Ilm.7/3-4."Älkää vahingoittako maata älkääkä merta,älkää myös muita puita,ennen kuin me olemme painaneet sinetin Jumalamme palvelijain otsaan"
Ja minä kuulin sinetillä merkittyjen luvun,144000 merkittyä kaikista Israelin lasten sukukunnista.
Ilm.14/1."Ja minä näin,ja katso Karitsa seisoi siionin vuorella,ja hänen kanssaan 144000,joiden otsaan oli kirjoitettu Hänen nimensä ja Hänen Isänsä nimi.
Ainoastaan noissa jakeissa puhutaan otsaan sinetöimisestä,mutta....EI SAPATTISINETÖIMISESTÄ MITÄÄN. Eikä missään muuallakaan raamatussa.
Adv-oppi väittää,että: 10-käskyn luonne on merkitty palvelijain otsaan,koska se on Jumalan luonne. Ei sillekään löydy tukea raamatusta.
SIIS SAPATTI SINETTI ON IHMISKEKSINTÖ.
Ja minä kuulin sinetillä merkittyjen luvun,144000 merkittyä kaikista Israelin lasten sukukunnista.
Ilm.14/1."Ja minä näin,ja katso Karitsa seisoi siionin vuorella,ja hänen kanssaan 144000,joiden otsaan oli kirjoitettu Hänen nimensä ja Hänen Isänsä nimi.
Ainoastaan noissa jakeissa puhutaan otsaan sinetöimisestä,mutta....EI SAPATTISINETÖIMISESTÄ MITÄÄN. Eikä missään muuallakaan raamatussa.
Adv-oppi väittää,että: 10-käskyn luonne on merkitty palvelijain otsaan,koska se on Jumalan luonne. Ei sillekään löydy tukea raamatusta.
SIIS SAPATTI SINETTI ON IHMISKEKSINTÖ.
Vastaukset 13
Vanhimmat
että se ei löydy raamatusta kun Eki ei ymmärrä hakea.
Sapatti-sinetti raamatusta, niin heti tyydyn kohtalooni,eli hyväksyn...mutta vain raamatusta.
alkaa selittämään sitä ethän sinä uskoisi kuitenkaan, kävin Ilmestyskirjan seminaarin niinkuin sinäkin sanoit käyneesi, eikö se selvinnyt sieltä luitko raamatusta paikat huolella ennenkuin vastasit. luulempa etttä et lukenut, koska toit tänne sen 10 numeron vihkon ja vain etusivun, mutta minä tiedän syyn mikä esti sinua ymmärtämästä, se oli se sapatti, jota vastaan taistelet, ei Jumala pääse puhumaan meille jos meillä on esteitä.Tutkipa oikein huolella raamatun kanssa ne vihkot ja pyydä Jumalan ohjausta oppimaasi, niin huomaat että pulmat aukenevat aivan itsestään.
ja teen edelleenkin ja jätän hautumaan asian jos en heti ymmärrä, joku toinen kerta raamattu aukeaa ihan toisin, ei ihminen tule liian viisaaksi vaikka tutkisi asioita kuinka kauan, raamattu on kultakaivos meille sieltä löytyvät parhaimmat neuvot.
Sinetti-asiaa kiusatakseni huvikseen...koska näen seurakunnan yhtenä kokonaisuutena Kristuksen ruumiina. Ajattelen,että adventisteissa on niinkuin muissakin seurakunnissa sisimmiltään herkkiä ihmisiä,jotka tuomitsevat itsensä mitä pienemmistä kysymyksistä. Sitten kun niskaan laitetaan vielä sellaisia velvoitteita jota Jumala,ei vaadi niin kuin tämä sapatti-sinetti. Voi vain arvailla mitä se on vaikuttanut herkkiin...voi voi onkohan minulla,ja saanko merkin jeesuksen tullessa, kun en aina muistanut,että sapatti alkaa perjantaina klo 18,oo, ja olenkohan varmasti levännyt...
ollut eikä tule olemaan noita pelkoja joita tuohon laitoit, mistä sinä tuollaista olet lukenut tai onko joku valhe tieto osunut päähäsi.
Enkä minä aloita sapattia klo 18 illalla enkä lopeta myöskään klo 18 eihän raamattu tunne kellon aikoja, en tiedä tehdäänkö siellä suomessa noin, sillä en asu suomessa.
Ensimmäisen kerran kuulen tuosta sapatti sinetistäkin täällä palstalla.
Ei minulla myöskään ole mitään pelkoja kun Jeesus tulee sapatti sineteistä, kyllä sinä haluat nyt vain puhdistaa omaa tuntoasi toisia parjaten, mutta eikös sitä lasketa myöskin synniksi jos toisista tieten tahtoen puhutaan pahaa, vai etkö sinä kunnoita Jumalan käskyjä lainkaan, jos et silloinhan sinulle ei ole mikään syntiä, sillä missä lakia ei ole siellä ei ole rikkomustakaan.
Älä pahastu nyt tästä, en minä tätä tehnyt sinua kiusatakseni enkä huvikseni.
"Kuulet ensimmäistä kertaa sapatti-sinetistä"
Etkö tunne omaa adv.oppiasi?
Adv.ovat siitä ihmeellistä väkeä,kun puhutaan adv.opista,niin yksi sanoo että se on näin toinen,ei kun se on näin,ja kolmas että ei ole ikinä kuullutkaan. No siitähän nämä sivut ovat hyviä,että täällä voidaan keskustellamikä on raamatun sanaa,ja mikä ei.
Se on vaan kummaa,että minun vaikka en ole adventisti täytyy opettaa sinulle adventismia.
Lueppa tuosta puhunko tieten tahtoen pahaa
TOISTAN TÄMÄ ON OPPIANNE.
Katsotaanpa mitä sanoo adv.ilm.semin.vihko 10.
"Hämmästytkö kuullessesasi,että Jumalalla on erityinen tunnus,sinetti eli merkki jonka hän painaa omiinsa.
Hätkähryttääkö sinua tieto että ellei henkilöllä ole tätä merkkiä Jeesuksen tullessa,hän ei voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan?
"Kauhistuttaako sinua ajatus,että useimmat ihmiset ovat täysin tietämättömiä tästä Jumalan merkistä,ja siten jättävät sen kokonaan huomioimatta"
Ihmetteletkö,kun äkkiä tajuat,että Jumala on hyvin pahoillaan siitä jos ihmiset väheksyvät hänen huolellisesti valitsemaansa merkkiä"
Oletko yllättynyt havaitessasi että yksi ilnestyskirjan päätarkoituksista on kertoa tästä Jumalan merkistä ja palauttaa se hänen kansalleen?
"Niin uskomattomalta kuin se ehkä kuulostaakin,kaikki edellä esitetyt viisi väitettä ovat tosia.Jumala pitää merkkiään hyvin tärkeänä. Mutta kun Jumala katselee kansaansa nykyaikana,hän voi valitettavasti vain puristaa päätään,ja sanoa surullisena "Merkki puuttuu" Tuskin on löydettävissä tärkeämpää aihetta tutkistelun kohteeksi. Rukoile hartaasti,kun tutkit tätä ratkaisevan tärkeää aihetta.
EIKÖ TUO OSOITA,ETTÄ LOPULTA SAPATTI KÄÄNTYY PELASTAJAKSI.
Tuossa adv. opinto-vihkosessa no:10, on vielä takasivulla kuva Jeesuksesta,kuinka hän peittää kädellään kasvonsa. Tarkoittaa,että se on Jeesukselle kauhea paikka kun hän toteaa ...voi...voi...merkki puuttuu...
Sanon,kuin Urho Kekkonen aikoinaan: Eikö tämä ole harvinaisen selkeää tekstiä....
Sille en voi mitään jos sinä et ole asiasta koskaan kuullut...
ILM 9:4-6
4
ja niille sanottiin, etteivät ne saa vahingoittaa maan ruohoa eikä mitään vihantaa eikä yhtään puuta, vaan ainoastaan niitä ihmisiä, joilla ei ole Jumalan sinettiä otsassaan.
5
Ja niille annettiin valta vaivata heitä viisi kuukautta (5 kk), vaan ei tappaa heitä; ja ne vaivasivat, niinkuin vaivaa skorpioni, kun se ihmistä pistää.
6
Ja niinä päivinä ihmiset etsivät kuolemaa, eivätkä sitä löydä; he haluavat kuolla, mutta kuolema pakenee heitä.
Ilmestyskirja ei 3. luvun jälkeen enää puhu seurakunnalle, vaan loppulause srk:lle on Ilm 3:22. Sitten Johannes viedään Hengesä YLÖS ja näytetään ylöstemapuksen jälkeiset tapahtumat, Ilm 4:1.
Yllä esittämäni Ilm 9:4-6 osoittaa SINETIN varjelevan nimenomaan siinä ajassa. Kun sitävastoin, samanaikaisesti, ilman sinettiä olevia vaivataan, eikä sallita kuolemaa, puhumattakaan kadotustuomiosta.
Kyllä se on paholaisen kirjeopisto - sellainan, mikä esittää, että ilman tuota sinettiä oleva olisi automaattisesti pedon merkin ottaja, joka pedonmerkki olisi sunnuntai.
