä se voisi kvanttikietoutua toisen sm-kehon kanssa ja saada tietoa menneisyydestä.
Tällä voisi olla jotain tekemistä esim. meedioiden harrastaman esineen historian lukemisen kanssa.
Me-säteet voivat myös kulkea ajassa taaksepäin ja kohdatessaan sopivan sm-kehon kvanttikietoutua sen kanssa ja aiheuttaa selvänäköä.
On myös fysikaalista todistusaineistoa informaatiolle, joka näyttäisi tulevan tulevaisuudesta.
Ei ole mitään erityistä syytä olettaa, että aivot syöttäisivät dataa vain yhdelle valkokankaalle ja tämänkin tueksi on olemassa koejärjestely.
Voisi ajatella, että myös normaalitajunnan tilassa tietoisuuteen tulee heikko transpersoonallinen osuus, joka kuitenkin peittyy aistisyötteen aiheuttamaan hallitsevaan osuuteen.
Aistisyötteen lakatessa esim. syvässä unessa, meditaatiossa, kuoleman lähellä tai hallusinogeenien vaikutuksen alaisena tajunta voisi kohota korkeammalle hierarkiassa ja kohdata toisia tajuntoja tai ainakin jakaa mielikuvia niiden kanssa.
Maapallolla on oma sm-kehonsa, jonka taajuudet vastaavat EEG:tä ja lisäksi maan magneettikentän häiriöiden on todettu vaikuttavan joidenkin ihmisten tietoisuuteen.
Tästä voisi päätellä, että maapallo, jota vosi nyt kutsua vaikka äiti Gaiaksi, olisi tietoisuushierarkiassa korkeammalla ja omistaisi jonkinlaisen ihmiskunnan kollektiivimuistin.
Edellä esitetty nostaa esiin kysymyksen "kuka minä olen".
Tämä keho, sm-kehoni vai nämä yhdessä ja pitäisikö mukaan laskea maapallon sm-keho tai vieläkin enemmän, sillä on näyttöä myös magneettisesta vuoputkiverkostosta koko universumin keskushermostona.
Tämä verkosto kytkisi meidät telepaattisesti kaukana kosmoksessa oleviin tietoisuuksiin.
Se, että uskomme olevamme tämä keho tällä planeetalla saattaa olla pelkkä aistihavainnon kohteeseen samaistumisesta aiheutuva illuusio.
Sm-keho säilyy kuoleman jälkeen ja voisi kietoutua johonkin toiseen kehoon, jolloin sielunvaelluksessa olisi kyse tästä.
TGD:n tietoisuusteoria selittäisi myös joukon yliluonnollisia ilmiöitä, kuten telepaattiset ilmiöt ja tajunnan laajentumat, joissa kaksi sm-kehoa kvanttikietoutuisivat tilapäisesti yhdeksi me-säteiden avulla.
Ihmisten ja henkiolentojen vaikutus sähkölaitteisiin perustuisi samaan ilmiöön.
Lisäksi esim. kaukoparantamisessa olisi kyse siitä, että parantaja fuusioituisi sairaan kanssa ja auttaisi tätä itse-organisoitumaan solujen itsetietoisuustasolla.
Uskonnolliset ja mystiset kokemukset voitaisiin ymmärtää kokemuksina, joissa jaetaan yhteinen mielikuva jonkin korkeamman tason kanssa tai jopa tilapäisesti kohotaan korkeammalle tasolle tajuntojen hierarkiassa.

TOISENLAISET OLEMASSAOLON MUODOT

TGD:n ennustamassa universumissa elämää pitäisi olla käytännöllisesti katsoen kaikkialla kuten maapallon sisäosien rajapinnoilla, joilla esiintyy vahvoja energiavirtoja ja näinollen kvanttisysteemien edellyttämää itseis-organisaatiota.
Eräs TGD:n ennustama elämänmuoto on plasmoidit, jotka koostuvat magneettisista vuoputkista ja ioneista.
Mikä tekee plasmoidit eläviksi on kvanttisysteemin itseisorganisaatio ja aineenvaihdunta.
Sen indusoi pohjimmiltaan sama mekanismi kuin elävänkin aineen tapauksessa.
Nämä ovat juuri senlaisia valopalloja, joita on raportoitu viljapeltokuvioiden ja UFO-tapausten yhteydessä.
Plasmoidit voisivat toimia välittäjinä kvanttikietoutuen sekä lähettäjäentiteetin että havaitsijan kanssa ja mahdollistaen näin mielikuvien jakamisen.
Huomattavaa on, että sm-kehojen kvanttikietoutuminen tapahtuu me-säteiden avulla ja humanoidit sekä valopallot väitetysti usein "lataavat" säteillä uhrejaan.
Lisäksi kuvioiden viljan on todettu saaneen juuri me:tä vastaavaa säteilyä.
TGD antaa myös tavan varsinaisten "pelti-UFOjen" rakentamiselle ja tavan, jolla nämä tietoisuusolennot voisivat ottaa konkreettisen ruumiin meidän maailmassamme.

LOPUKSI

Vaikka TGD ennustaa fysiikkaankin kaikkea mielenkiintoista, olen keskittynyt tässä tiivistelmässä lähinnä tietoisuuspuoleen.
Nämä ilman kaavoja annetut selitykset esim. kvanttikietoutumisesta saattavat kuullostaa pelkiltä spekulaatioilta, mutta niille on teoreettista ja kokeellista pohjaa.
Kukaan ei voi varmasti sanoa, että esim. toisille ulottuvuuksille matkaamisessa ei olisi kyse kietoutumisesta suuremman kvanttitietoisuussysteemin osaksi.
TGD:n mukaan ympärillämme olisi myriadeittain eri tajunnan tasoja edustavia tietoisia olentoja ja edustamme vain yhtä tasoa tässä hierarkiassa.
Tämä pakottaa muuttamaan suhtautumistamme henkimaailmaan, jonka olemassaolo olisikin luonnollinen seuraus fysiikan laeista.

LINKKI

Tässä oli lyhyehkö ja mahdollisten väärinkäsitysteni sävyttämä tiivistelmä.
Pitkäsen näkemyksistä tarkemmin ja laveammin voit lukea esim. täältä:

http://www.physics.helsinki.fi/~matpitka/TGDfinn.html
0115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset

Vanhimmat

Ei vielä vastauksia

Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.

Kommentoi aloitusta


Viherpeippo kirjoitti:

MISTÄ ON KYSE

Kirjoitin nyt tämän tiivistelmän niinkuin lupasin yliluonnolliset ilmiöt-osastolla.
Se kesti hieman, sillä välillä täytyi tehdä oikeitakin töitä.
Valitsin tarkoituksella hieman iskevän otsikon, ja sen oikeutuksesta jokainen päättäköön tykönään.
Itsestäni sen verran, että olen matematiikan opiskelija, jota yliluonnollinen on aina hieman kiinnostanut omien lievien kokemusten tähden.
Koska nykyisissä fysiikan teorioissa on rakenteita, jotka voitaisiin tulkita eräänlaisena sieluna, niin lievästi kiinnostuin ns. kvanttimystiikasta, jota yritän kohta lyhyesti selittää.
Heti on kyllä myönnettävä, että en ole vielä suhteellisuusteorian tai kvanttifysiikan teoriaa lukenut.
Osin tämä johtuu laiskuudesta, mutta ei järkenikään riittäisi kovin pitkälle näillä matemaattisen fysiikan vaikeilla aloilla.
Suomessa ainakin fyysikko Matti Pitkänen on kehitellyt omaa kaiken teoriaansa, josta hän rohkenee vetää parapsykologiaakin sivuavia johtopäätöksiä.
Koska ne tekivät ainakin minuun vaikutuksen, päätin esitellä niitä täällä ja lisäksi mukana on hieman omiakin näkemyksiäni.
Lopun linkin kautta voi katsoa kattavammin, mutta koska tekstiä on niin runsaasti tein tämän tiivistelmän.

KYSYMYS TIETOISUUDESTA

On vaikea sanoa mitä mielessämme pohjimmiltaan liikkuu, mutta selvältä tuntuisi, että kyseessä on jotain aivan toista kuin tietokoneen "ajattelu".
Tiivistettynä voisi yrittää sanoa, että kyseessä on oman identiteetin omaava yksikkö, joka muistinsa, havaintojensa ja vapaaseen tahtoonsa perustuen kykenee vaikuttamaan materiaankin niin, että ohjaa kaaottisetkin tapahtumat asettamiensa tavoitteiden mukaiseen järjestykseen.
Tämä eroaa ainakin nykyisenlaisista koneista, joilla ei ole vapaata tahtoa vaan ulkoapäin annettu ohjelma ja ohjaus.
Lisäksi ihmisen ajattelulla katsotaan tietokoneista eroten olevan ns. ei-algoritmisia piirteitä, minkä tarkka selittäminen vaatisi hieman matematiikkaa.
Kuitenkin klassisen fysiikan mukaan jopa ihmisten tuleva toiminta olisi etukäteen ennustettavissa mittaamalla tilanne jollain hetkellä ja laskemalla siitä tulevaisuuden tapahtumat.
Tämä ns. Laplacen demoni ei tunnu hyväksyttävältä, mutta kvanttifysiikka sisältääkin rakenteita, joissa aine vaikuttaakin enemmän aavemaiselta energia-aaltovärähtelyltä, jolla ei ole laskennallisesti tarkkaa hiukkasmuotoa ja jonka tulevaa käyttäytymistä ei voi tarkalleen ennustaa, vaan aalto päättää tietyin rajoituksin aivan itsenäisesti käyttäytymisestään, mitä voisi verrata vapaaseen tahtoon.
Näin se voi vaikuttaa paljonkin normaalimpaan aineeseen.
Tällaiseen vuorovaikutussysteemiin ilmaantuu myös ei-algoritmisia piirteitä.
Selvältä siis tuntuu, että jos sielulle löytyy fysiikasta jotain vastinetta, niin se on energia-aalloissa.

TGD-TEORIAN MATEMATIIKASTA LYHYESTI

TGD liittää "normaalin" materian kaarevoittaman 4-ulotteisen avaruusajan pisteisiin vielä muodoltaan erilaisen 4-ulotteisen avaruuden ja käyttää tavallisen etäisyyden lisäksi ns. p-adista etäisyyttä, joka eroaa tavallisesta etäisyyden käsitteestä.
Esim. kaksi tavallisessa mielessä lähekkäin olevaa pistettä voivat olla kaukana toisistaan p-adisesti.
Tästä kaikesta seuraa, että avaruus on pohjimmaiselta rakenteeltaan paljon monimutkaisempi kuin normaalein aistihavainnoin pystymme ymmärtämään, sillä sen perusteella saamme kuvan vain 4-ulotteisesta ja tavallisella etäisyydellä varustetusta avaruudesta.
TGD:ssä avaruusaika jakautuu eri lehdille, jotka tarkoittavat energia-aalloille eri aallonpituuksia.
Kyseessä on siis todella eri värähtelytasot, joilta olennot usein sanovatkin tulevansa.
Niiden maailman tajutakseen olisi päästävä oikealle värähtelytaajuudelle hieman samalla tavalla kuin radiokanava kuuluu oikealla taajuudella, kun taas toisilla kuuluu vain merkityksetöntä kohinaa.

