Moi!
Olin viisaudenhampaan poistossa maanantaina. Operaatio ei aivan sujunut suunnitelmien mukaan ja jouduttiin poraamaan ja leikkaamaan enemmän kuin oli suunniteltu. Haava on kuitenkin parantunut melko hyvin (luulisin), kohta pystyn jo varmaan kiinteämpääkin ruokaa syömään. Minua häiritsee paha maku suussa, joka alkoi eilen. Tuntuu, että maku vain vahvistuu koko ajan. Onko kyseessä normaali juttu, vai onko haava tulehtumassa Kiitoksia vastauksista :)
paha maku viisaudenhampaan poiston jälkeen
1
1266
Vastaukset
- Metu
Ihan normaali juttu ja kuuluu asiaan yleensä aina.Poistokuoppaan kertyvät pienetkin ruokajäämät alkavat bakteerien myötävaikutuksella haista ja maistua pahalle.Tärkeää on, ettet kuitenkaan imeskele poistokuoppaa ja muistat pureskella mieluummin toisella puolella niin kauan kun poistokuoppa on avoin.(verihyytymä kuopassa tulisi pysyä, se parantaa). Voit purskutella muutaman päivän ajan kloorheksidinillä (oral-b tai corsodyl suuvesi)ongelman helpottamiseksi. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921826- 851272
- 1101133
- 761017
- 105919
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57853- 36762
- 47761
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47701- 33683