90vuotta bensiiniauton

mutta kuka sen patentoi?
4260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Daimler suunnitteli vuonna 1883 ensimmäisen käyttökelpoisen bensiinimoottorin yhdessä Wilhelm Maybachin kanssa. Daimler patentoi ja asensi nelitahtisen bensiinimoottorinsa puurakenteiseen moottoripyörään 1885 ja rakensi siten luultavasti maailman ensimmäisen kyseisellä moottorilla varustetun moottoripyörän. Seuraavana vuonna Daimler ja Maybach asensivat moottorinsa hevoskärryihin ja ajoivat nopeudella 11 mailia tunnissa. Tämä oli ensimmäinen 4-pyöräinen, 4-tahtinen, bensiinikäyttöinen polttomoottoriauto, jonka vuoksi Daimleria pidetäänkin auton keksijänä Carl Benzin rinnalla.

Carl Friedrich Benz suunnitteli ja valmisti 1885 samanaikaisesti Gottlieb Daimlerin kanssa ensimmäisen bensiinikäyttöisen, 4-tahtisen polttomoottoriauton, minkä vuoksi heidät molemmat esitetään auton keksijöinä. 3-pyöräinen auto oli varustettu vesijäähdytetyllä moottorilla, joka kävi bensiinillä tai alkoholihöyryllä. Moottorin voima välitettiin takapyörille vaihteiston akselin hihnapyörään kytketyn hihnan avulla. Ohjaavan pyöränä toimi ainoa etupyörä. Benz patentoi autonsa 29.1.1886.

Äänestä
  • Bensiinimoottorin, joka tunnetaan myös ottomoottorina

    Äänestä

  • Suunnitteli 1876 kirjoitti:

    Bensiinimoottorin, joka tunnetaan myös ottomoottorina

    kun puhutaan bensiinmoottorista, vaan Benz, joka myös patentoi sen ensimmäisenä 29.1.1886.

    Polttomoottori on sitten toinen juttu, senhän ei tarvitse käydä bensiinillä.

    "Saksalainen insinööri Nikolaus August Otto rakensi yhdessä Eugen Langenin kanssa vuonna 1867ensimmäisen atmosfäärisen kaasumoottorin, jossa kaasuseosta ei puristettu, vaan se sytytettiin ulkoilman paineisena. Esitellessään vuonna 1876 keksimänsä ja hänen mukaansa nimetyn ensimmäisen nelitahtiperiaatteella toimivan polttomoottorinsa Otto osoitti, että moottorin tehoa voitiin huomattavasti nostaa puristamalla kaasuseosta kokoon ennen sytytystä."

    Äänestä

vanhaa lehteä - 32 vuotta vanhaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


patentoinnista kirjoitti:

mutta kuka sen patentoi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu