Moi,
mulle laitettiin hormonikierukka 3 kk sitten. Asennus meni ihan mukavasti, vaikka olen synnyttämätön. Ja muutamana ekana päivänä oli kuukautiskipuja, ei siinä sen emenpää. Vaihdoin hormonikierukkaan yhdistelmäpillereistä päänsäryn takia ja päänsärky tosiaan on hellittänyt.
Silloin tällöin nykyään tulee pahoinvointikohtauksia, joita en ymmärrä. Ennen olen sellaisia saanut toisinaan vain alkoholista tai kahvista. Olen syönyt vaivaan happosalpaajakuuriin, ei suurempaa apua. Kysyisinkin, voiko pahoinvointi johtua hormonikierukasta? Se tosin mainitaan Mirenan sivuvaikutuksissa. Mutta pahoinvointiin ei liity alavatsan kipua, enemmänkin ylävatsan. Ihmettelinkin siis, voiko pahoinvoinnin aiheuttaa hormonaaliset muutokset? Kierto on edelleen ihan sekaisin, mutta ei se niin paljoa haittaa kuin tuo pahoinvointi. En ole keksinyt ruokaa, mikä pahoinvoinnin aiheuttaa. E-pillerien aikana alkoholi saattoi aiheuttaa pahoinvointia (siis pienikin määrä), mutta ei oikeastaan mikään muu.
Olisi kiva tietää, onko muilla vastaavia kokemuksia tai onko ollut hormonikierukan alkuaikana?
Hormonikierukka ja pahoinvointi?
2
7897
Vastaukset
- kertomasi
Sanotaan, että pillerit eivät aiheuta närästystä, mutta itselläni ainakin niistä tulee närästystä ja ylävatsakipuja. En sitten tiedä, voiko kierukan tuottama hormonimäärä aiheuttaa närästyksen tunnetta ja ylävatsakipuja, koska on paikallinen. Vaikea sanoa.
Minä olin itse pillereillä semmoiset nimeltään drovelis niiden käyttö sai parissa kuukaudessa aikaan närästystä ja huonovointisuutta. Nykyään minulla on diagnosoitu refluksitauti ja ärtyvänsuolen oireyhtymä (ibs). Oireet alkoivait pillereiden aikana joten päätin lopettaa nykyäänkin happosalpaaja kuurilla. Ystävälläni asennettiin tänään kierukka ja hänellä oli pahoinvointia ja oksensi autoon oli itselle aika traumaattista näin emetofobiasta kärsivänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3495799- 775233
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484286- 523911
- 483658
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1593367Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1003154Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky453120- 432259
- 492185