Kustannustehokas autoilu ?

Kaipaisin neuvoja miten autoilusta saisi mahdollisimman kustannustehokasta. Eihän se koskaan halpaa ole mutta mikä voi helposti tehdä. Olisin kiinnostunut kaikista vinkeistä joita teillä on antaa.

Speksit autoilutarpeelle:
- 4 hengen perhe (lapset 2v ja 6v)
- ajoa 17000km/vuosi josta 60% kaupunkiajoa (Tampere)
- Auto saa maksaa enintään 20000e

Eniten kaipaisin näkemystä:
- Bensa- vai diesel-moottori?
- Uusi vai käytetty?
- Ylläpitokulut eri markkien välillä? Huoltohinnoissa ja vakuutusmaksuissa lienee eroja.
6543
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

- Bensa- vai diesel-moottori?

Suosittelen bensakonetta koska on halvempi ja noilla kilometreillä ei vielä kannata maksaa veroa.

- Uusi vai käytetty?

Nyrkkisääntönä vähän käytetty tuolla hinnalla koska olet perheellinen ja tuolla hintarajalla ei kovin montaa uutta saa.

- Ylläpitokulut eri markkien välillä? Huoltohinnoissa ja vakuutusmaksuissa lienee eroja.

Jostain muistan lukeneeni että Skoda ja Volkkari on ylläpitokuluilta vähän edullisempi, mutta ero ei ole vallan huima muihin. Niissä joissa on 5v takuu on yleensä kalliimmat huollot.

Äänestä

ja juuri Kia ceedin SW:n, mutta 2000e lisää kuitenkin tarvii!

Uutta suosittelen

Äänestä

Skoda Octavian saanee käteisalennuksen kanssa tuohon hintaan. Itsellä on ja voin suositella.

Veljellä on Citroen Xsara Picasso (5-hengen tila-auto) jota on kehunut kovin, senkin saa kahdella kympillä.

Äänestä

"Vähän ajetut" käytetyt kannattaa unohtaa kokonaan. Rehellisesti, perusteellisesti ja aidosti laskien ne maksavat melkein saman kuin uudetkin. Erona vain 2 x sileät renkaat, katsastukset alkaa nopeasti, ei takuuta, vaihtoiässä oleva akku jne. Usein myös kolaroitu, vaikka sitä ei mistään näkisikään. Pienikin kolari yhteen kulmaan tekee autosta todennäköisesti vakavasti vammaisen. Nykyautot on suunniteltu ihmisten turvallisuutta ajatellen ja esim. vähäiseltäkin tuntuva peräänajo pilaa auton.

Mieti elämäntilanteesi tarkkaan. Jos olet vakiintunut työelämässä, perheasioissa, taloudessa (olet velaton) osta uusi auto ja sitten suunnittelet pitäväsi sen pitkälle tulevaisuuteen. Siis edes suunnittelet. Jos olosuhteet muuttuvat suunitelmiakin voi päivittää.

Uusissa autoissa on pitkät huoltovälit joten kustannuksetkin jäävät kohtuullisiksi.

Osta joka tapauksessa diesel.

Jos et osta uutta autoa niin osta sitten selkeästi yli 5 vuotta vanha auto. Tässä tapauksessa unohda kaikki pakkomielteiset pakkohuollot yms. Opettelet vaihtamaan itse öljyt eikä paljon muuta tarvitsekkaan tehdä.

Muista että huoltoja ei voi laiminlyödä kokonaan, mutta muista myös se että huoltoihin liittyy paljon kielteisiä asioita. Juuri merkkiliikkeissä on nuoria kloppeja autoja peukaloimassa. Useissa tapauksissa merkkiliikkeen työ on kaikkea muuta kuin auton käyttöikää lisäävää. Oikean huoltofilosofian oivaltaminen on halpojen käyttökustannusten perusta.

Äänestä
  • Provosointi tosiaan lisääntyi loppua kohti. Erityisesti "Useissa tapauksissa merkkiliikkeen työ on kaikkea muuta kuin auton käyttöikää lisäävää." oli jo paksu väite ja saa epäilemään että kirjoittajalla on henkilökohtaisia tarkoitusperiä.

    Äänestä

>- Bensa- vai diesel-moottori?

