Kuinkahan paljon tehoa on 86-90 mallisissa Transiteissa ilman turboa eli vapaasti hengittävänä??
Transit hp
Pitkä-Jussi
4630
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hevosista ei tarkkaa tietoa n.85, mut jos tarttet just remontoitua konetta niin täältä löytys. Peruslohkolla ajettu 350tkm, remontissa laitettu:
- Porattu männät
- Kaikki laakerit
- Tiivisteet
- Maalattu
- kaikki apulaitteet kunnostettu
- Suuttimilla ajettu n. 50tkm
Koekäyttö mahdollisuus pukissa. Koneeseen mukaan 5-lovien laatikko ja kaikki apulaitteet.
Syde muisteli jotta: "Hevosista ei tarkkaa tietoa n.85"
Kyllä meni yläkanttiin tuo veikkaus, minä muistelen jotta tehoa olisi ollut viidenkymmenen kilovatin huitteilla ja vääntöä n. 140 nm. Kone onneksi kestää tuntikausia läppä pohjassa vedätystä ainakin ekan puoli miljoonaa kilsaa eikä vie paljon löpöä, koska voimaakaan ei ole.
Turbon lisäpotku nostaa tehon tuonne 85 hv tasolle mutta vääntöä tulee reilummin lisää, 200 nm. Tosi raketti verrattuna tuohon vapaasti hengittävään, mutta menovesikin maistuu jos tehoja käyttelee, saattaa mennä lähes kymppi satasella.
Transit, joka on lyhyt ja matala, pitkä ja korkea??
Minulla oli vm89 / on vm97 100 L (pituus n. 5,3 m, kork. 2,3 m) invabussisisustuksella. Omamassat 2,1 - 2,2 tn. Pakuversiot taitaa olla viitisen sataa kiloa kevyempiä.
Tuo vapaastihengittävän tehopainosuhde 3 tn lastattuna / 52 kW merkitsi sitä, ettei se mikään varsinainen raketti kiihtymään ollut, mutta vauhtiin kun sai niin lotkotteli menemään jopa moottoritienopeutta ellei ollut paha vastatuuli.
Turbon antama lisäpotku on todella tuntuva!