Olen ymmärtänyt, että Raamatussa on käsky levittää evankeliumia maailman ääriin ja tehdä kaikki kansat kristinuskon Jumalan opetuslapsiksi. Nämä käskyt ilmeisesti pätevät kaikkiin kristittyihin jotka pitävät Raamattua Jumalan sanana. Kysymys siis kuuluu, kolkuttaako omatuntonne koskaan pakanoiden kohtaloiden takia, kysyttekö koskaan itseltänne oletteke käännyttäneet tarpeeksi vääräuskoisia, vai riittääkö teille, että vain te ja rakkaimpanne pääsevät Taivaaseen?
Maapallomme väkiluvusta lähes 2/3 ei tunnusta kristinuskon Jumalan olemassaoloa, eivätkä pidä Jeesusta pelastajanaan, joten työsarkaa luulisi riittävän. Internetin välityksellä voi saavuttaa suuren osan pakanoista, mutta onko internetissä käyty kommunikointi tarpeeksi vakuuttavaa. Tekstipohjaisessa viestinnässä vain 1/3 ihmisen kommunikointivälineistä on käytössä. Äänenpainot ja ilmeet jäävät näkemättä ja kuulematta näin kirjoitellessa ja tämä tietenkin aiheuttaa helposti väärinkäsityksiä ja viestien sanoma hukkuu.
Tarkoitukseni ei ole levittää riittämättömyyden tunnetta tai pahaa mieltä, vaan kysyn mielenkiinnosta. En ole koskaan ollut uskovainen ja absoluuttisen auktoriteetin eli Jumalan käskyt eivät ole sitoneet minua, joten voin vain arvailla sitä tunnetta mitä nämä käskyt aiheuttavat.
Anteeksi jos uteliaisuuteni loukkasi.
Maapallomme väkiluvusta lähes 2/3 ei tunnusta kristinuskon Jumalan olemassaoloa, eivätkä pidä Jeesusta pelastajanaan, joten työsarkaa luulisi riittävän. Internetin välityksellä voi saavuttaa suuren osan pakanoista, mutta onko internetissä käyty kommunikointi tarpeeksi vakuuttavaa. Tekstipohjaisessa viestinnässä vain 1/3 ihmisen kommunikointivälineistä on käytössä. Äänenpainot ja ilmeet jäävät näkemättä ja kuulematta näin kirjoitellessa ja tämä tietenkin aiheuttaa helposti väärinkäsityksiä ja viestien sanoma hukkuu.
Tarkoitukseni ei ole levittää riittämättömyyden tunnetta tai pahaa mieltä, vaan kysyn mielenkiinnosta. En ole koskaan ollut uskovainen ja absoluuttisen auktoriteetin eli Jumalan käskyt eivät ole sitoneet minua, joten voin vain arvailla sitä tunnetta mitä nämä käskyt aiheuttavat.
Anteeksi jos uteliaisuuteni loukkasi.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei kukaan ole pakotettu julistamaan evankeliumia. Se on etuoikeus, kullakin oma paikka/tehtävänsä. Ainakin jokainen uskova on omassa lähipiirissään valona, ellei kätke uskoaan/mukaudu tämän maailmanajan menoon.
On totta, että kirjoitus vain yksi väline. Uskovan katseen kirkkaus ja hymyt ei tässä pääse oikeuksiin? Mutta painetulla sanalla oma merkityksensä.
Asiasta olet utelias näin sunnuntai-iltana :).
Jokainen kristytty on pakotettu julistamaan evankeliumia, jos haluaa tehdä niin kuin usko vaatii:"Jeesus sanoi heille: "Menkää kaikkialle maailmaan ja julistakaa evankeliumi kaikille luoduille" (Luuk. 10:10)
"Mutta jos teitä johonkin kaupunkiin tultuanne ei oteta vastaan, menkää sen kaduille ja julistakaa--"(Ap. t. 5:20)
"Lähtekää täältä. Menkää ja julistakaa kansalle kaikki tämän uuden elämän sanat."
"Julistakaa kaikkien kansojen kuulla: Herra on kuningas! Hän loi maan, joka pysyy eikä horju. Oikeutensa mukaan hän tuomitsee kansoja"(Ps.96:10).
