Käsite "itsehallinto" on monelle ihmiselle vieras ja se ymmärretään täysin väärin Ahvenanmaan yhteydessä.
Ahvenanmaan suomen kielen vastaista politiikkaa puolustellaan sillä, että "Ahvenanmaalla on itsehallinto". Jos joku ulkopuolinen taho, esim. Helsinki, pakottaa Ahvenanmaata syrjimään suomenkielisiä niin eihän Ahvenanmaalla ole silloin itsehallintoa! Itsehallinto tarkoittaa sitä, että Ahvenanmaa ihan itse voi päättää syrjiikö suomenkielisiä ahvenanmaalaisia vai ei. He ovat ruotsinkielisinä päättäneet siis ihan itse syrjiä suomenkielisiä.
Itsehallinto oikeuttaa siihen, kun itsehallinto määritellään ruotsalaisittain. Se ei kuitenkaan oikeuta väittämään, että itsehallinto pakottaa Ahvenanmaan syrjimään suomenkielisiä ahvenanmaalaisia. Itsehallinto oikeuttaisi myös suvaitsevaisuuteen, mutta sitä vaihtoehtoa Ahvenanmaan ruotsinkieliset eivät halua. Näin ollen Ahvenanmaasta on tehty ahvenanmaalaisten toimesta Suomen rajojen sisäpuolelle virallisesti rasistinen yhteisö. Ahvenanmaan ruotsinkielisten mielestä laillinen rasismi on hyväksyttyä rasismia. Ahvenanmaalaiset jopa ylpeilevät sillä!
Se kuinka itsehallinto ymmärretään aivan eri tavoin ruotsinkielisessä kulttuurissa käy todisteeksi siitä, että suomenkielinen ja ruotsinkielinen kulttuuri eroavat toisistaan kuin yö ja päivä.
Ahvenanmaan itsehallinnon väärinkäsitys
2
245
Vastaukset
- suomalainen suomenmaalainen
Ahvenanmaan itsehallintoa käytetään keppihevosena ruotsi kielen levittämiseksi suomalaisten harmiksi. Miten suomalaiset poliitikot ovat olleet (ja ovat edelleen)niin tyhmiä ja täysin RKP:n vietävissä.. 1920-luvulla olisi ollut yksinkertaisempaa perustaa Ahvenanmaa-ministerin paikka ja jättää suomalaiset rauhaan tuolta ruotsin pakkosyötöltä. Liittäkää Närpiö hallinnollisesti Ahvenanmaahan.. jättäkää meidät suomalaiset rauhaan ! TE ETTE OLE SUOMALAISIA, te olette suomenmaalaisia !
Olen suomalainen, samoin kuin useimmat muutkin Ahvenmaalla asuvat, onhan täällä tosin jonkun verran muidenkin maiden kansalaisia, mutta suurin osa on todellakin ihan SUOMALAISIA, joiden äidinkieli on ruotsi (minun äidinkieleni tosin on suomi, meitä on n. 5% ahvenanmaalaisista).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1656232Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv932806Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?921791Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am421508Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91226- 491025
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23938- 21913
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122913- 66912