TGD-POHJAISESTA KVANTTITIETOISUUDESTA

TGD:n mukaan omaisimme myös sähkömagneettisen kehon, joka koostuisi kognitiivisista avaruusaikalehdistä.
Kognitiivisuus tulee siitä, että sm-keho toimisi eräänlaisena kehonohjausjärjestelmänä aina solujen aineenvaihdunnasta tietoisuuden sisältöihin asti.
Sm-kehomme olisi kuitenkin vain osa hierarkiaa.
Alempana olisivat eri alitajunnat ja lopulta bioaineemme omat alkeelliset tajunnat, mikä selittäisi paljon bioaineen syntyyn ja toimintaan liittyviä mysteerejä evoluutioteoriassa ja lääketieteessä.
Eräiden alkeellisten elämänmuotojen yhteistoiminta on sitä luokkaa, että se selittyy vain olettamalla niille jonkinlainen yhteistajunta.
Tajunnastamme ylöspäin taas tulisivat erilaiset kollektiivitajunnat, joista pian lisää.
Sm-kehon kognitiiviset avaruusaikalehdet koostuvat koherenteista eli samanvaiheisista energia-aalloista, joiden sisällä ns. kvanttihypyt eli aaltojen oma päätöksenteko on mahdollista.
Sm-keho on mielekäs TGD:ssä, kun taas reaalilukujen kvanttifysiikassakin sm-kehot sekoittuisivat välttämättä toisiinsa.
Systeemit ts. itset menettäisivät näin identiteettinsä.
TGD:ssä hierarkiset aaltoitset voivat kvanttikietoutua suuremmiksi kokonaisuuksiksi, mutta näin ei välttämättä tapahdu.
Vertauksena voisi esittää, että tavallisessa fysiikassa universumi olisi täysin sekoittuneista tietoisuusmetalleista valettu pallo ja näin ainoa itse, kun taas TGD:ssä metallit olisivat asettuneet eri pallonkuorille ja muodostaisivat näin ali-itsejä.
Aivoissamme on putkirakenteita, jotka ovat erinomaisia tuottamaan massattomat ekstremaalit-säteitä, jotka taas mahdollistavat kvanttikietoutumisen sm-kehomme kanssa.
Havaintomme tulisivat siis aistinelinten kautta aivojen putkirakenteille, joista ne projisoitaisiin sm-kehomme "valkokankaalle".
Näin syntyisi olemassaolon tunne.
Myös pitkäaikaismuisti sijaitsisi sm-kehossa, mikä ratkaisisi arvoituksen sen sijainnista aivoissa.
Koska sm-keho on kvanttimekaaninen systeemi, se liikkuu tulevaisuuteen vain keskimääräisesti mutta ei välttämättä.
Mahdollista on, että sm-kehon vapaa tahto pakottaisi sen liikkumaan menneisyyteen, missä se voisi kvanttikietoutua toisen sm-kehon kanssa ja saada tietoa menneisyydestä.
Tällä voisi olla jotain tekemistä esim. meedioiden harrastaman esineen historian lukemisen kanssa.
Me-säteet voivat myös kulkea ajassa taaksepäin ja kohdatessaan sopivan sm-kehon kvanttikietoutua sen kanssa ja aiheuttaa selvänäköä.
On myös fysikaalista todistusaineistoa informaatiolle, joka näyttäisi tulevan tulevaisuudesta.
Ei ole mitään erityistä syytä olettaa, että aivot syöttäisivät dataa vain yhdelle valkokankaalle ja tämänkin tueksi on olemassa koejärjestely.
Voisi ajatella, että myös normaalitajunnan tilassa tietoisuuteen tulee heikko transpersoonallinen osuus, joka kuitenkin peittyy aistisyötteen aiheuttamaan hallitsevaan osuuteen.
Aistisyötteen lakatessa esim. syvässä unessa, meditaatiossa, kuoleman lähellä tai hallusinogeenien vaikutuksen alaisena tajunta voisi kohota korkeammalle hierarkiassa ja kohdata toisia tajuntoja tai ainakin jakaa mielikuvia niiden kanssa.
Maapallolla on oma sm-kehonsa, jonka taajuudet vastaavat EEG:tä ja lisäksi maan magneettikentän häiriöiden on todettu vaikuttavan joidenkin ihmisten tietoisuuteen.
Tästä voisi päätellä, että maapallo, jota vosi nyt kutsua vaikka äiti Gaiaksi, olisi tietoisuushierarkiassa korkeammalla ja omistaisi jonkinlaisen ihmiskunnan kollektiivimuistin.
Edellä esitetty nostaa esiin kysymyksen "kuka minä olen".
Tämä keho, sm-kehoni vai nämä yhdessä ja pitäisikö mukaan laskea maapallon sm-keho tai vieläkin enemmän, sillä on näyttöä myös magneettisesta vuoputkiverkostosta koko universumin keskushermostona.
Tämä verkosto kytkisi meidät telepaattisesti kaukana kosmoksessa oleviin tietoisuuksiin.
Se, että uskomme olevamme tämä keho tällä planeetalla saattaa olla pelkkä aistihavainnon kohteeseen samaistumisesta aiheutuva illuusio.
Sm-keho säilyy kuoleman jälkeen ja voisi kietoutua johonkin toiseen kehoon, jolloin sielunvaelluksessa olisi kyse tästä.
TGD:n tietoisuusteoria selittäisi myös joukon yliluonnollisia ilmiöitä, kuten telepaattiset ilmiöt ja tajunnan laajentumat, joissa kaksi sm-kehoa kvanttikietoutuisivat tilapäisesti yhdeksi me-säteiden avulla.
Ihmisten ja henkiolentojen vaikutus sähkölaitteisiin perustuisi samaan ilmiöön.
Lisäksi esim. kaukoparantamisessa olisi kyse siitä, että parantaja fuusioituisi sairaan kanssa ja auttaisi tätä itse-organisoitumaan solujen itsetietoisuustasolla.
Uskonnolliset ja mystiset kokemukset voitaisiin ymmärtää kokemuksina, joissa jaetaan yhteinen mielikuva jonkin korkeamman tason kanssa tai jopa tilapäisesti kohotaan korkeammalle tasolle tajuntojen hierarkiassa.

