Tästäkö pelastus nykyisen hammashoidon ongelmiin?
http://www.taloussanomat.fi/omatalous/2008/01/25/Hampaiden halpahoitola toimii j%E4ttimarketin tapaan /20082531/322
http://www.taloussanomat.fi/omatalous/2008/01/25/Hampaiden halpahoitola toimii j%E4ttimarketin tapaan /20082531/322
Vastaukset 19
Vanhimmat
Onhan se hyvä ettei enää tarvitse edes aikaa tilata ja jonotusaika on korkeintaan 15-20 minuuttia! Nyt saa "omalla" yksitysellä hammaslääkärillä odottaa oman aikansa yli reilusti tuon 20-30 minuuttia! Tulisi ainakin parannusta tähän, kun saa mennä ilman aikaa. Nyt kun ajan varaa niin odotetaan jopa kauemmin omaa aikaa. Potilaan kyllä pitää olla istumassa täsmälleen ajallaan, mutta sisään ei pääse omalla ajalla yksityisellä Suomessa.
ja sieltähän voi lähteä läpsimään jos hammaslääkäri ei miellytä tai rupeaa aukomaan päätään liikaa. Jospa hoitotaso paranee.
teet, mutta paranisiko sinun työmotivaatiosi ja työn laatutaso jos pääsisit tuollaisiin työolosuhteisiin?
Nimim. Omasta työhuoneesta avokonttoriin.
aamuseitsemästä iltakymmeneen, ei ainakaan sama ihminen. Taksat ovat sen verran kovat että selviää muutamalla tunnilla päivässä/viikossa.
Raha ratkaisee ja hyvät työvälineet. Ei muutakuin poraamaan ja kassa kilisee...
toimiva kokonaisuus ja asiakkaita riittää. Mutta eihän sitä tänne tietenkään, pitää olla kullatut huoneet ja kullatut hampaat.
ja vehkeet ja hienot huoneet niin jälki on jostain kaukaa vuosisadan alusta. Ei saada edes hyvissä olosuhteissa kunnon jälkeä aikaiseksi.
Nykyäänhän valitetaan kaiken aikaa mm. työolosuhteista, että se vaikuttaa viihtyvyyteen, jopa työn laatuunkin!
Tässä on yksi vaihtoehto, jos se auttaisi viihtyvyyteen, motivaatioon jopa työn laatuunkin.
Vai onkohan sitä tavallista valitusta, kun ei työ, ei potilas eikä potilaan hyvinvointikaan kiinnosta?
-No.
Rahastus varmaan kiinnostaa vieläkin?
..ammattilainen???, voi hyvänen aika!!!!!.
Miksi et itse lue hammaslääkäriksi ja perusta vastaanottoa, jos luulet että voin helpolla pääsee?
.. samalla asukaslukumäärällä ja asukastiheydellä perustetaan sadan tuolin vastaanotto?
ei sinne jättimarkettiikaan mene kukaan pakolla töihin!
noin paljon???
..työvoimapula??
Eli työpaikkoja on enemmän avoinna kuin on työntekijöitä.
"ei sinne jättimarkettiikaan mene kukaan pakolla töihin!"
Niin ei mene, kun on parempiakin paikkoja tarjolla!
kipeillä kun SAA tehdä duunia kyllä ihan hyvin. Kannatan uutta "laitosta".
Onhan sitä opiskelukin hammaslääkäriksi avarissa tiloissa. Samanlaiset tilat tulossa tuohon uuteen.
Niin ja keppijumpalla selviää ja sauvakävelyllä... kunto pysyy hyvänä ja taas jaksaa!
se on Suomi maailmankartalla suuruudenhulluudesta!
..pelättävää ole, yritykseni toimintaan ei vaikuta hammaslääkäriasemien määrä eikä sijainti.
Ehkä jos itseäni tutkiskelen, niin olen ehkä enemmänkin huolissani siitä, minkälaista kuvaa yrittämisestä antaa tulevaisuuden uusille yrittäjille, tällainen "suuren maailman-meininki".
Suomi on pieni ja väljästi asutettu maa.
Mistä työvoima?
Alalla on jo valmiiksi työvoimapula, normaaleihinkaan työolosuhteisiin ei tahdo löytyä osaavia ammattilaisia!
Hammashoitotyönkin suurin kuluerä on palkkakustannukset, eli tuonne pitäisi saada mahdollisimman halpaa suomalaista työvoimaa.
Siis hammashoitoon koulutettuja ammattilaisia, jotka haluaisivat työskennellä liukuhihnatyyppisesti rauhattomassa avokonttorimaisessa tehdashallissa.
Ilman pysyvän ja yksilöllisen hoitosuhteen tuomaa tyydytystä.
Materiaali/kalustohankintojen edullisuudella ei ole merkittävää roolia hinnoittelun suhteen
Esim. isot Hml-ketjut, isoilla keskitettyillä tarvikeostoillaan eivät silti ole halvempia kuin pienemmät, päinvastoin!
ja ilma kulkee!
Ei tule potilaille eikä lääkärille happivajausta/paniikkia. Avaraa on!
Toinen hyvä puoli se, että pelkopotilaatkin istuvat samoissa avotiloissa ja näin oppivat ettei siellä kukaan kiduta ketään! Siis normaali suhtautuminen tulee käynteihin.
Oksennusrefleksin omaavat saavat tilaa laatata laajemmalle alueelle, ilman että hoitohenkilökuntakin kylpee oksennuksessa.
Mitä tulee sitten ammattilaisen näkökulmasta:
Hänellä on edelleen hyvät tilat, toimiva hoitoyksikkö, uudet koneet ja laitteet, tuolit jne. Tienaa hyvin kunhan jaksaa töitä tehdä, niin se on joka alalla.
Miksi kumota etukäteen kaikki suunnitelmat? Jatkossa kuluttaja sitten päättää toimiiko homma vai ei. Ostetaanhan sitä iltapäivälehdetkin, jotka on täyttä roskaa... kansa päättää ja kuluttajat ennenkaikkea voipi hyvinkin asiakkaat tykäistyä.
Jos asiakkaat ovat tyytyväisiä, homma silloin kannattaa. On lukuisia yksityisiä hammaslääkäreitä jotka eivät ole pärjänneet edes luxusvastaanotolla ja potilas joka viides tunti meiningillä...