kuumeilu?/Tietzen/selkä/lihaskivut

HEI,kysyisin vielä että onko teillä muilla joilla on epäilty Tietzeniä ja/tai myös lihasperäisiä yläselän tulehdus/jännitystiloja ollut myös pientä lämpöilyä päivittäin? Minulla lämpöä on vaihtelevasti päivittäin n. 37 pintaan.Samoin pulssi on aika korkea, varsinkin kun kipuja ilmenee.Kivut olleet siis rintaranka/selkäpuolen tuntemuksia,myös käsissä.Särkyä,jomotusta,pistelyä,tuikkivaa,elohiirimäistä varsinkin selkäpuolella.Samoin on tullut rytmihäiriöitä. Nyt koko eturanka on jäykkä ja tuntuu myös jo kävellessä haittaavan.Kaikki ylärangan rasitus pahentaa oiretta, pieninkin nosto. Samanlaisia oireita kuin monella Tietzen-potilaallaa näyttää olevan.Paljon on tutkittu,vielä on edessä mahdollisen refluksitaudin tutkimukset (siinäkin voi olla kovaa rintakipua).Myös henkistä puolta nyt autetaan,koska tämä ottaa koville kun ei ole vielä ihan varma mitä tämä voisi olla?
Kiittäen vielä vastauksista!
Kalanainen49

4

2051

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minullakin

      Minulla on Tietze ollut jo useamman vuoden ja lisäksi selkä/niska todella jumissa ja tulehtunut ajoittain. Mitä tohon lämpöön tulee, niin mulla on lähes jatkuvasti kanssa läpöä, eli hieman alle tai yli 37. Kai se kuuluu tautiin ja siihen, että melkeinpä kokoajan on jossakin päin kroppaa joku tulehdus päällä. (Vaikka monet minulle väittävätkin, ettei niskat voi tulehtua...mutta kyllä voi!)

      Ja tosiaan tuo tietzestä johtuva kipu on kyllä välillä uskomattoman karmea. Minut on viety useamman kerran ensiapuun luullun sydänkohtauksen takia, kun on rintaa vihlonut nin kovasti. Lisäksi käsiä särkee kokoajan ja kädet puutuilee usein ym ym...Tsemppiä!

      • HEI;kiitos nimimerkki minullakin vastauksestasi.Olen tässä jo epätoivoon vaipumassa,joten lohduttaa kuulla kohtalotovereitten moninaisia oireita.Vielä olisin sellaista kysynys Sinulta että onko oire ollut välillä niin päin että rintaan olisi koskenut vähemmän ja taas selkään enemämmän.Minulla nimittäin on niin myös että koko niska/selkä on varmaan tosi jumissa ja menenkin nyt saamaan fysikaalista hoitoa.Olen vaan ihmetellyt että voiko tosiaan tämä koko juttu yhteisvaikutuksena (Tietzen lihakset jumissa) aiheuttaa todella näin kuumeisen ja sairaan olon.Nähtävästi näin siis on.En olen syönyt tulehduskipulääkkeitä koska en halua vatsaongelmiakaan ja näyttää etteivät ne tähän välttämättä auta kaikilla.Tauti näyttää olevan todella erilainen monine oireineen ja pitkäaikainen&kivulias.Täytyy tähän varmaan vaan totutella,mutta haittaa todella jokapäiväisiä askareitakin.Toivon voimia kaikille kohtalotovereille ja kirjoitelkaa!
        Terveisin kalanainen49


      • minullakin
        Kalanainen49 kirjoitti:

        HEI;kiitos nimimerkki minullakin vastauksestasi.Olen tässä jo epätoivoon vaipumassa,joten lohduttaa kuulla kohtalotovereitten moninaisia oireita.Vielä olisin sellaista kysynys Sinulta että onko oire ollut välillä niin päin että rintaan olisi koskenut vähemmän ja taas selkään enemämmän.Minulla nimittäin on niin myös että koko niska/selkä on varmaan tosi jumissa ja menenkin nyt saamaan fysikaalista hoitoa.Olen vaan ihmetellyt että voiko tosiaan tämä koko juttu yhteisvaikutuksena (Tietzen lihakset jumissa) aiheuttaa todella näin kuumeisen ja sairaan olon.Nähtävästi näin siis on.En olen syönyt tulehduskipulääkkeitä koska en halua vatsaongelmiakaan ja näyttää etteivät ne tähän välttämättä auta kaikilla.Tauti näyttää olevan todella erilainen monine oireineen ja pitkäaikainen&kivulias.Täytyy tähän varmaan vaan totutella,mutta haittaa todella jokapäiväisiä askareitakin.Toivon voimia kaikille kohtalotovereille ja kirjoitelkaa!
        Terveisin kalanainen49