"Ei kukaan ole pakotettu julistamaan evankeliumia. Se on etuoikeus, kullakin oma paikka/tehtävänsä. Ainakin jokainen uskova on omassa lähipiirissään valona, ellei kätke uskoaan/mukaudu tämän maailmanajan menoon."
Mutta entäs "..tehkää kaikki kansat opetuslapsikseni..."? Jos kaikille kristityille riittäisi vain jakaa valoaan lähipiiriinsä, esimerkiksi, lähes kaikki kiinalaiset jäisivät täysin ilman valoa. Riittääkö, että istuttaa uskon siemenen vain lähimmäisiinsä?
"On totta, että kirjoitus vain yksi väline. Uskovan katseen kirkkaus ja hymyt ei tässä pääse oikeuksiin? Mutta painetulla sanalla oma merkityksensä."
Onko kirjoituksien vaihtaminen tehokkaampi kommunikoinnin muoto, kuin kasvokkain kohtaaminen? Eikö pelota yhtään, että joku ymmärtää väärin kirjoitetun sanomasi ja päätyy vain kauemmaksi Jumalaa?
"Asiasta olet utelias näin sunnuntai-iltana :)."
Joo, kirkonkellot kuuluvat selvästi asuntooni ja usein ne vievät ajatukset kristinuskoon ja kristittyihin. Muistin juuri kysymyksen joka heräsi aamulla ja päätin kysästä.
Ei yleensä lähdetä soitellen sotaan; ellei lähetetä. Ellei ole kutsua/näkyä.
Kuka ottaa vastaan saarnan, joka on pakosta kerrottu? Esim. ns. Jeesuksesta todistaminen tapahtuu Jumalan kunniaksi; ja kestäväinen työsarka ei aina ole pelkkää puhetta.
Omaa kirjoittamistani on itsekullakin vapaus tulkita. Tämä ei ole minulle itsetarkoitus; enkä tee tätä omaksi kunniakseni.
Suomessa tarvitaan myös evankeliointia. Tarvitaan rakkautta ja totuudellisen Jumalan Sanan julistusta.
Uskovana näitä asioita rukoilee, ja Jumala johdattaa. Kyllä sinä sen tiedät. Hyvää yötä.
Lähetyskäsky toteutetaan monella tavalla. Paitsi perinteisen lähetystyön kautta evankelioidaan nykyään paljon myös radion, tv:n ja internetin välityksellä. Jeesuksen käsky oli "Menkää". Millä tavalla mennään riippuu menijän visiosta, resursseista ja käytännön mahdollisuuksista.
Ajattelen kuitenkin, että enemmän voitaisiin tehdä. Tällä kertaa ei ollut "turha" kysymys !
Kyllä huoli pakanoiden sieluista on todellinen.
Mutta koska kaikki emme pääse lähetyskentille, on
meillä mahdollisuus osallistua lähetystyöhön uhraten varoistamme ja rukoillen.
Varojen uhraaminen mahdollistaa jonkun toisen pääsyn lähetyskentälle ja raamattu kehottaa meitä rukoilemaan näitä työmiehiä Jumalan elopelloille.
Hyvä kysymys, ei ole syytä pyytää anteeksi sen esittämistä.
Miten on mahtanut käydä niiden evankeliumisa tietämättömien ihmisten "sielujen" jotka ovat eläneet vaikkapa 15000 v. sitten?
hmm...?
..ala asteella siitä uskonnon opetajalta vastaus oli että Jumala löytää kyllä keinon.
Se jäi tosin epäselväksi että mikä tämä keino mahtoi olla. Jos joku tietää niin kertokaa ihmeessä tämmöiselle tietämättömälle pakanalle.
Hih. Hassua. Joo, eihän tuo kysymykseni tietenkään ollut ihan tosissaan esitetty, vaan hivenen toki kieli poskella ja hivenen lapsenomaisesti. ;)
Mutta silti, olisi siihen IHAN kiva kuulla jonkinlainen vastaus.
Ussan opettajasi vastaus oli selvästi perinteinen "aivot narikkaan" vastaus, eli jos joku täällä tohon vastaa niin toivottavasti antavan jonkun muun vastauksen.
sinä olet aivan turha tapaus tällä palstalla