Hihhulit&ihmiselämän arvo

Hihhuleiden mielestä miljoonien irakilaisten pelastaminen kuolemalta tuhansien kustannuksella on väärin koska Yhdysvallat hyötyy siitä.

Ketkä kaikki politiikan vaikuttajat ovat olleet valmiita uhraamaan irakilaiset? Ainakaan Tarja Halonen ei nähnyt tarpeelliseksi miljoonien irakilaisten pelastamista. Miljoonalla ihmisellä on siis Halosen omatunnolle hyvin vähän merkitystä.
4276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuskin edes USA hyötyy siitä paljoa - pidemmän päälle.

Äänestä

käynyt Sinulle ja rakkaillesi, jos Bush tai Saddam olisivat olleet Halosen tilanteessa?
-Hei, MIKÄ suomi...?

Äänestä

Onko sitä nyky-yhteiskunnassa? Eihän täällä tunnu olevan arvoa kuin rahalla.

Äänestä

Edelleen: mielestäni peruspointti Iranin sodassa on USA:n/Englannin perustelu sodan aloittamiselle. Siinä ei puhuttu mitään ihmisoikeusloukkauksista, vain ja ainoastaan joukkotuhoaseista (joita nyt on etsitty kuukausikaupalla). Olen varsin vakuuttunut siitä, että ennen sodan alkua nämä kirjoittajat eivät olleet tippaakaan kiinnostuneet Irakin ihmisoikeusloukkauksista. Jostain omituisesta syystä tästä on nyt tullut pääperustelu Irakin miehitykselle. Tämä on läheistä sukua 70-luvun vasemmistointellektujen ihanaa on elo kolhoosissa-filosofialle. Tuolloinhan pahan valtakunta oli USA ja NL:n tekemisille ja tekemättä jättämisille löytyi aina jokin korkeamoraalinen syy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Argumentoija kirjoitti:

Hihhuleiden mielestä miljoonien irakilaisten pelastaminen kuolemalta tuhansien kustannuksella on väärin koska Yhdysvallat hyötyy siitä.

Ketkä kaikki politiikan vaikuttajat ovat olleet valmiita uhraamaan irakilaiset? Ainakaan Tarja Halonen ei nähnyt tarpeelliseksi miljoonien irakilaisten pelastamista. Miljoonalla ihmisellä on siis Halosen omatunnolle hyvin vähän merkitystä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu