Paras leirintäalue Tanskassa??

lapsiperheelle

Ollaan menossa Ruotsin kautta Tanskaan ja takaisin lasten 0-8v kanssa. Taskassa ajattelin että jos löydettäisiin joku superkiva alue kerralla ja oltaisiin siinä ja tehtäisiin päiväreissuja autolla muihin kohteisiin. Olisiko teillä siis ehdottaa jotain monipuolista, siistiä ja lapsiystävällistä aluetta Tanskasta, jossa viihtyisi viikon.

5

2457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hienoja leirialueita

      on olemassa sellainen oliko se nyt TOP CAMPING ? joka meitä mielytti. Alueita oli ympäri Tanskaa ja oli todella hienoja alueita. Kato jos löytyy googlesta!

    • hyviäkin alueita ja..

      Muutama vuosi sitten oltiin teltta-hlö.auto systeemillä liikkeellä. Motelleissa myös majoituttiin.

      Halusimme tutustua sikäläisiin caravan-alueisiin, leirintäalueisiin. Kaksi ääripäätä löytyi Atlantin puolelta pohjoisosasta. Ensimmäinen aijottu tuttavuus oli heti portila lähtien sellainen ns. spurku-kaanari-mesta. ihan hyvällä paikalla oli ja isokin. Vaan joka ikisellä vataantulevalla mummelilla tai ukkelilla oli jokin alkoholivalmiste kourassa. Todettiin heti, ettäei sovi meidän perheelle ja kiitos.

      Seuraava katsottiin luettelosta, todettiin puolta kalliimaksi, vaan uima-altaat yms. siel näytti olevan. Sinne sitten suunnattiin ja waude! Se oli loistopaikka. Upeat dyynit ja kalkkikivikalliot avautuivat rannasta. Keski-Eurooppalaisia oli pajon paikalla, joilla alkoholijuomat pysyi ruokapöydissä ja se oli ihan oikeasti sitä, mistä olin vain kuullut puhuttava; viiniä ruuan painikeeksi ja osa muutoinkin koko seurustelukultuuria.

      Oli mukavaa kävellä perheen kanssa alueen läpi rantaan ja katsella kuinka perhe- ja ystäväkunnat keskenään etu-teltoissaan ruokailivat, seurustelivat ja olivat luonnollisen iloisia toistensa seurasta. Niin lapset kuin aikuisetkin, kaikki sulassa sovussa keskenään. Sinne varmaan palataan viel joskus uudeleen.

      Vaimo näki ko.alueen respassa ainoastaan yhden Suomalaisseurueen saapuneen sinne ja ne tietty heti korkkailivat viinaksiaan alueen portilla jo sisään tullessa. Onneksi ko. poppoo katosi ison alueen jonnekkin äärilaidalle, emmekä heitä sen koommin nähneet.

      Nyt kolmas as.vaunu menossa, yksi as.auto-vuosi takana ja yksi välivuosi teltta-mökki-motelli-matkailun merkeissä. Olemme löytäneet sen oman tapamme toteuttaa caravanmatkailua, eli as.vaunuilua niin kesällä kuin talvellakin. Vaunu seisoo omakotitalomme pihassa ja siitä se on näppärä ottaa koukuun ja vain lähteä tienpäälle, jos lomapäiviä koko perheellä satuu olemaan yhtäaikaan, oli sitten mikä vuodenaika tahansa.

      Viimekesänä käytiin vaunulla Pohjois-Saksassa asti: oli upeat metsät ja kaupugit (Plön oli leiripaikkamme ja Lyypekissä mm. käytiin junalla).

    • on eräs

      joka sijaitsee hyvällä kohtaa jyllandissa.lyhyt matka kaikkiin turisti rysiin ja kylä lähellä.josta löytyy kaikki kaupat, mutta likenne menee kaukaa, joten hiljainen.Egtved camping

      • testattu on

    • Roadbiscuit

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2298
    2. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1893
    3. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      28
      1592
    4. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      171
      1560
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      1330
    6. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      184
      1214
    7. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      111
      1135
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      24
      1130
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      952
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      77
      949
    Aihe