kuinka moni täällä

Kuinka moni tälle palstalle kirjoittavista on Suomen evankeli luterilaisen kirkon jäsen? Itse olen. Ja te jotka ette ole voisitte kertoa mihin kirkkoon/herätysliikkeeseen kuuluttte.
14258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Erosin kirkosta nelisen vuotta sitten opillisten ristiriitojen tähden, enkä kuulu uskonnon piiriin tällä erää, mutta olen taas ajatellut liittyä ev.lut. kirkon jäseneksi.

Äänestä

myös olen.

Äänestä

En ole koskaan kuulunut mihinkään uskonnolliseen lahkoon, jollainen on myös ev lut kirkko. Minulla oli viisaat ja valistuneet vanhemmat, jotka eivät valehdelleet lapsille ja he kunnioittivat uskonnonvapauslakia, eivätkä kastattaneet lapsiaan väkisin kirkon jäseneksi.

Äänestä

eronnut kirkosta

Äänestä

Nyt minun ei enää tarvitse hävetä tyhmyyttäni!

Äänestä
  • ei rikollisuutta kannate pitää yllä maksamalla herralle sille veroja.
    Jeesus ei perinyt maksua lähimmäisen rakkaudesta!!!

    Äänestä

en ole kirkon jäsen, enkä aio liittyä, juuri tuon Oulun 'pimperokampanjan' takia. Vaginan kuvalla ei sentään kirkkoa eikä muitakaan hengellisiä yhteisöjä tule mainostaa. Jotain ymmärrystä ja tajua pitää sentään olla.

Äänestä

Luterilaisen kirkon alkuperäinen oppi on hyvä ja Lutherin vähäkatekismus vanhana painoksena on niin täyttä asiaa, ettei sen opetteluun käytännöntasolla ihmiselo taida edes riittää.

Tämän ajan käytännöissä kirkko on hairahtunut monessa, esimerkiksi naispappeus, homoilu, liberaaliteologia. Jos jossakin vaiheessa kirkko alkaa karkottaa parhaimpiaan, onhan noita joitakin pieniä puhdaskäytäntöisempiä luterilaisia kirkkoja ainakin vielä olemassa, joihin siirtyä. Ehkäpä nekin kielletään siinä vaiheessa, ja aidot uskovat painuvat maan alle.

Puhdasoppinen karismaattisuus kuuluu luterilaisen kirkon sisäpuolelle, jossa armolahjoja tulee tavoitella ja rukoilla, mutta niiden raamatullisuutta tulee aina arvioida ja arvostella.

Äänestä

30 vuotta. nykyisestä uskostani en voi kertoa ... se on täällä kiellettty.

Äänestä
  • mormonismi ole uskoa.

    Äänestä

  • 316 kirjoitti:

    mormonismi ole uskoa.

    vetäspä huulen...
    Kannattaa tutustua hyvin asiaan, ennen kuin kokonaan tyrmää.

    Äänestä

Olen ollut ev.lut.kirkon jäsen, mutta eronnut aika päiviä sitten.
En kuulu mihinkään uskontokuntaan, mutta en ole kuitenkaan ateisti.

Käyn kirkossa varmaan useammin kuin monet ev.lut. jäsenet. :)

Kaikki uskonnot ovat hyviä ja huonoja. Toinen ei toistaan voita.

Äänestä

ev.lut.kirkon jäsen, koska minut siihen parikuukautisena liitettiin. Olen joutunut opiskelemaan myös uskontoa. Ja olen eronnut kirkosta, koska moista kusetusta en halua olla tukemassa. Olen ateisti ja on kyllä tavattoman surullista, että on olemassa ihmisiä, jotka ihan punastelematta sanovat uskovansa siihen, että jumala loi maailman 6000 vuotta sitten.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


mamma kirjoitti:

Kuinka moni tälle palstalle kirjoittavista on Suomen evankeli luterilaisen kirkon jäsen? Itse olen. Ja te jotka ette ole voisitte kertoa mihin kirkkoon/herätysliikkeeseen kuuluttte.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu