Pyydän anteeksi, että viivytän joidenkin Lohjalta tulevien pääsyä liikenneympyrään vaihtamalla kaistaa.
Tulen Saukkolasta päin ja vaihdan nykyään ulkokaistalle Lohjan liittymää ennen, vaikka voisin päästää Lohjalta päin tulevat rauhassa ajamaan sitä Helsinkiin päin.
Alkujaan olin fiksu ja ajoin sisäkaistaa, mutta kolme kertaa on kylkeen meinattu ajaa, kun ajoin sisäkaistaa, vaikka näytin vilkkua kääntymisestäni Helsinkiin päin ja vielä hyvissä ajoin.
En kestä enää näitä säikähdyksiä enkä tule toimeen ilman autoa, joten siinä selitys.
Tulen Saukkolasta päin ja vaihdan nykyään ulkokaistalle Lohjan liittymää ennen, vaikka voisin päästää Lohjalta päin tulevat rauhassa ajamaan sitä Helsinkiin päin.
Alkujaan olin fiksu ja ajoin sisäkaistaa, mutta kolme kertaa on kylkeen meinattu ajaa, kun ajoin sisäkaistaa, vaikka näytin vilkkua kääntymisestäni Helsinkiin päin ja vielä hyvissä ajoin.
En kestä enää näitä säikähdyksiä enkä tule toimeen ilman autoa, joten siinä selitys.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Tämä viesti ei ole sinulle, mutta sopii aiheeseen... Lohjalaiset voisivat näyttää vilkkua niissä ympyröissä!!!
ei missään tapauksessa vilkkua Lohjalla liikenneympyrässä, siitä menee vaan ihan sekaisin, suorastaan pää pyörälle, parasta on vaan tarkkailla ja tarvittaessa polkea jarrua.
Ei liikeneympyrässä todellakaan pidä käyttää suuntavilkkua, ei oikealle eikä vasemmalle. Mutta ympyrässä jo pyöriviä pitää ehkä varoa. Kannattaa opetella liikennesääntöjen alkeet edes.
miksei tästä mummonlingosta voitu heti tehdä kunnon liikenne ympyrää.minkä takia tässä kylässä aina ja joka kerta,kaikki pitää tehdä niin helvetin vaikeeks.sama juttu tynninharjulla.olis vaan yks iso ympyrä hankotien ja tynninharjuntie välissä. nykyisen ympyrän mittatikkuna on ollut varmaan polkuauto,koosta päätellen.ympyrä tehtiin poistamaan ruuhkaa mutta ei oikein näytä workkivan.
ensinnäki lohja on iha perseestä ja toiseksi se pitäis poistaa kartalta
siä asuu ainoastaan vinttivikasia idiootteja joitten pitäis joteki tajuta ripustautuu narunjatkoks:)
kaikilla olis helpompaa sillon :))
Vihtiläinen on alkanut kirjoittelemaan uudelle Lohja-pasltalle. Mielipiteeseesi kommentoisin: eli ihmisethän muuttuu saman tien joksikin kun ne muuttaa Lohjalle, niinhän tarkoitit?
Eihän sitä kukaan tiedä minne menet jos ympyrässäkin käytät vilkkua. Järki hoi!
http://www.tiehallinto.fi/servlet/page?_pageid=71&_dad=julia&_schema=PORTAL30&_pageid=71&kieli=fi&linkki=8390&julkaisu=3376&menu=5395
mutta ajellaan me vaan normaalijärjellä ja varovasti, tarvittaessa jarrutellen eikä välitetä niistä vilkuista tuon taivaallista, parempi niin. Muuten sitä ihan kaikki sekoaa.
Kiertoliittymästä poistuttaessa näytetään aina suuntamerkkiä, jotta muut tienkäyttäjät näkevät, missä kohtaa ajoneuvo poistuu liittymästä. Vilkkua on käytettävä myös silloin, kun liittymän sisällä vaihdetaan ajokaistaa.
Vilkuttaminen ympyrässä vain sekoittaa, joten ei sitä pidä missään nimeää käyttää. Sitä vastoin kannattaa vaan ajaa huristella varovasti ettei aja ketään päisin. Näin olen pärjännyt siitä asti kun Lohjalle 1950-luvun alussa tuli ympyrä siihen kouluaukiolle, joten tietoa ja kokemusta on kyllä riittävästi.
tulija väistää. Aikaisemmin esim. Lohjalla olleisiin
liikenneympyröihin tultaessa oli etuajo-oikeus, eli jos ajat vanhalla tyylillä joudut taatusti maksumieheksi.
Ei se mitään maksa jos liikenneympyrässä ajelee väärinkin päin ja vaikka vilkuttamatta, vasta jos kolisee niin joku maksaa korjauksista. Yrittäkää nyt hyvät lohjalaiset ymmärtää tätä ympyrän vilosofiaa.
Äläkk ihmeessä nyt lohjalaiset vilkuttako ympyrässä, muualla kyllkin.
... parempi kuin koko ympyrä poistettaisiin ja laitettaisiin ihan tavallinen risteys, jossa jollakulla olisi vaikka selvä etuajo-oikeus ja muilla pysähtymispakko. Ympyräajo on lohjalasille aika vaikeaa.
Jos tarkoitat sitä vanhaa risteystä Laurinkadun ja Suurlohjan välillä niin se ei ollut liikenneympyrä eikä kiertoliittymä
Liikenneympyrästä poistuttaessa kuuluu käyttää vilkkua, samoin sinne tultaessa jos aikoo kääntyä heti seuraavasta oikealle eikä jatka eteenpäin ympyrässä.
Samassa paikassa meinasin jäädä kerran rekan yliajamaksi, mutta
sain nopealla jarrutuksella ja vasemmalle väistöllä jatkettua vielä
elämääni täällä pallolla.
Tuo ympyrä on kyllä vähän outo kun siinä on kiellettyä ajaa
oikeanpuoleista kaistaa Lohjalle kääntyvän ja vanhalle harjuntielle
kääntyvän liittymän väliä.
Eli kun tulet sieltä Saukkolan suunnasta tulee ohjeiden mukaan ottaa
ympyrässä vasemmanpuoleinen sisin kaista ja halutessasi Muijalaan
päin vanhaa harjuntietä ylittää oikeanpuoleinen kaista riskillä
ettei sieltä tulevat huomioi sinun käyttävän vilkkua ja aikovan pois ympyrästä.
Tarvitsee varmaankin kuolonkolarin ennen kuin asiaan tulee muutos!
Aivan merkillistä että ympyrään rakennetaan kaistan osa jota ei saa käyttää!!???
Taidan itsekin ruveta käyttämään tuota "kiellettyä" kaistan osaa,
niin ehkä säästyy pellit ja henkiriepu!
että Saukkolan suunnasta Muijalaan suuntaan menijä ajoi väärin kun sujahti edestäni Muijalan suuntaan. Itse tulin siis Lohjan suunnasta oikean puoleista kaistaa liikenneympärään. Itselläni oli vaikeuksia osata ajaa Saikkolan suuntaan kun Helsingin suunnasta oli auto tyrkyllä tulossa ympärään ja oikea kaista on todella lyhyt. Ympyrän ongelma on se, että se on osin yksi ja osin kaksikaistainen. Jos tulee paljon lunta eikä ajoratamaalaukset näy on ongelma vielä pahempi. Ympyrästä olisi myös pitänyt tehdä suurempi. Esimerkiksi Pitäjänmäen ympyrä on tarpeesi suuri, jotta liikenne on sujuvaa.
pienempi sen pitäisi olla, sillä silloin jokainen auto viipyy siinä vähempi aikaa kuin että kiertäisi kuni kuu kiertoradallaan. Lumessa edellisen auton jäljet auttavat usein enempi kuin maalaukset, joita tarvitaan vain kesäaikaan.
ei siinä mitään, kunhan vaan ajelee varovasti ja jos joku meinaa ajata päälle niin ehkä kannattaa tuutata tai vaikka polkaista jarruakin. Nyrkin heiluttelu kun ei yhtään auta asiaa. Näin on asia hyvät lohjalaset.