Palomiesten palkkaus

Palomiehiä rääkätään töissä ja työstä ei saa minkäänlaista korvausta. Itse tienaan nettona kuukaudessa 1250e johon kuuluu myös kaikki lisät! Eläkeikä on 65 vuotiaana vasta, huh huh!

Toki tiedän että koulutuksemme kestää vain hieman reilun vuoden ja monet tekevät tätä ilman koulutusta mutta voisi tästä työstä kuitenkin palkkaa maksaa!!
134444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kerro jollekin jota kiinnostaa. Kouluta itsesi vaikka ammattiin jota arvostetaan ja maksetaan siten myös palkkaa.

Äänestä
  • Saati sitten sairaankuljettajaksi.
    Voi vittu sun juttujas....sanoit ammattiin,jota arvostetaan.Sais sunkin kotis palaa poroks,ja kylän palomiehet vaan kattelis,mitähän sanoisit?
    Muistahan sitte joskus,kun tarvit ite soittaa 112:een,mitä oot joskus tämänkin ammattiryhmän työntekijöistä kirjoitellut...kusipää.

    Äänestä

tunnen monia palomiehiä sekä sairaankuljettajia jotka arvostavat työtään, ja kokevat sen arvokkaaksi. Toki, vaativa työhän se on! Ja palkan pitäisi olla parempi! Mutta ei ne suuret tulot, vaan pienet menot. Ja hyvä myös muistaa että kaikista ei ole kyseiseen työhän, vaatii tietynlaista luonnetta!

Äänestä
  • saisivat maksaa suututtaa puolestanne niin arvokasta työtä teette.

    Äänestä

  • palkan kirjoitti:

    saisivat maksaa suututtaa puolestanne niin arvokasta työtä teette.

    ilmoittais PALKAN totuudenmukaisesti. Siis mikä on bruttopalkka.

    Äänestä

jokainen voi tienata NETTONA vaikka 0 euroo, jos ottaa ennakonpidätys-%:ksi 100. Palkat ilmoitetaan AINA BRUTTONA. Eihän kukaan pysty tietämään mitä ole omaan verokorttiisi halunnut. Esim. USEIMMAT yrittäjät saavat koko palkkion suoraan KÄTEEN (tilille tai persseeen - IHAN MIHIN HALUU...). Ne vaan maksaa veronsa itse....

Äänestä

Todellakin palkka kuuluisi ilmoittaa bruttona. Hoitoalalla peruspalkat melko pieniä, mutta lisillä saa kummasti lisättyä palkkaa! Joten ilmoitus aina bruttona...

Äänestä
  • joutuu.

    Äänestä

  • elää kirjoitti:

    joutuu.

    muutkin ammatit ilmoitetaan bruttona.

    Äänestä

  • mutta, kirjoitti:

    muutkin ammatit ilmoitetaan bruttona.

    Brutto on n. 1800e ja tähän on laskettu mukaan kaikki lisät.

    Äänestä

  • Palomies-sairaankuljettaja hki kirjoitti:

    Brutto on n. 1800e ja tähän on laskettu mukaan kaikki lisät.

    millaisia vuoroja teet, ilmeisesti et paljoa sunnuntaivuoroja etkä yövuoroja. Olisin veikannut lisien kanssa vähän päälle 2000. Riippuu todellakin vuoroista..

    Äänestä

Muutama kuukausi sittenhän tehtiin galluppi (iltalehdessä mistaakseni)ammattien tärkeydestä tai millä sanalla sitä nyt kyseltiinkään...arvostamiseen liittyvää kuitenkin ja palomieshän siellä kärkeen arvostettiin, joten luulisi, että kansa yhtyy mielipiteeseesi, kuten minäkin. Muutaman prosentin korotukset olisivat kyllä paikallaan palomiehillekin ehdottomasti.

Äänestä

vaatiiko palomieheksi pääsy hyväänäköävai saako olla lasit?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


palomies-sairaankuljettaja hki kirjoitti:

Palomiehiä rääkätään töissä ja työstä ei saa minkäänlaista korvausta. Itse tienaan nettona kuukaudessa 1250e johon kuuluu myös kaikki lisät! Eläkeikä on 65 vuotiaana vasta, huh huh!

Toki tiedän että koulutuksemme kestää vain hieman reilun vuoden ja monet tekevät tätä ilman koulutusta mutta voisi tästä työstä kuitenkin palkkaa maksaa!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu