Paikattu hammas lohkesi ja kun en ajoissa mennyt hammaslääkärille siitä lähti eilen jäljellä olevat reunatkin tiehensä.
Jäljellä on vain juurihoidettu juuri, Voiko juureen istuttaa nastahampaan? Ei ole varaa nyt implantteihin.
Jäljellä on vain juurihoidettu juuri, Voiko juureen istuttaa nastahampaan? Ei ole varaa nyt implantteihin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kruunuakaan ei voi laittaa, koska läheiset hampaat niin hataria moneen kertaan paikattuja.
Jos juuri on hyvässä kunnossa, sinne voidaan sementoida lasikuitunasta jonka ympärille tehdään muovista hammas. Tuo on halvin versio ja aivan tykätty sekä kestävä vaihtoehto.
Juuren täytyy siis olla hyvässä kunnossa mikäli tehdään vaikkapa posliinikruunu. Sekin sementoidaan sinne juuren sisään kinni.
Mikäli jäljellä oleva juuri joudutaan poistamaan, siihen voisi rakentaa parin kuukauden kuluttua muovista ja lasikuidusta sillan. Se vahvistaisi viereisiäkin hampaita.
Saman voisi tehdä posliinistakin, mutta kun ei tiedä viereisten kuntoa..ilmeisesti hammaslääkäri on hylännyt tuon vaihtoehdon?
Implantti paras ja kallein vaihtoehto, jos juuren poistoon joudut menemään.
Suosittelen menemään protetiikkaan erikoistuneelle hammaslääkärille, tokihan niitäkin on moneen lähtöön, mutta onnea etsintään!
helposti, mutta saattaa kestä etuhampaissa, mutta ei takana.
Vastauksista. Eipä täällä maan korvessa niitä erikoislääkäreitä.
On olemassa erilaisia muovilaatuja, toiset ovat taakse tarkoitettuja kestävämpiä ja toiset esteettisempiä etualueen muoveja.
Purenta täytyisi hioa tasapainoiseksi ja mikäli silti purentaongelmaa ilmenee, niin purentakisko yöksi käyttöön.
Mitäs jos koko hammas, vaikka toinen etuhammas joudutaan poistamaan juurineen päivineen, kai siihen saa samantien edes jonkun väliaikaisen hampaan, kukaan ei nyt voi viikkotolkulla olla ilman isointa etuhammasta.
Ei tarvitse olla ilman hammasta. Tietty hyvä jos voisi edes päivän olla ilman, mutta ei ole pakko.
Poistokuopan viereisiin hampaisiin kiinnitetään lasikuitukimpuilla muovista muotoiltu hammas. Ovat aivan hyvän näköisiä.