Alajärvi - Urpojen kylä

jo pois äidin helmoista

Ei, hyvää päivää, millainen urpokylä Alajärvi on !. Tuli joulun aikaan vierailtua(taas) sukulaisissa ja lyhyt vierailu riitti.

Koko paikkahan on täynnä hellareita, lessuja ja näistäkin suurin osa on kepulaisia. Loput ovatkin sitten pesäpallureita tai idiootteja ja juoppoja tai kaikkia em. tappelemassa keskustassa tai Kitronhovin yläkerrassa salihousut jalassa ja Marimekko-paita päällä.

Mitään ei kouluissa voi järjestää (tanssiaisia, diskoja tmv.), kun uskovaiset ulisee heti; uimahallinkin tulo on vaikeaa, kun siellähän voi nähdä paljasta pintaa ja tissi pullottaa.

Samat äijät on 20 vuotta juosseet mäkelöiden, joensuiden ja myllyahojen perässä p-settä nuollen, että se 7 euroa/tunti työpaikka säilyisi. Samalla juoksulla on vajaajärkiset ns. autokuskit(AÖ 75) Scania-lippis päässä ja esittää isoa herraa. Miehet ei osaa kuin rattia kääntää, viinaa juoda... Vaimo, jos sellainen sattuu olemaan(eritt. harvinaista), on samaa nuutunutta tasoa.

Long live, Alajärvi !. Rutsatkaa vaan lisää.

33

3496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • salihousu

      Saikko pakit vai tuliko pataan? kun noin itkettää..

    • sukulaisia kans A-järvellä

      --AÖ--- Niin just!

    • Runebergin tonttu

      Antabus ja alkoholi eivät sovi yhteen..usko pois!

    • sopivat

      Tollaiset tuntomerkit sopivat parhaiten Itäkylän kettutahureihin.

      • josefjosef

        vimpelissä taas yritetään sotkea, vimpeläistä ropagantaa.


    • hups.

      Ap on oikeassa. Miksi nämä lahkot ovat joka paikassa päällimmäisenä päsmäröimässä ja määräilemässä normaalienkin ihmisten elämää? Pysyttelisivät vain niissä temppeleissään ja profetoisivat toisilleen, mutta ei. Vallan käyttö ja toisten kyttäily kun on niin mukavaa.

    • hoiskon emäntä

      Mikä sinua ahistaa.... oma pienuusko. Ei voi mitään jos on isot sisukset ja kiree pipo.

    • normikansalainen

      totta tuo lahkolaisen määrä. ja vähän muitakin ei-normeja....... mutta on meitä tavallisia veronmaksajiakin. ja nyt tulee uimahalli ja jopa jäähallikin. jospa se tästä.

      • peruskansalainen ei

        lahkolaisten ...teitä elämään kyrsiintyneitä lahkottomilla on jokin ongelma? ei meillä alajärveläisillä.


    • Johannes_16 kustaa

      Yhdestä kaupasta ei saa kaljaa, tupakkia, eikä verilättyjä. Oli aika jolloin maksista ei saanut kaljaa, ehkäisyvälineitä, mutta tupakkia kyllä. Sakeaa touhua, kaikki samasta puusta. Pesäpalloon päntätään rahaa, mikä oli tulos -täysi nolla.

      Väestön älykkyydestä kertoo tappelut, puukotukset ja ties mitä mielettömät teot. Kotona kun on ankeaa ollut, tämä on tulos. Liika uskonnonpaatos saa aikaan näitä vastareaktioita. Uskovaisten tenavat kun pääsevät irti, niin jo kännissä ollaan riehumassa. Oma lukunsa on sitten tietyt muutkin väestöryhmät samassa liemessä. Onneksi valtatie 16 kulkee keskustan sivussa että pääsee äkkiä ohi.

      • perhe yhteiskunnan p

        hakekaa muualta. joss ihmeinen ei ilman niitä pärjää on jossain vikaa, niillä ei tule kuin ongelmia.


    • kalllle

      Viina ei vaan sovi sinne, ei muuta "pahaa""

    • välikäsi

      kuinka te ny nua?

