Miksi siis enemmän rahaa haluavat rohmuta, vaikka
järjettömästä musiikkitalon rakentamisesta/ylläpidosta luopuivat?
Johtajien palkkoihin ehkäpä?
järjettömästä musiikkitalon rakentamisesta/ylläpidosta luopuivat?
Johtajien palkkoihin ehkäpä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Etkö sinä perkeleen dorka tajua, että TV-maksu maksetaan OHJELMIEN KATSOMISESTA eikä laitteen omistamisesta? Sinä voit omistaa vaikka 100 telkkaria, mutta jos ne eivät ole katseluvalmiudessa niin et maksa mitään!
Kysynpä sinulta selkeesti oppositio-talentilta
miksi maksan TV-omistusmaksua jos katson vain mainosrahoitteisia kanavia?
tv-maksu pitäisi maksaa vaikkei yhtään ohjelmaa katso jos on tv-vastaanotin, joka on helposti otettavissa käyttöön.
eli pino tehtaan laatikossa olevia telkkareita nurkassa, niin maksettava on, katsoi niillä tai ei.
itse tosin en ole koskaan maksua maksanut, kun en ylen kanavia katselekaan.
Ei OLE OLEMASSA mitään omistusmaksua. On vain TV-lupa, ja sitä sinä maksat niin kauan kuin on olemassa MAHDOLLISUUS, että katsot YLEä. Ethän pysty sulkemaan YLEn kanavia pois, joten et voi TODISTAA katsovasi vain mainoskanavia.
Televisiomaksu (aikaisemmin Suomessa televisiolupa), lyhyemmin tv-maksu, on useissa maissa televisiolaitteen hallussapidosta valtiolle maksettava ns. veroluonteinen maksu. Suomessa televisiomaksu on maksettava television käytöstä, ja sitä kerätään ensisijaisesti Yleisradio Oy:n toiminnan rahoittamiseksi. Vuoden pituisen maksun suuruus vuonna 2007 on 208,15 euroa kun maksu suoritetaan yhdessä erässä.
MONISSA MAISSA se voi olla omistusmaksu, mutta kuten ITSE sanoit, SUOMESSA maksetaan KÄYTÖSTÄ, ei omistuksesta!
omistamisesta.
Jos sinulla on YLEn ohjelmia näyttämään pystyvä TV, maksat siitä omistusmaksun.
Ei auta vaikka kuinka todistelisit, että ET KÄYTÄ sitä YLEn tarjonnan katsomiseen, tai vaikka et käyttäisi sitä ollenkaan.
Samaa sarjaa on auton käyttövoimavero ja auton ´käyttömaksu´.
Maksatukseen riittää omistaminen, vaikka ET KÄYTÄ laitetta.