Kuvia riian automuseosta

tuoreeltaan

Käväisin viikko sitten Riiassa ja ajankuluksemme menimme piipahtamaan Riian automuseoon, enpäs muistanutkaan kuinka hieno kokoelma siellä oli autoja. Kokeilin uutta kameraa samalla ja latasin kuvaustulokset http://www.fotopankki.fi/Hannu/albumit/Riga automuseum
jos jotakuta kiinnostaa..

4

1589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta mutta

      Oliko liian ahdasta, kun useimmista autoista näkyi vain konepelti.

      • piukassa

        kyllä siellä niitä riitti,

        olisikohan reilut 100 autoa ja samanverran moottoripyöriä, kuvat piti ottaa narun takana pysytellen, eli seli seli....


      • Mobilisti10
        piukassa kirjoitti:

        kyllä siellä niitä riitti,

        olisikohan reilut 100 autoa ja samanverran moottoripyöriä, kuvat piti ottaa narun takana pysytellen, eli seli seli....

        Omalla lailla mielenkiintoista on, että NL:n kulttuuriministeriö aikoinaan suunnitteli tuon varta vasten rakennetun automuseon, ja se ehti valmistua NL:n aikana ja lienee Itämeren alueen parhaita ellei paras. Pieni riita kuulemma syntyi siitä, että museon sisäänkäyntiovelle on lainattu Rolls Roycen maskin muodot lupaa kysymättä.


    • Motormuzejs

      Kiitoksia kuvista. Itsekin paikanpäällä käyneenä voin suositella museota. Kokoelma on hieno ja monipuolinen. Museon sijainti on kieltämättä mielenkiintoinen ja ympäristö on elävä muistutus siitä kuinka vähän aikaa neuvostoajasta onkaan. Aika on lähistöllä "pysähtynyt" 60-70 luvuille. Museoon pääse edullisesti bussilla, tosin ei ihan perille asti eli vähän joutuu kävelemään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7503
    2. 92
      5290
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      82
      4956
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      135
      4343
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3110
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2739
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      46
      2732
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      55
      2322
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      11
      2299
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1890
    Aihe