Palstalla poistetaan päivittäin satoja viestejä. Joukossa on paljon asiallisia kirjoituksia, mutta nekin poistetaan. Taasen osa herjauksista jätetään mukaan roikkumaan, arvannette, keiden.
Tällaista toimintaa voimme kutsua sensuroinniksi raskaammasta päästä.
Olen esittänyt kysymykseni palstan valvojalle jo useamman kerran, miksi viestit poistetaan? Vastausta ei kuulu, ei mitään kommenttia.
Toiminta on siten aivan mielivaltaista ja sananvapauden vastaista.
Ihmettelen, että miksi tällainen sensuuritoiminta on Suomi24:lla sallittua.
Tällaista toimintaa voimme kutsua sensuroinniksi raskaammasta päästä.
Olen esittänyt kysymykseni palstan valvojalle jo useamman kerran, miksi viestit poistetaan? Vastausta ei kuulu, ei mitään kommenttia.
Toiminta on siten aivan mielivaltaista ja sananvapauden vastaista.
Ihmettelen, että miksi tällainen sensuuritoiminta on Suomi24:lla sallittua.
Vastaukset 2
Vanhimmat
On fiinimpää olla ruotsinkielinen
Kirjoittanut: Eläkeläisvaari 7.2.2008 klo 16.56
Vaikka olenkin supisuomalainen ilomantsilainen, niin katson lähes pelkästään ruotsinkielisiä FST:n ohjelmia.
Niin fiinejä ja kylttyyrellisiä ne ohjelmat ovat.
Samalla tunnen selvästi olevani vähintään pari laatuluokkaa ylempää kastia kuin naapurit,
jotka eivät sen vuoksi halua katsoa FST:n ohjelmia, kun siellä kieli on jotakin outoa mongerrusta - siis heidän mielestään.
Minun mielestäni tuo kieli on sulosointuista ja kovin ylevää.
Minua ei häiritse lainkaan YLE:nkään ruotsalaisuus. Miksi häiritsisi? Katson jopa Booklubbenia todella mielelläni.
Olenkin oppinut jo kolme sanaa tätä herraskaista kieltä esim. "kutaa" ja "söörvis", no sitä kolmatta sanaa en nyt juuri muista.
Kun vielä opin vähän enemmän niin voin lähteä matkustelemaan vaikka kaukomatkoille aina Närpiöön tai vaikka Ahvenanmaalle asti
- kait ne Pohjanlahden länsipuolellakin puhuvat tuota kieltä, joten siten koko maailma on minulle avoin.
Olen näin voinut ilmaiseksi oppia yhtä germaanista kieltä, josta minulle on paljon hyötyä mahdollisissa muissa kieliopinnoissani
esim. jos rupean opiskelemaan työväenopiston eläkeläisryhmässä espanjaa tai vaikka kiinaa.
Myös pohjoismaisen kaupan kannalta on tärkeää osata tätä kieltä,
koska täälläkin Mantan puodissa myydään Arlan (siis sen TV:stä tutun meijerin:
"Jokaisessa meissä on pieni lehmä") edam –juustoa ja Inkmannin jäätelöä.
Me ilolla huomioimme, että vaari on ymmärtäny nykymenon.Paavo Lipponen perheineen=(Lyhennys=perh.) On käynny siellä kesäsin,
julistamssa ruotsinkielen ilosanomaa, ja ehken myös talviaikaan. Käännytys työ on kantanu kauniin hedelmän. Onhan mahdollista että Paavo Lipponen (perh.) vaatii joku päivä,täysin ruotsinkielistä palvelua sielläkin, ja me ilolla huomaamme vaarin valmistautuvan tulevaan. On myös totta että ruotsin kieltä, tarvitaan närpiössä,( valitettavasti ei kuitenkaan tukholmassa esim.baareissa pärjää suomenkielellä, noin yleensä.Jos ei ole suomalaisia työntekijöinä, niin asiakkaina kuitenkin) Samoin olemme otettuja ruotsinkielen yhteydestä muihin germaanisiin kieliin, joka auttaa paremmin muiden kuin, suomenkielen ymmärtämistä ps.tsemppiä espanjan opiskeluun. Me kehoitamme kuitenkin opiskelemaan (vaihtoehdot) diplomaattien kieli=Ranska, yleiskieli=Englanti, teknillinen kieli=Saksa Nämä on helppoja sillä ne on johdettu ruotsinkielestä. Minulla on unelma (tai siis Paavolla) että me kaikki,käymme käsikädessä, pitkin ilomantsin kesäisiä niittyjä, Kohti ruotsalaista kansankotia, muslimitapoineen ja myös tappoineen. Terv:S=svenska D=demokratik:o..? P=popular