        Juu, välillä kipuja on enemmän rinnan puolella. Kipu on vihlovaa ja todella voimakasta..joskus on koko rintakehä ja rinnat kosketusarat. Kuten sinullakin, minulla on myös selkä ja niska todella jumissa, joten välillä taas kipu on selän puolella. Olipa kipu kummalla puolella tahansa, se heijastuu ikävästi myös kylkiluihin ja ylävatsaan/ruokatorveen. itselleni on myös mahalaukun tähystys tehty kyseisen kivun takia.

        Eli olo on melkein jatkuvasti todella kurja. Kokoajan särkee kun olisi pesäpallomailalla hakattu koko yläkroppa. Ja siis jatkuvaa lämpöilyä, väsymystä ja saamattomuutta. Samanlainen olo kuin flunssassa olisi. Minulla ainakin näitten vaivojen jälkeen on elämä rajoittunut paljonkin ja kuten sanoit, ihan arkiaskareetkin jäävät välillä tekemättä.


      • minullakin kirjoitti:

        Juu, välillä kipuja on enemmän rinnan puolella. Kipu on vihlovaa ja todella voimakasta..joskus on koko rintakehä ja rinnat kosketusarat. Kuten sinullakin, minulla on myös selkä ja niska todella jumissa, joten välillä taas kipu on selän puolella. Olipa kipu kummalla puolella tahansa, se heijastuu ikävästi myös kylkiluihin ja ylävatsaan/ruokatorveen. itselleni on myös mahalaukun tähystys tehty kyseisen kivun takia.

        Eli olo on melkein jatkuvasti todella kurja. Kokoajan särkee kun olisi pesäpallomailalla hakattu koko yläkroppa. Ja siis jatkuvaa lämpöilyä, väsymystä ja saamattomuutta. Samanlainen olo kuin flunssassa olisi. Minulla ainakin näitten vaivojen jälkeen on elämä rajoittunut paljonkin ja kuten sanoit, ihan arkiaskareetkin jäävät välillä tekemättä.

        Hei,kiitos aiemmista vastauksistasi tammikuussa.Kysyisin vielä että muuttuuko Sinulla kipu välillä erilaiseksi. Nyt kipuni on sellaista välillä ahdistavaa/puristavaa joko sydämen puolella tai oikealla puolella. Tuntuu välillä kuin en saisi oikein ilmaa, tuntuu sellainen täyden tuntuinen olo rinnoissa. Olen ajatellut voisiko tämä liittyä Välillä on myös sellaisia tuntemuksia kuin jotain sähköisiä nipistelyä ja pulssin nousua, vaikka ei oikein kovaa kipua olekaan. Voivat liittyä ehkä jo alkaviin vaihdevuosioireisiin? Lisäksi minulla on rytmihäiriöitä jotka ehkä liittyvät ehkä molempiin juttuihin. Sydäntä tutkittu ekg:lla useita kertoja ja rasitustestikin nyt tehty, ei ole löydetty mitään erikoista. Muita vaivoja kyllä on, joten ne varmaan stressaavat ja pahentavat Tietzen-oiretta. Vatsasta löytyi tähystyksessä mm. tulehdus jne, Kunnon diagnoosia en ole Tietzenistä saanut vieläkään, joten edelleen stressaa, onko se varmasti vain sitä. Oletko Sinä saanut mitään pistoksia hoitona?
        Mukava olisi vaihtaa edelleen ajatuksia,jos satut tämän lukemaan.
        terv. kalanainen49


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      217
      6679
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      133
      5584
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      293
      3631
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3510
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2537
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2190
    7. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      59
      2021
    8. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      2006
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1803
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1544
    Aihe