Toin muuttoauton mukanani Amerikasta. Nyt tullista kysyvät lisätietona tyyppihyväksyntätodistusta. Tarvitaanko kyseistä todistusta todellakin muuttoajoneuvolle jo jos tarvitaan, mistä sen saa?
Tyyppihyväksyntätodistus
MuuttajaAmerikasta
72453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei tarvita muuttoautolle.
Mene katsastusasemalle aloittamaan rekisteröintikatsastus ja toimita rekisteröintikatsastustodistus tulliin(sen saa nykyään heti mukaan, meni auto läpi tai ei). Joudut jokatapauksessa aloittamaan rekisteröintikatsastuksen 10 päivän sisällä, jotta ajolupasi pysyisi voimassa. Katsastus ei tosin mene läpi ennen kuin toimitat veropäätöksen katsatusasemalle, koska auto joudutaan hyväksymään muuttoautosäädösten perusteella. Ts. katsastus menee uusiksi, koska et kuitenkaan saa veropäätöstä tullista kuukauden sisällä.
Jos taas autolla on EU-tyyppihyväksyntä, niin kannattaa hommata tyyppihyväksyntätodistus. Tällöin homma menee laakista läpi katsastusasemalla. Kustannusero näiden vaihtoehtojen välillä -0.
Kiitoksia tiedosta.
Autolla on tosiaan EU:ssa tyyppihyväksyntä. Saako sen pyydettyä Suomen maahantuojalta vai mistä?
Vaikuttaa hiukan paikkaan. Tai kysyt ensiksi sieltä, mistä olet ostanut, voit saada sen ilmaiseksi.
Tässä on muuten verokikkailun mahdollisuus. Kannattaa tutkia millaiseksi auton ajoneuvovero muodostuu vuonna 2010 voimaantulevan uudistuksen jälkeen. Jos auto ei ole kovin painava mutta kuluttaa paljon, niin kannattanee unohtaa tyyppihyväksyntätodistus ja hyväksyttää auto muuttoajoneuvosäädösten mukaisesti. Tällöin rekisteriin ei merkitä CO2 päästöjä, ja vuotuinen ajoneuvovero määräytyy kokonaismassan mukaan. Eli kannattanee tutkailla verotaulukoita.
--vaikuttaa myös mahdollisen muuttoauton autoveroon, jos kyseessä on vähän kalliimpi menopeli (eli veroa kannetaan enemmän kuin 13450 e). Eli jos kevyt mutta kuluttaa paljon, kannattaa hoitaa verotus painon mukaan, mutta vähäkulutuksiselle kannattaa yrittää löytää tyyppihyväksyntäpaperi.
Siitä minulla ei ole tietoa, miten helposti ko paperi löytyy. Itse yritän saada MB Usa:lta hankittua sitä jo ennen muuttoa kotiin. Katsotaan onnistuuko.
Ei taida onnistua EU-tyyppihyväksyntätodistuksen hankkiminen USA:sta tuodulle autolle, ellei sitten sattumalta ole kyseessä esim. dippirekisterissä ollut alunperin EU-markkinoille tarkoitettu auto.
USA-autolle voi saada tehtaan edustajalta vastaavuustodistuksen, jossa kerrotaan miten se "suurinpiirtein" vastaa EU-mallia (esim. kolariturvallisuuden osalta), mutta esim. EU:n mukaista tarkkaa CO2-päästötietoa ei USA-autolle saa. Näin olen antanut itseni ymmärtää.
Itse itselleni vastaten: vastaavuustodistusta tarvittiin, jotta veroprosentti voidaan laskea hiilidioksidipäästöjen perusteella. Kun sitä ei ollut saatavilla, kelpasi tullille katsastustodistus, josta selvisi auton kokonaismassa.