Veromuutoksen jälkeen hintaero lasketaan parhaimmillaan satasissa, mikäli verrataan tehoiltaan ja varustelultaan vastaavia malleja. Karvalakkivarustellun (ESC, ilmastointi tms. puuttuu) ja alitehoisen pappamallin saa toki halvemmalla kuin dieselin, josta ei yleensä ole saatavilla yhtä ankeasti varusteltuja versioita, koska dieselit on perinteisesti myyty paljon ajaville.

Dieselin hinnan ennustetaan nousevan pian 95:n tasolle, mutta dieselien kulutus on aika tavalla pienempi, joten se vero pitäisi jatkossakin kuittaantua. Ja 2012 *ehkä* verotus muuttuu CO2-päästöpohjaiseksi, jolloin diesel onkin jo selvästi halvempi käyttää, täysin kilometreistä riippumatta!

Hirveää eroa ei noilla kilometreillä kuitenkaan synny suuntaan eikä toiseen, joten käy koeajamassa molemmat ja valitse se, josta tykkäät enemmän.

>- Uusi vai käytetty?

Auton arvo tippuu sekä prosenteissa että euroissa mitattuna eniten 1. vuotena. Automiähet tykkää yleensä puhua pelkistä prosenteista ja ns. hyvin arvonsa pitävistä merkeistä, koska on liian tuskallista myöntää itselleen, että

- 40 tonnin "preemium", joka menettää arvoaan vain 12 % / vuosi -> tappio 4800 €/vuosi

- 20 tonnin perusauto / käytetty, joka menettää arvostaan 18 % per vuosi -> tappio 3600 €/vuosi

Jos itsetuntosi suinkin kestää, osta käytetty ja mieluiten mahdollisimman suurella alennuksella uuteen verrattuna = ns. huonosti arvonsa pitävä merkki.

Pelkästään kuluja tuijotettaessa pääset sitä halvemmalla, mitä vanhemman auton ostat, mutta lasten kanssa täytyy kyllä laittaa vaakakuppiin auton luotettavuus & kolariturvallisuuskin, mitkä puoltavat uudehkoa.

Summa summarun: Osta parin vuoden ikäinen ja selvästi alle 100 tonnia ajettu, millä voit ajella melko huoletta esim. kolme vuotta ja laittaa sitten auton kiertoon kohtuullisin tappioin.

Huonoin vaihtoehto on laittaa rahat viimeistä senttiä myöten upouuteen autoon. Tähän olet sitten sidottu X vuotta ... ihan kiva, jos auto miellyttää, mutta mitä teet, jos kohdalle osuukin ns. maanantaiyksilö, joita on joka merkissä?

> - Ylläpitokulut eri markkien välillä? Huoltohinnoissa ja vakuutusmaksuissa lienee eroja.

Onhan näissä, mutta nämä lasketaan satasissa per vuosi, kun hankintahinnassa voit helposti säästää 5 tonnia ostamalla "väärän" merkin tahi käytetyn.

Laita ylijääneet rahat säästöön, kyllä niillä muutaman ylimääräisen remontinkin makselee, jos käy paska tuuri, ja jäät silti voitolle.

Uudehkoista autoista - ja muitahan ei sinun mm. kolariturvallisuuden vuoksi kannata harkitakaan - puhuttaessa ylivoimaisesti suurin menoerä on auton arvonalenema. Se syö kuukaudessa yhtä paljon kuin huollot vuodessa - riittääkö perusteluksi?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


autohermanni kirjoitti:

Kaipaisin neuvoja miten autoilusta saisi mahdollisimman kustannustehokasta. Eihän se koskaan halpaa ole mutta mikä voi helposti tehdä. Olisin kiinnostunut kaikista vinkeistä joita teillä on antaa.

Speksit autoilutarpeelle:
- 4 hengen perhe (lapset 2v ja 6v)
- ajoa 17000km/vuosi josta 60% kaupunkiajoa (Tampere)
- Auto saa maksaa enintään 20000e

Eniten kaipaisin näkemystä:
- Bensa- vai diesel-moottori?
- Uusi vai käytetty?
- Ylläpitokulut eri markkien välillä? Huoltohinnoissa ja vakuutusmaksuissa lienee eroja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu