Hei. Olen usein auton myynti ilmoituksia lukiessani huomannut että joitain autoja(usa) mainostetaan metroauton maahantuomiksi.Miksi?
Mikä ko,ssa firmassa on niin positiivista että se pitää myynti ilmoituksessa mainita?
Mikä ko,ssa firmassa on niin positiivista että se pitää myynti ilmoituksessa mainita?
Vastaukset 8
Vanhimmat
---
Tämä on arvaus: siksi että ko. firma on toiminut Pontiac-autojen maahantuojana ja merkkihuoltoliikkeenä jo ennen EU-aikakautta, ja autot on varusteltu Suomen katsastusmääräysten mukaan. Jos on tuotu jotain muuta kautta niin varusteissa voi olla eroja tai kenties ongelmiakin katsastuksen kanssa. Maahantuojan kautta tuodut auto yleensä myös huolletaan varmuudella merkkiliikkeessä auton takuuaikana, muuta kautta tuoduista ei ole aina varmuutta.
auton maahantuonnin "reitti" vaikuttaa siihen otetaanko auto huoltoon vai ei?
Ei ole vielä tullut vastaan niin hyvin menestynyttä autoliikettä, että ei lisä raha kelpaisi! Onko sinulla faktaa heittosi perusteiksi?
vaan sitä että muuta kautta tuoduissa autoissa voi olla ongelmia katsastuksessa. Itselläni on Itävallasta tuotu Pontiac jossa oli aikanaan ongelmia katsastuksessa mm. valojen kanssa. Tottakai huoltoliikkeet ottavat huoltoon minkä hyvänsä kärryn josta asiakas on valmis maksamaan.
jäi sanomatta Metro-Auton kautta tuodaan tietenkin muitakin USA-autoja kuin Pontiaceja, joita ei nykyisin enää tuoda Suomeen.
Nythän kumminkin taitaa olla niin,että Metro-Auto ei ole tuonut yhtään Amerikan autoa suomeen.GM Finland on tainnut tuoda autot suomeen jostain -40 luvulta saakka. Metro-Auto on vain jälleenmyyjä.
taitaa olla. Mutta Pontiacin merkkihuolto on Metro-Autolla.
Kiitoksia vaan vastauksista. olen nyt taas hiukan viisaampi :)