Siunatkaa Israelia

..lammas..

Kristityn kunnia on muistaa rukouksissa Juutalaisia, meidän vapahtajamme Jeesus Kristus oli tuon siunatun kansan jäsen.

1. Mooseksen kirja 12:1 Ja Herra sanoi Abramille: "Lähde maastasi, suvustasi ja isäsi kodista siihen maahan, jonka minä sinulle osoitan.
12:2 Niin minä teen sinusta suuren kansan, siunaan sinut ja teen sinun nimesi suureksi, ja sinä olet tuleva siunaukseksi.
12:3 Ja minä siunaan niitä, jotka sinua siunaavat, ja kiroan ne, jotka sinua kiroavat, ja sinussa tulevat siunatuiksi kaikki sukukunnat maan päällä."


Psalmit 122:6 Toivottakaa rauhaa Jerusalemille, menestykööt ne, jotka sinua rakastavat.

5

249

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suunnitelmiaan

      juutalaisten suhteen, jos häneltä pyytää?

    • hirvas

      rakastaa ja rukoilla vain juutalaisten puolesta?
      Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi, oli toiseksi suurin käsky, ja silloin tulee rukoilla siunausta kaikille ihmisille. Myös Gazan alueen palestiinalaisille ja lähivaltioitten arabeille.

      • ..lammas..

        Johannes 4:22 Te kumarratte sitä, mitä ette tunne; me kumarramme sitä, minkä me tunnemme. Sillä pelastus on juutalaisista.

        Meidän ei tarvitse erityisemmin muistaa arabeja, he ovat pakanoita pakanoiden joukossa, samalla kun rukoilemme muiden maiden ihmisten puolesta, voimme muistaa heidätkin, mutta eivät he ole missään erityisasemassa.


      • hirvas
        ..lammas.. kirjoitti:

        Johannes 4:22 Te kumarratte sitä, mitä ette tunne; me kumarramme sitä, minkä me tunnemme. Sillä pelastus on juutalaisista.

        Meidän ei tarvitse erityisemmin muistaa arabeja, he ovat pakanoita pakanoiden joukossa, samalla kun rukoilemme muiden maiden ihmisten puolesta, voimme muistaa heidätkin, mutta eivät he ole missään erityisasemassa.

        Jeesuksen käskyn ja Jumalan tahdon mukaisesti:

        Matt. 28:19
        Menkää siis ja tehkää KAIKKI KANSAT minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen

        Siis ei kannata olla mikään Israel-fanatiikko


    • Sotaahan te fanaatikot Lähi-itään tahdotte. :O

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      207
      2069
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      49
      1227
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      183
      1122
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      976
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      871
    6. 71
      803
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      792
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      737
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      348
      695
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      30
      678
    Aihe