niin tuosta lääkkeestä kysyisin kun olen aloittamassa sitä (en vielä reseptii saanu)et voiko olla sivuvaikutuksena esim lihomista tai siis ruokahalun lisääntymistä..?
deprakine
vai miten se kirjoitetaan...
3240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
jatkoa äskeiseen...onko totta että voi naisilla aiheuttaa lapsettomuutta????????oma psykiatrini määräis tätä mulle mielialan tasaajaksi.kaikkea tai ainakin melkein kaikkea on jo kokeiltu.onko viimeinen vaihtoehto itsari?
Itse olen syönyt deprakine 2x500 mg n. 1,5 v. migreenikohtausten estoon. Parhaillaan olen juuri vähentämässä lääkityksen määrää asteittain,tarkoituksena saada kohtaukset pysymään poissa mahdollisimman pienellä määrällä lääkettä,koska : itselleni deprakine aiheutti ainakin aikamoisen käsien vapinan ja kyllä se ruokahaluakin mielestäni kasvatti. Ei painoa mitenkään hurjasti ole tullut,mutta jatkuva nälkä oli ikävä seuralainen. Nyt kun lääkitystä on vähennetty näläntunne on taas normaali.
Deprakine voi minun tietojeni mukaan aiheuttaa munasarjakystia ja tätä kautta lapsettomuutta,mutta eivät ne tietääkseni mitenkään älyttömän yleisiä ole. Ja vaikka jotkut ovat sanoneet deprakinen aiheuttaneen jopa kymmenien kilojen painonnousun,ei se lääke sitä itsessään aiheuta vaan siitä johtuva nälkä. Jos ei jatkuvasti syö jotain niin ei se paino siitä itsestään nouse :D
Kannattaa kyllä kokeilla,itselläni ainakin deprakine on ollut tehokas lääke tohon migreeniin ja aion jatkaa sen syömistä pienemmällä annoksella. Käy vain vuosittain gynellä tarkistamassa ettei mitään kystia ole niin en usko että mitään vaaraa on :>
Deprakinea taisin syödä noin vuoden.