Olen yli neljänkymmenen,minulla on ilmestynyt pälvikaljua.On sentistä neljään senttiin halkaisijaltaan olevia paljaita alueita.Ne näyttävät ilmestyvän kuin tyhjästä kuukaudessa parissa,näyttää että paljaat kohdat ovat vanhimmasta päästä kasvaneet uudelleen täyteen tukkaan.Kuinka kauan tämä kestää ja mihin tämä voi pahimmillaan johtaa? Kiitollinen jos vastaavia kokemuksia tai muuta tietoa.Lääkärit nostavat suurinpiirtein räpylät pystyyn.
Pälvikalju
Arvi
2269
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Eräällä ystävättärellä todettiin pälvikaljuisuus. Häneltä meni melkein kaikki hiukset joksikin aikaa...rohkeasti ajoi ne muutamatkin pois... linkki, mikä kertoo jo aika paljon
http://www.mtv3.fi/poliklinikka/Ihotaudit.shtml/155826?Hiustenl*ht)
tyttöystävältä lähti kaikki pään karvat (kulmakarvat ja silmäripset mukaanlukien) noin 4 vuotta sitten. Ensimmäisen kerran kun hiukset lähtivät, palasivat ne vuoden kuluessa, mutta sitten tämä ilmiö toistui ja sen jälkeen ei ole hiuksia lainkaan näkynyt. Pientä valkeaa haiventa tulee päähän (normaali hiustenväri ruskea), mutta siinä kaikki. Mitään yleispätevää hoitoa ei ole olemassa ja syyt sairauteen ovat osittaien hämärän peitossa.