ja ehtoollisleipä happamatonta, näin raamatullisessa seurakunnassa=adventtiseurakunnassa. muissa mennään maallistunein opein ja tavoin kohti kadotusta.
ehtoollisviini käymätöntä
varmistin itse
278
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
on juutalaisessa perinteessä ja kristillisessä ehtoollisperinteessä aina ollut alkoholipitoista punaviiniä. Paavalilla ei olisi ollut mitään syytä moittia korintin seurakuntalaisia ehtoollisviinin väärinkäytöstä jos kyseessä olisi ollut mehu (1Kor11.21,22).
Jos Raamattu puhuisi viinistä, mutta tarkoittaisi mehua, olisivat muutkin ohjeistukset älyttömiä:
”Myös seurakunnanpalvelijoiden on oltava arvokkaita ja vilpittömiä. He eivät saa käyttää liikaa viiniä eivätkä tavoitella omaa hyötyään.” (1Tim3.8)
”Sinun on hyvä olla syömättä lihaa ja juomatta viiniä ja välttää muutakin, mikä loukkaa veljeäsi. Säilytä sinä oma uskosi Jumalan edessä.” (Room14.21)
Mitä järkeä olisi neuvoa käyttämästä liikaa mehua, jotta arvokkuus säilyisi tai miksi mehun juonti saattaisi loukata jonkun heikkouskoisen sielunrauhaa? (Room14.1-4)
olivat niin kovia juoda kittamaan tuoremehua, että piti erikseen varoitella sen liiallisesta juomisesta.