Miten sopivat yhteen marevan ja e-epa? Onko kenelläkään kokemuksia kyseisestä yhdistelmästä?
E-epa ja marevan
Pate Tuomirala
61288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Marevan....kysyhän lääkäriltäsi, älä missään tapauksessa ennen kys. ota kalaöljyä=)
Esim. SSRI-lääkkeet E-EPA=pitää olla varovainen, ihan vain esimerkkinä.
Kyllä Marevan on sen luokan lääke, että kaikki info siitä, kontraindikaatioista ym. tulee saada lääkäriltä, ei amatöörien nettifoorumilta
*Voiko E-EPAa käyttää yhtaikaa verenohennuslääkityksen (Marevan) kanssa? Ohentaako kalaöljy liikaa verta?*
"E-EPAn tavallinen päiväannos, 500–2000 mg, ei aiheuta mitään ongelmia. Yli 3 g:n/vrk annos kalaöljyä voi lisätä vuototaipumusta ja voimistaa antikoagulanttien vaikutusta, sanotaan lääkelaitoksen julkaisussa (TABU 1/2005). Etyyliesteröidyt kalaöljyt ovat turvallisia ja huoli verenvuotoriskistä on täysin turha, kirjoittaa professori William Harris American Journal of Cardiologyssa 2007.
Kerro kuitenkin lääkärillesi, että käytät E-EPAa, niin hän osaa ottaa sen huomioon tulkitessaan veritutkimusten tuloksia. Samalla lääkärisi ehkä perehtyy E-EPAan, jota hän ei kenties vielä tunne. Masennuslääkkeitä käyttävien on hyvä tietää, että ne voivat lisätä verenvuototaipumusta."
*Voiko E-EPAa ottaa minkä tahansa mielialalääkkeen kanssa?*
"Kyllä voi. Psykiatrian professorit Peet ja Vaddadi luettelevat (edellä mainitussa katsauksessa) tällaisina lääkkeinä lähes kaikki psyykelääkeet ja sairaudet, joihin niitä määrätään: Niihin kuuluvat tyypilliset ja epätyypilliset neuroleptit, kuten (nimet ovat tässä englanniksi)
chlorpromazine, haloperidol, risperidone, olanzapine, sertindole, ziprasidone, zotepine tai amisulpiride, thioxanthene, sulpiride, droperidol, perphenazine, loxapine, thioridazine, fluphenazine, pericyazine, methotrimeprazine tai pimozide, clozapine;
tricyclic and related antidepressants, noradrenaline reuptake inhibitors, serotonin reuptake inhibitors, monoamine oxidase inhibitors and drugs with atypical antidepressant actions: drugs for sleep disorders, anxiety disorders, panic disorders, social phobias, conduct disorders, personality disorders and ADHD; drugs for any form of dementia, including Alzheimer's disease, vascular and multi-infarct dementias, Lewy body disease and other dementias; drugs for any form of neurological disease including Parkinson's disease, multiple sclerosis, Huntington's disease and other neurodegenerative disorders.
E-EPA vähentää lääkkeiden sivuvaikutuksia ja nopeuttaa toipumista."
Tässä koko linkki:
http://www.biovita.fi/suomi/terveyssivut/e-epa_faq.html
Miksi syöt E-Epaa?
Jos ei kala maistu, niin hyviä rasvahappoja saat paljon halvemmalla, kun ostat ihan sitä n. 10€ mölleriä tai vastaavaa.
Tuo E-Epa on vaan turhaan ylistetty ja mainostettu, koska siitä saa paremmin rahaa kuin noista muista.
Mutta mainitse lekurillesi kalaöljyn syömisestä.
Kalanmaksaöljyn mausta ? kuulut varmasti kansamme vähemmistöön.
En kirjoittanut mitään kalanmaksaöljystä vaan Omega3-pillereistä, joissa on epaa ja dha:ta.
ei kalanmaksaöljy, kysypä aptekista mikä ero. Ei kannata maksaa kapseleista, kalaöly ihan hyvän makuista. Sisältää 5 ml-n kahvilusikallinen kalaöljyä monen Omega 3 kapselin määrän epaa ja dha-ta. Rahastusta Omega 3 pillereillä.