hei! yhdestä alahampaasta on koko alareuna ihan tumman ruskea :( jotenkin epäilen että on hammaskiveä, ei se ennenkään tuolta ole näyttänyt! en oo vissiin aikoihin hampaitani kattonu :/ mikä se on?? jos reikä niin onko se jo niin juuressa että ei auta ku juurihoito? hammasta vihloo toisinaan.
ja pelkään hammaslääkäriä tosi paljon :/
kiitos, jos joku osaa auttaa :)
ja pelkään hammaslääkäriä tosi paljon :/
kiitos, jos joku osaa auttaa :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se voi olla hammaskiveä, reikä, tummentuma.. Ei näin pysty kertomaan tarvitsetko juurihoitoa vai et. Itselläni oli ulkoapäin katsottuna ihan siisti ja normaalinnäköinen hammas, ei oireillut ja jouduin juurihoitoon. Röntgenillä saa selville.
on tummentuma ni luulis et ois muissaki hampaissa? huomenna ooon varaamassa aikaa h-lääkäriin, ois vaa kiva tietää mihin varautua :/
Soita vaan rohkeesti hammaslääkärille ja kuvaile sitä reunaa :)
Mulla on nimittäin itsellä ihan sama tilanne, yhen hampaan rajassa on musta reuna ja harjailin siitä ientä niin ientulehdushan siinä oli :(
Itsellä huomenna hammaslääkäri, paikataan hammas, rohkeesti vaan sinäkin sinne! :)