näyttävät kiinnostavan varsin vähän tämän palstan kirjoittajia. Taidan olla rikkaitten osastolla. Oma m-autoni ei suostu alle 12 naftalitran sataa kilsaa menemään ja se on tämän päivän hinnalla noin 14 euroa/sata kilsaa.
Taidan vaihtaa vaunuun takaisin, siinä kulutus puolittuu, kun heittää vaunun parkkiin.
Onko kukaan harkinnut samaa.
Taidan vaihtaa vaunuun takaisin, siinä kulutus puolittuu, kun heittää vaunun parkkiin.
Onko kukaan harkinnut samaa.
Vastaukset 32
Vanhimmat
niin kyllä sinun henkilöauto/asuntovaunu kuluttaa enemmän. Eihän se asuntoauto ota diesel kun se p-paikalla ole.
Nythän on niin että jos ostaa asuntoauton niin pitää miettiä ennen ostoa onko varaa käyttää sitä. Minä esim. en käytä asuntoautoa muuten kun lomareissujen ajoon. Viime vuonna ajoin 6000 km ja tänä vuonna varmaan saman verran. Loput se seisoo tallissa.
Minulle on yksi lysti maksaako diesel 1,2 vai 3 euroa/litra. Euroopaassa diesel on kummiskin kallimpi kun koti Suomessa.
"Eihän se nyt niin kallis ole tuo diesel että asuntoautoa kannattaa vaihtaa vaunuun"
Matkustelusi maksaa kaikkiaan kilometriä tai reissua kohti kaikkine kuluineen. Ei ei, elä sittenkään laske.
jos laskee. Olen tietoinen että on kallista mutta mitä minä rahalla teen , annan ne sinulle vai?
Satun nyt vaan pitämään matkailusta ja vielä omalla asuntoautolla. Kai minulla siihen on oikeus kun en kerran KELAN rahoilla maksan autoni.
tuo KELA rahoitus. Miten se toimii ja mistä sitä haetaan?
joka tapauksessa, ihmettelystä huolimatta.
Mulla on nyt vaunu talven parkissa ja siitä huolimatta bensaa kuluu kaupunkipyörityksessä hirmuisesti. Sitten ei kulu, kun auton ja vaunun myy.
hieroin kauppaa Man alustasta jossa Carthago inergroitu kori. Ensimmäinen kysymys ei ollut "paljonko naftaa menee" eikä viimeinen.
Jos omistaa matkailuauton pitää ymmärtää että kaikki mitä tankkiin laittaa tulee pakoputkesta ulos, ja että nafta ei koskaan tule halvemmaksi.
Taidan olla rikkaitten palstalla. Häpeän ja vaikenen.
palstalla, vaan sellaisten, joiden oma tekeminen on ainoa oikea tapa tehdä asioita. Muut ovat yksinkertaisesti väärässä.
Vuoden keskikulutus. Ei vielä hinta haittaa.
kaveri sanoisi tuohon: "jopas se syö paljon, kun syö sen pisteenkin".
sinulla on kun meillä menee 13,8 litraa/100km ????
Kuluttaa 7.435 litraa satasella. Aivan sama kesällä ja talvella, kaupungissa ja maantiellä. Niin ja se kulkee kahtasataa. On se kova peli. Se serkkupojan asuntoauto.
Sain juuri jouilukuun 2008 polttoainelaskun, se on 197 euroa. = 11712 mk / kk
Kyseessä on varmaan se "halvin kuukausi" - eli kesällä tulee enemmän ajettua.
Joka tapauksessa 197 * 12 = 2364 euroa = 14055 mk
Tuo tarkoittaa sitä että hyvin suuren osan vie polttoaine kuukauden tilistä. Nimittäin 197€ tarkoittaa 400 €:n bruttoa joka on ansaittava jotta ko. netto jää käteen - ainakin minun joka maksaa verot kuten verottaja on määrännyt verokirjassa.
Minulla riitti markka-aikana 500 mk/kk (80 € )reilusti - nyt ei edes tuplamäärä.
JOTAIN telemistä on sillä että D maksaa 1,20€/lita ja B 95:nen jotain 1,40€/litra.
Selvää rosvousta.
Alistummeko asiaan?
moni toteaa, että aivan sama mitä maksaa.Tarkoitan nimenomaan naftaa, jonka hinta tulee nousemaan bensiin tasolle ja vielä käyttövoimavero päälle. Minulle ei ole aivan sama, vaan koen tulleeni ryövätyksi.
Diesel oli kun markoista siirryttiin 0.70e, eli litrahinta on noussut n.0.5 eur/3markkaa/litra, tankillinen on noussut n.150mk eli kallis harrastus meillä, mutta kun joku peli on oltava millä pääsee kesäksi karkuun ja lomalle!!
Terveisin nm. yx köyhä ;)
on markka?
Minä käytän euroja.
Suomen rahayksikkö. Vaihtui tuossa 2002 euroksi.
Vanhempi ja koulutetumpi väki tämän tiesikin.
autolla paikasta A paikkaan B niin samahan se on paljonko polttoaine maksaa. Kun kerran on ostanut auton niin pitäähän sitä käyttää. Tupakkiinkin menee yli 120e kuukaudessa jos tupakoi ja sillä rahallahan ajais melkein 1000km. Että silleen tällä kertaa.
on dieselin hinta noussut viime kesästä, joten jos ajattelet asiaa silleen, että ajat 20 % vähemmän kuin viime vuonna, niin yksiin käy.
