Adventisteilla on viidentenä evankeliumina Ilmestyskirja ja siitäkin vain muutama valikoitu jae.
Tästä he käyttävät nimitystä "iankaikkinen evankeliuni = adventtitotuus".
Tästä he käyttävät nimitystä "iankaikkinen evankeliuni = adventtitotuus".
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
On se niin surullista... adventistit täydentävät sanomaa tuomalla esiin sen, että Raamatun pelastuskäsitys on eskatologinen.
Toisaalta samaan aikaan suurin osa kristikunnasta lisää evankeliumiin oman "painotuksensa" käärmeen sanoista.
Silloin käärme sanoi naiselle: "Ei, ette te kuole.
(1.Moos. 3:4)
Ne, jotka toistavat käärmeen sanoja saarnaamalla sielun kuolemattomuutta, vesittävät apostolisen opetuksen ruumiin ylösnousemuksesta, johon kristittyjen toivo perustuu. Eikö sielun kuolemattomuuden saarnaaminen ole käytännössä sama asia kuin se, että saarnaisi, että kaikilla ihmisillä on iankaikkinen elämä?
ylistettävä ja yksin hallitseva Jumala, kuninkaiden Kuningas ja herrojen Herra. Hän yksin on kuolematon
(1.Tim. 6:15,16)
Silloin käärme sanoi naiselle: "Ei, ette te kuole.
(1.Moos. 3:4)
(opillinen lisäys) koska sinulla on sapattisinetti.
Mikä ihmeen sapattisinetti? Mistä SINÄ sellaisen keksit. Etkö ole lukenut Raamatusta ainuttakaan niistä kohdista, joissa varoitetaan mitään siihen lisäämästä?