kehittämään systeemiä joka kehittää suoraa puhdasta aurinkoenergiaa ja joka ei ole napanuoran päässä kuten sähköyhtiön laitoksessa tms. Siis jokamiehen oma "energiamylly". Tämän keksijä pääsee suoraan ykkössijalle syrjäyttäen Bill Gatesin ja kumppanit.
Ruvetkaa nyt
ihmeessä
7535
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Maailmalla laboratoriot tutkivat aurinkoenergiaa ihan eri resursseilla kuin yksityiset ihmiset.
Silti propellipäitä keksijäpellejäkin ilmaatuu tämän tästä ahaa-elämystensä kanssa.
Kyllähän erilaisia joka miehen myllyjä on jo olemassa, mutta ongelma varmaan piilee siinä että tämän hetkisellä teknologialla ei voida valmistaa hyötysuhteeltaan tehokkaita ja halpoja laitteita. Toisaalta Suomi sijaitsee sen verran pohjoisessa, että auringosta saatu vuotuinen energia määrä on yli puolet matalampi kuin etelä-euroopassa. ehkä kannattaisi panostaa rakennuksien lämmöneristykseen ja sellaisiin ratkaisuihin jotka edistävät lähinnä energian säästöä, meillä on kuitenkin suht kylmät talvet.
Polttokennosysteemi on jo keksitty ja sillä pystytään tuottamaan asumusten ja kulkuneuvojen tarvitsema energia, ilman sähköyhtiöitä.
Tekniikka on siis keksitty, mutta polttokennon tarvitsema vety on sitten tämän systeemin pullonkaula, sen keruu ja varastointi ei ole vielä oikein hallinnassa.
Vetyä on laboratoriossa valmistettu myös fotolyysin avulla hajottamalla vettä galliumnitridin ja auringonvalon avulla, tästä tulee ilmesesti tulevaisuudessa edullinen ja puhdas ratkaisu ehtyviin energiavarantoihin.
Tules nyt pois sieltä kaapista ja avaa silmäsi.
Eihän tämä ole mitenkään mahdollista. Kuvitteleppa, että jokaisen tönön pihalla olisi oma voimalaitos, josta otettaisiin ilmaista energia! Miten meidän valtion kävisi kun loppuisi energiasta saatavat verot kun väki käyttäisi ilmaisenergioita koteihin ja kulkuvälineisiin? Valtiolta loppuisi "hillo" ja tämän vuoksi VALTION NEROPATIT KEKSISIVÄT AIVAN VARMASTI aurinkoenergiaveroN, jolloin se ei enää olisikaan ilmaista, Hups ja taas maksetaan.
Näin tämä piiripienipyörii, kuomaseni.
No enpä usko tuohon. Voihan sen säästyneen energian myydä ulkomaille.
on tehokas ja halpa mutta ei tukia sarjatuotannon aikaan saamiseksi