Eikä tuota sinettiä suoda, kuten Ekin esittämästä
sanankohdastakin ilmeni, kuin vain 12000 x 12000
israelilaiselle!
Loput sitten muka olisivat sunnuntaipedonmerkin
ottaneita! Hirvittävää Raamatun raiskaamista!
Olen keväästä asti tutkinut Ilmestyskirjaa
intensiivisesti, mutta vasta tämän vuoden puolella
heräsin myös 9. luvun kohdalla. Joku sitten oikaisi minua, että hetkinen - eihän vaivan enkeli luontoa saanut vaivata, vaan ainoastaan niitä,
joiden otsaan ei sinettiä oltu painettu.
Olin näet selostanut, että vaivaaminen tapahtuu
luonnonoikkujen kautta.
Meidän on viisasta olla kiitollisella mielellä
kaikesta oikaisevasta opetuksesta. Löysinkin sitten Ilm 16:2,11, että nuo luontoa säästävät
vaivaamiset olivat ihmisessä itsessään olevat
paiseet; rajuja kuin Jobilla muinoin - yhtä kauankin ne olivat voimassa.
On mahdollista, että Ilm 7. luvussa sanottu "Älkää
vahingoittako maata, älkääkä merta, älkää myös muita puita, ennenkuin olemme painaneet sinetin ..." - että se kuvaa Israelia (maa), muita kansoja (meri) sekä Israelin naapureita (muita puita).
Se ei asiaa silti muuta - sinetti on vain 144000
israelilaiselle, eikä mikään sapattisinetti - vaan varjelee tietyssä tilanteessa ainakin 5 kk MAAN PÄÄLLÄ.
Eikä pedon merkillä ole mitään
tekemistä sunnuntain kanssa.
Pedon kumartajathan herjaavat
Jumalaa koko olemuksellaan.
Olkaa lukijat siunattuja Herrassa!
Ovatko nämä 144000,ne jotka evankelioivat Israelin jäännöksen,joista sanotaan myös,"että niin koko Israel on pelastuva". Siis mitään jäännös/srk:ta ei ole olemassa maanpäällisenä organisaationa vaan pelkkä jäännös,vaivan-ajassa,kun uskovat on temmattu,ja jäännös on pelastuva...
Kyselit tekstiä, joka liittää sapatin, Jumalan ja hänen kansansa. Hes. 20:12, 20 kuuluvat näin: "Myös sapattini minä annoin heille, jotta se olisi merkkinä liitostamme ja muistuttasi heitä siitä, että minä, Herra, olen pyhittänyt heidät omaksi kansakseni...Pitäkää pyhänä minun sapattini, olkoon se merkkinä liitostamme ja muistuttakoon se teitä siitä, että minä olen Herra, teidän Jumalanne." Nämä jakeet tulivat tuossa mieleeni, kun ajattelin asiaa, jonka perään sinä kyselit. En kirjoittanut näitä jakeita riidelläkseni lsinun tai toisten kanssa. Puhukoon Jumalan sana asiansa puolesta.
Raamatun kirjoituksia siteeratessa täytyy huomioida Herran asia, jota jakeella painotetaan, eikä suinkaan ihmisten omaa asiaa..
Hesekiel kirjoittaa luvussa 20 siitä, mihinkä Herra ei mielistynyt israelilaisissa ja mistä Herra tahtoi profeetta Hesekielin kautta heitä myös nuhdella.
Israelilaiset olivat käyneet kurittomiksi eivätkä yksimielisesti ja ehyellä sydämellä palvelleet Herraa, vaikka Herra oli vienyt heidät pois Egyptin orjuudesta ja antanut heille käskynsä sekä oikeutensa.
Ja niinpä Herra sanoi profeettansa Hesekielin kautta heille seuraavasti:
"Myöskin sapattini minä annoin heille, olemaan merkkinä minun ja heidän välillään, että he tulisivat tietämään, että minä olen Herra, joka pyhitän heidät.
Mutta Israelin heimo niskoitteli minua vastaan erämaassa; he eivät vaeltaneet minun käskyjeni mukaan, ylenkatsoivat minun oikeuteni, jotka ihmisen on pidettävä, että hän niistä eläisi, ja minun sapattini he kovin rikkoivat. Niin minä ajattelin vuodattaa kiivauteni heidän ylitsensä erämaassa ja lopettaa heidät". (Hes.20:12-13).
Mutta Herra ei kuitenkaan lopettanut heitä siihen paikkaan, vaan armahti heitä ja antoi elää. (20:17).
Niskuroinnin rangaistuksena hän pidätti vanhalta sukukunnalta oikeuden saapua maahan, jonka oli luvannut heille antaa. Sensijaan hän antoi sen heidän lapsilleen, jotka Joosuan johdattamana saapuivat aikoinaan perille..