Esim. jos ajoit viime vuonna 15000 km, niin 12000 tänä vuonna tai 20000 viime vuonna ja 16000 tänä vuonna.
Aika paljon sitä lystiä piisaa noillakin määrillä.
ei mene menovettä ollenkaan.
Tuo kokonaiskulutustekiä oli yksi niistä monista tekiöistä, miksi palattiin takaisin vaunuilunpariin as.autoilusta.
Asuntoautolla opittiin liikkumaan, voisiko sanoa, vapaamin. Nyt sa sama tapa tehdä reissua toteutuu vaunullakin, kun auto lataa vaunun akkua. Parkkiin, yöpymään voi jäädä lähes missä vain, kuten, as.autolla tehtiin.
Jos nähtävyydet huonojen teitten takana, niin vaunu vain irti, nelivedolla loppupätkä. Talvella jotenkin turvallinen fiilis myös liikkua, kun nelivetoveturi.
Etenkin, kun matkailuautoa tuli käytettyä pelkästään kesällä. Pärjäilen hyvin vaunulla ja kunnollisella henkilöautolla.Kaikkein parasta on se liikumisen vapaus leiriytymisen jälkeenkin.
Tämä sopii meidän perheelle.
yksityisajossa koska henkilöauto on liian pieni. Silti meillä on asuntoauto.
Ei pidä lähteä ostamaan asuntoauto jos haluaa elää kuin olisi asuntovaunu.
Meille asuntoauto taas on se ainut oikea.
vuosi valitsemme ne 200 henkilöa meitä edustamaan sinne Arkadianmäelle. Siellä tehdyillä päätöksillä vaikutetaan noihinkin polttoaineen hintoihin ratkaisevasti.
Mitä voimme tehdä. Valittaa täällä että on kallista, seurata mitä äänestämämme henkilö tekee ja tehdä sen perusteella valintoja seuraaviin vaaleihin.
En ole rikas mutta matkailuautolla reissataan ainakin vielä polttoaineen hinnoista huolimatta. Ehkä tänä vuonna sitten vähemmän. Jossakin vaiheessa tulee minullekkin se raja, että lopuu kokonaan auton pito. Tulojen määrä on vakio ja kun joku nousee se on muualta pois tai kuluja pitää vähentää.
olla useimmilla. Muutamalla tuntuu olevan niin tunnottomasti pelimerkkejä, että ei ole väliä paljonko löpö maksaa. Nyt kun vielä saadaan poliittisesti ohjattua ihmiset ostamaan diesel käyttöisiä henkilöautoja, niin arvata sopii mihin suuntaan polttoaineverotus painottuu lähitulevaisuudessa.
Eli mitä haluaa maksaa vapaa ajanvietosta.Auto/vaunuyhdistelmäni viee noin 15 l./ 100 km.Siis bensaa.Totta se että lomareisulla liikutaan ilman vaunua kun katsellaan nähtävyyksiä ja käydään kaupoissa jolloin kulutus tietenkin pienempi.90-luvulla retkeilin 5 vuottaa retkiveneellä (bensa) ja se vei 25 litraa tunnissa.Ja siinä tunnissa ei päässyt kuin lähisaaristoon.Enpä juuri miettinyt että oliko se 100 euroa bensakuluja/viikonloppu paljoa vai ei.
Ite ajan isokoneisella bensamaasturilla joka vie 12 l/100 km ja kun laitan sinne ison vaunun perään ni kulutus nousee n 20-22 litraa mutta se on silti huomattavan paljon halvempaa kuin julkinen liikenne. Esim mulla on helsinkiin 360 km ja ja bensaa menee n 45 litraa ja se maksaa n 65 e eli käynti hesas maksaa n 130 e ja hotelliyö n 70-100 e
Jos menen ekopellenä junalla ni lippu maksaa 60 e paikkamaksu ja linja-autolla eka juna-asemalle 22 e ja jos mun pitää viä yöpyä perillä niin johan tulee kallista. Ja nämä hinnat on yhdeltä hengeltä. Autoon kuitenkin menee meiltä koko perhe.
Eli vedän viherpiipertäjien kauhulla asuntovaunua, maksoi se bensa mitä vaan ja kuluttaa auto sitte kuinka paljon tahansa. Ja siltikin olen matkailemassa halvalla ja saan nukkua omassa sängyssä.
Ja maksaa se loma vaikka kulkee millä.
Mämeen espooseen juhlii ja meen taksil.Ajelen sil ympyrää,ku on nii halpaa.Mulle on kaikki halpaa.Vaik nafta maksais 29 euroo litra ,sitä mene tankkiin sama määrä ja se on halpaa.
Laskeppa yhteen diesel, henkilö/pakettiautoilija.(Diesel ajoneuvovero) ja jaa se vuotuisilla kilometreillä, mikä olikaan halvin
litrahinta ,Bensa/vai nafta.Paljon saat ajaa die-selillä jotta halvemmaksi tulee.
Ei pelkästään baftan hinta ratkaise vaan diesel kuluttaa myös vähemmän.Toisaalta bensakoneita saa edullisemmin.Itse päädyin dieseliin.
Kyllä isot vaunut liikkuu maastureilla.Jos nyt bensalla ajelisi niin,huh huh
Tunnen kaverin joka ehdottomasti halusi ison asuntoauton bensamoottorilla.