Loputon jääenergia

Viittaan Grönlannin ja Antarktiksen jäätiköiden potentiaalienergiaan. Alas jäitä ja generaattori pyörimään. Riittää tuhanneksi vuodeksi maailman kulutukseen sähköä. Ja vettä. Unohtakaa kasvihuoneilmiö.
9435
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Eikö jään sulattaminen kuluta energiaa, ei anna sitä?

Äänestä

Täällä on liikeellä kansankoulun kesken jättäneet....

Äänestä
  • Jotka ei edes ymmärrä mitä potentiaalienergia tarkoittaa...

    Äänestä

Onhan pohjoisen jäätiköt paljon ylempänä kuin Suomi. Katsokaa vaikka kartasta!
Sieltä vain lasketaan liukumäkeä ja otetaan energia talteen. Varma Nobelin palkinto!

Äänestä

Onhan siellä jäävirtoja. Mutta aika hankalaa rakentaa turbiinia niitä varten. Ja siirtoyhteydetkin ovat pitkät.

Äänestä

Uusi ruokohelpifloppi tulossa.Tukiaiset kyllä osataan ottaa, mutta laitteet ei toimi.

Äänestä

Hieno idea. Siis köysirata jäätikön keskeltä rannikolla ja siten eskimot lapioimaan jäätä kaukaloihin. Painovoima vetää ne siten alas ja köydestä saadaan pyöritysvoima generaatorille?

Onko lisää sellaisia hienoja ideoita?

Tai lisää idiotteja?

Äänestä
  • Lisää idiootteja löytyy esimerkiksi Ruotsista ja Norjasta, kun ovat rakentaneet vesivoimaa pohjoisen sulamisvesien hyödyntämiseen.

    Äänestä

  • kyl on pöljää kirjoitti:

    Lisää idiootteja löytyy esimerkiksi Ruotsista ja Norjasta, kun ovat rakentaneet vesivoimaa pohjoisen sulamisvesien hyödyntämiseen.

    Siis miten? Jäätikköiden sulamisvesien virroista? Juu, se on vanha juttu ja toimii, Norjassa ja Ruotsissä.

    Grönlannissa on vain sen kannalta se ongelma, että sulaminen tapahtuu eteenkin rannoilla, eikö vain? Siellä ylhäällä taas on jatkuva pakkanen, lunta kyllä sataa ja pakkaantuu jääksi, mutta siitä ei ole teidän energiatuotannon kannalta mitään iloa.

    Joko tämä älytön keskustelu loppuu tähän?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Viittaan muualle kirjoitti:

Viittaan Grönlannin ja Antarktiksen jäätiköiden potentiaalienergiaan. Alas jäitä ja generaattori pyörimään. Riittää tuhanneksi vuodeksi maailman kulutukseen sähköä. Ja vettä. Unohtakaa kasvihuoneilmiö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu