olevinaan adventisteja mutta eivät ole. He puhuvat "puuta heinää" ja väittävät sen olevan A-kirkon opetusta. Nämä hiippailijat väittävät kaikenlaista typerää ja sanovat sen olevan adventismia. Täten he tahallaan valehdellen antavat ymmärtää että adventismi on täyttä puppua. Joten älkää uskoko kaikenlaisia hölmöyksiä adventismiksi.
Ei täällä enää adventistit paljon kirjoita, mutta opista saa hyvin selvän jos menee heidän nettisivuilleen.
http://sdafin.org/opetus/
jos haluat rehellisen kuvan. Mutta jos et halua rehellistä kuvaa A-kirkosta kuuntele vaikka näitä parjaajia joiden ainoa tarkoitus on mustata A-kirkkoa. Siinä totuus haudataan helposti.
Itse en ole adventisti, mutta kirjoitin tämän sinulle joka olet kiinnostunut tietämään mistä on kysymys.
Tervetuloa myös Luterilaisten sivuille.
http://evl.fi/
Ei täällä enää adventistit paljon kirjoita, mutta opista saa hyvin selvän jos menee heidän nettisivuilleen.
http://sdafin.org/opetus/
jos haluat rehellisen kuvan. Mutta jos et halua rehellistä kuvaa A-kirkosta kuuntele vaikka näitä parjaajia joiden ainoa tarkoitus on mustata A-kirkkoa. Siinä totuus haudataan helposti.
Itse en ole adventisti, mutta kirjoitin tämän sinulle joka olet kiinnostunut tietämään mistä on kysymys.
Tervetuloa myös Luterilaisten sivuille.
http://evl.fi/
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen lukijana samaa mieltä.
Luulen, että joku täällä puhaltaa jakaantuneesta mielestä puolesta ja vastaan, saadakseen epäjärjestystä aikaiseksi.
Tämä kirjoittaja lyhyvillä provosoivilla teksteillä niittaa opin puolesta ja kohta toisaalla samalla kaavalla vastaa kiertoteitse sanoisiko rumasti, että savolaisittain vastaan.
Ts. saman henkilön eri persoonat.
Tuossa kuuntelin radiota ja tästä missikisoista oli keskustelua. Siellä juuri tuli esille juontajan tuomana, viitaten Lestadiolaisuuteen, että sisältä tulee pahin vihollinen ja riidan haastaja, sekä sotimiset. Ratsasti tällä missikisa vastaisuus henkeen.
Eli tällaisia henkilöitä on seurakuntien sisällä taistelemassa ja haastamassa riitaa, sinne sun tänne. Ei heihin mikään mene perille samaa jankkaamista jatkuu.
Narsistisuus ihmisessä on myös yksi suuri ongelmainen asia ja juuri se on seurakunnissa yksilöuskovan riippa, joka nostattaa omalla persoonallisuudella riitaa, siinäkin ollaan olevinaan ja varsinkin siinä "oireyhteydessä".
Terveet ei tällaisia riitoja rakenna (pieni kolhaisu tässä).
Poikkeavatko terveet tälle palstalle lukemaankaan viestejä saati sitten niitä kirjoittelemaan? Kerroin kerran eräälle yliopistomiehelle tästä palstasta. Hän totesi ykskantaan, että onko sinne pakko mennä?
On se Adventtikirkon virallista opetusta!
Ilmestyskirja-seminaarihan on, myös oppivihot
10, 12, 13 ja 19 - virallista rutiinioppia.
Ja sitähän ne täällä kaikuna kirjoittaa, mitä
ovat tutkiskeluissa seurakunnassa ammentaneet.
Siis lauantaisapattisinettiä ja sunnuntaipedonmerkkiä. Jos vaikkapa pääteologi
Timo Flink uskaltautuisi itse tänne, niin
sitten olisi kylläkin kaikenkarvaista omituista
oppia, mutta sekin olisi sitä aitoa adventismia.
JOS advarien viestit täällä poikkeaisivat
oleellisesti pääopetussuunnasta, niin toki
pastorit omalla nimellään tulisivat tänne
tyrmäämään väärän opetuksen.
Mutta nytpä he vaikenemisella siunaavat viestit.
rakentavin terveisin
Adventismi, jos otetaan adventismin uskonkohdat, niin 12 uskonkohdan kohdalla täysin samaa mieltä kaikkien historiallisten protestanttien kanssa. Näihin uskonkohtiin kuuluvat ne, jotka esiintyvät Apostolisessa uskontunnustuksessa. Tämä merkitsee sitä, että nämä uskonkohdat voi esittää adventtikirkossa kuka tahansa nämä kohdat tunnustava karititty. Sitten adventistien opetuksessa löytyy joukko sellaisia uskonkohtia, joissa he ovat samaa mieltä muutamien muiden historiallisten protestanttien kanssa, kuten sapatti ja uskovien kaste. Jäljelle jää vain muutama sellainen uskonkohta, jotka ovat heille ominaisia. Nekin korostavat eskatologisia teemoja, joita ehkä muut kirkkokunnat eivät katso tarpeelliseksi korostaa, mutta adventistit kokevat niiden olevan ajankohtaisia. Ei nyt sentään kaikkea sitä, mitä he opettavat voida pitää historiallisiin protestantteihin kuulumattomana, koskapa suurin osa heidän opetuksestaan edustaa samaa uskoa! Nämä asiat on aiemmin esitetty tällä keskustelupalstalla, mutta keskustelupalstalle kirjoittelevat ehkä tarkoituksellisesti haluavat tämän kokonaiskuvan unohtaa. Nämä arvostelijat ikään kuin avaimen reiästä katsoen putkinäköisinä esittävät jotakin yhtä tai kahta asiaa ja antaa toisten ymmärtää, että tämä on adventismia! Pyrin tässä tasapainoiseen adventismin kuvaukseen.
kertoa miten asia oikeasti on ja hänet ajettiin täältä kiroten pois. Eikä hän ole mikään pääteologi.
vaan kirkkojensa opin sisäistäneet jäsenet. Kun esim. tiiviissä työyhteisössä tai perheessä on näitä eri kirkkojen jäseniä, syntyy helposti närää ja epäsopua mm. sapatti- ja ruokaan liittyvistä kysymyksistä. Keskenään vieraiden ja toisilleen tuntemattomien ihmisten kesken tällaista ei luonnollisestikaan samalla tavoin synny ellei nyt sitten joku ole ymmärtänyt elämäntehtäväkseen muiden "pelastamista" omaan uskoonsa käännyttämällä. Tällöin luonnollisesti käännytysyrityksen kohteeksi joutunut joko kääntyy tai asettuu oikeutettuun vastarintaan itseensä kohdisatuvaa manipulaatiota vastaan.