    • ui maisteri

      Rahaa päntätään tällähetkellä eniten UIMAHALLIIN jonka pari valtuutettua saivat ehdotuksillaan aikaiseksi.
      Aivan turha rahanreikä.Tapppiota 300 000 - 400 000 e/vuosi.
      Eka vuonna saattaa olla jopa jonontynkää mutta siitä eteenpäin --hiljaista hiljaista vaan.
      Ja kulut kasvavat ja juoksevat kokoajan.
      Lähikunnissa n. 6 - 7 hallia alle 65 km joiden käyttöaste on tappiollista nytkin.
      Olisi halvemmaksi tullut kuskata porukkaa noihin uimaan kuin rakentaa oma konkurssimonumentti.
      Perusturvaan ja vanhuksiin tuo raha olisi ollut tarpeen ennemmin.
      Siellä tehdään se varsinainen työ jota kukaan ei näemmä arvosta-ennenkuin on itse vanhus.

      • alajärveläinen?

        Meitä on monia, jotka uskovat kyllä uimahalliin, eipä ole tullut käytyä uimassa, sitten kun päätin tulla kotiseutua lähemmäksi Etelä-Suomesta ja ainoa vapaa työpaikka sattui olemaan Alajärvellä. Olis kyllä pitänyt jättää tää paikka ihan väliin. Kuka hullu lähtee jonne käpykylälle uimaan, monen tunnin reissu, kun omassa pitäjässä voisi käydä uimassa tuosta noin vain, mikäli lippujen hinnat ei ole TAIVAISSA. Hulluin ehdotus oli valtuustolta se, että kuskataan bussilla väkeä uimaan naapurikuntaa, juu. Sinne niin. Joutais alajärveläiset käydä joskus katsomassa pitäjän ulkopuolistakin elämää.


      • Anonyymi

        Kuinka hiljasta uimahallilla on mielestäsi näin reilun 10 vuoden jälkeen? Käyttöaste huipussaan edelleen


    • sarepäivä...

      Alajärveläisillä on kaupunki-syndrooma.Pitävät kyläänsä jonkinmoisena "keskuspaikkana"-vaikka on täys mettäkylä,mutta kun vertaavat sitä soiniin,Vimpeliin taikka Kyyjärveen,niin tuntuuhan se KAUPUNGILTA.Alajärvi on lähivuosina kriisikunta.Ummehtunutta ,sisäsiittoista ja kovapäistä on väki.....

    • KERTAKÄYNTI LIIKAA

      TÄYSIÄ HULLUJA KAIKKI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • tax freet

      Veronmaksajat kiittää uimahallista !!
      Kiitos Alajärven päättäjät--toivottavasti joudutte vastuuseen myöskin tulevaisuudessa hankkeestanne.

    • HomeSweetHome666

      Eikö homekouluihin riittänytkään rahaa kun uimahalli piti saada?

    • home&koulu

      Ei riittänyt -ja lisää homekiinteistöjä on tulossa-kunhan raaskivat ilmoittaa...

    • Mildred-74

      Hei,

      Olen asunut pidemmän ajan jo Alajärvellä, aluksi yritin vähän joka paikkaan osallistua, että tutustuisin paikkakuntalaisiin. Ne jotka ovat työni kautta tutuksi tulleet, ovat tulleet, eli moikkatutuiksi, mutta missä ihmeessä voisi tutustua niin paljon, että voisi sanoa, että mulla on ystävä Alajärvellä. Onko muualtamuuttaneille mitään yhteistoimintaa?

      • Olet väärässä

        Paikassa nimittäin.
        Jos et ole alkuasusukas, et ole Alajärvellä MITÄÄN.
        Ei sinuun kukaan halua täällä tutustua, mene pois.


    • mee maata

      Mikäs on aloittajan Alykkyysösamäärä? "(AÖ 75)"?

    • muuten_vaan_kysyn

      Montako menkijärvellä on tapettu täs välis?

    • ERommel

      Siellähän on se peräkylä....Paalijärvi....jossa saimme tuta paikallisen tervetuliaistoivotuksen.....'takavuosina'....ilmakiväärikuulien viuhunnan'??

    • Anonyymi

      Soita poliisille.

    • Anonyymi

      Kirkkoherra kielsi kondomit! Siksi Alajärveltä ei saa kondomeja. Järvi on ympäröity puomeilla, miksi?

    • Anonyymi

      Vuodesta toiseen sama meininki jatkuu, väki vaan vähenee!

    • Anonyymi

      Uskonnot on kiellettävä!

    • Anonyymi

      Urpot pitää kieltää

    • Anonyymi

      Kepulaiset pitää kieltää!

      • Anonyymi

        Hehh🤣


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9377
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      71
      4873
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4541
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      59
      2887
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      8
      2338
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1576
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      41
      1364
    8. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1286
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      48
      1281
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1242
    Aihe