TOISENLAISET OLEMASSAOLON MUODOT

TGD:n ennustamassa universumissa elämää pitäisi olla käytännöllisesti katsoen kaikkialla kuten maapallon sisäosien rajapinnoilla, joilla esiintyy vahvoja energiavirtoja ja näinollen kvanttisysteemien edellyttämää itseis-organisaatiota.
Eräs TGD:n ennustama elämänmuoto on plasmoidit, jotka koostuvat magneettisista vuoputkista ja ioneista.
Mikä tekee plasmoidit eläviksi on kvanttisysteemin itseisorganisaatio ja aineenvaihdunta.
Sen indusoi pohjimmiltaan sama mekanismi kuin elävänkin aineen tapauksessa.
Nämä ovat juuri senlaisia valopalloja, joita on raportoitu viljapeltokuvioiden ja UFO-tapausten yhteydessä.
Plasmoidit voisivat toimia välittäjinä kvanttikietoutuen sekä lähettäjäentiteetin että havaitsijan kanssa ja mahdollistaen näin mielikuvien jakamisen.
Huomattavaa on, että sm-kehojen kvanttikietoutuminen tapahtuu me-säteiden avulla ja humanoidit sekä valopallot väitetysti usein "lataavat" säteillä uhrejaan.
Lisäksi kuvioiden viljan on todettu saaneen juuri me:tä vastaavaa säteilyä.
TGD antaa myös tavan varsinaisten "pelti-UFOjen" rakentamiselle ja tavan, jolla nämä tietoisuusolennot voisivat ottaa konkreettisen ruumiin meidän maailmassamme.

LOPUKSI

Vaikka TGD ennustaa fysiikkaankin kaikkea mielenkiintoista, olen keskittynyt tässä tiivistelmässä lähinnä tietoisuuspuoleen.
Nämä ilman kaavoja annetut selitykset esim. kvanttikietoutumisesta saattavat kuullostaa pelkiltä spekulaatioilta, mutta niille on teoreettista ja kokeellista pohjaa.
Kukaan ei voi varmasti sanoa, että esim. toisille ulottuvuuksille matkaamisessa ei olisi kyse kietoutumisesta suuremman kvanttitietoisuussysteemin osaksi.
TGD:n mukaan ympärillämme olisi myriadeittain eri tajunnan tasoja edustavia tietoisia olentoja ja edustamme vain yhtä tasoa tässä hierarkiassa.
Tämä pakottaa muuttamaan suhtautumistamme henkimaailmaan, jonka olemassaolo olisikin luonnollinen seuraus fysiikan laeista.

LINKKI

Tässä oli lyhyehkö ja mahdollisten väärinkäsitysteni sävyttämä tiivistelmä.
Pitkäsen näkemyksistä tarkemmin ja laveammin voit lukea esim. täältä:

http://www.physics.helsinki.fi/~matpitka/TGDfinn.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu