oli yhdessä viestiketjussa alkavista reiistä, että miksi niitä ei paikata. Miten on muuten paikkojen saumavuodot, joskus olen muistaakseni lukenut jostakin lähteestä, että olisi syytä paikata. Itselläni on saumavuotoja joissakin hampaissa hamppaan reunassa ja reuna sen vuoksi tumman värinen ja erottuu hampaasta, joissa on muovipaikka, ja niitä ei ole alettu paikkaamaan, vaikka oireilevatkin jonkin verran, sanottu, että varsinaista reikää ei kuitenkaan ole. Miten teillä, onko kokemusta tämän tapaisesta?
saumavuodot
pitääkö paikata
22049
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
lekuri totesi vain, että sauma fuskaa, mutta reikää ei ole, ei paikata. Nyt on vuosi mennyt, ja vähän välillä jomottaa, mutta ei särje. Eli odottelen, että alkaa särkemään.
Minulla paikattiin vuosi sitten hampaasta "pieni reikä". Pari kuukautta sitten kävin näyttämässsä sitä saumavuodon takia, paikan reunassa oli ihan selvä rako, jonne jäi aina ruoanjämät kiinni. Koko paikka avattiin ja uusittiin ja tällä kertaa lääkäri päivitteli että onpas syvä reikä ja että jos alkaa oireilemaan niin juurihoitoon. Nyt tämä kyseinen hammas aristaa kun puree jotain kovaa, mutta vielä ei ainakaa särje tms. Kai se sitten niin on, että mitä useammin paikkaa uusitaan, sitä huonompaan kuntoon hammas menee. Toisaalta, saumavuodosta pöpöt pääsevät hampaaseen muhimaan ja reikä suurenee suurenemistaan. Mikähän tässä lienee oikea ratkaisu, sitä mietin itsekin!!