Mistä voisi johtua sahaava kuume?Minulla poistettiin pian 2vkoa sitten viisaudenhammas, jonka jälkeen alkoi kuumeilu ja sain vko sitten lääkekuurin ja putsattiin poistopaikka mikä oli suhteellisen hyvännäköinen.Edelleen on kuumetta mikä myös sahaa edestakaisin pisin päivää, Se ei tosin ole korkea, 37-38.2, joten sepsiksestä tuskin on kyse..Lääkekuuri on edelleen päällä ja loppuu sunnuntaina, aloitin myös eilen hammaslääkärin määräyksestö samanaikaisesti toisen kuurin eli päällekkäin on tällä hetkellä Kefexin ja Flagyl.
Alkaa pikkuhiljaa harmittamaan jatkuva lepäily ja kuumeen pois menon odottelu.Ai niin muita oireita on kamalat nivelkivut ja väsymys tietenkin kuumeesta, muita ei ole..
Olisin kiitollinen jos joku tietävä voisi valottaa asiaa =)
Sahaava kuume
2
2351
Vastaukset
- sulla ole
mitään sydänläppävikoja, esim. läppävuotoja tai -ahtaumia? Hammastoimenpiteissä bakteereja pääsee verenkiertoon ja ne saattaa napata kiinni vialliseen läppään (normaaliin ne nappaa todella harvoin) ja aiheuttaa endokardiitin, sydänläppätulehduksen. Siinä on usein oireena sahaava kuume, voi olla nivelkipujakin. Tietenkin vähän kaukaa haettua, mutta kannattaa pitää mielessä kuitenkin, koska se on vaarallinen tauti ja vaatii suonensisäisen pitkän antibioottihoidon.
- kuumeilija
ole sellaisia. Ei pitäs kuulua mihinkään riskiryhmään.Nivelkipuja koviakin välillä on, mut kai ne kuuluu tähän kuumeiluun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4703447SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1142607Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj842142Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1661963Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä121871- 1471796
- 941611
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi421492Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3541334Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li341321