Hormonikierukka ja pahoinvointi?

Moi,

mulle laitettiin hormonikierukka 3 kk sitten. Asennus meni ihan mukavasti, vaikka olen synnyttämätön. Ja muutamana ekana päivänä oli kuukautiskipuja, ei siinä sen emenpää. Vaihdoin hormonikierukkaan yhdistelmäpillereistä päänsäryn takia ja päänsärky tosiaan on hellittänyt.

Silloin tällöin nykyään tulee pahoinvointikohtauksia, joita en ymmärrä. Ennen olen sellaisia saanut toisinaan vain alkoholista tai kahvista. Olen syönyt vaivaan happosalpaajakuuriin, ei suurempaa apua. Kysyisinkin, voiko pahoinvointi johtua hormonikierukasta? Se tosin mainitaan Mirenan sivuvaikutuksissa. Mutta pahoinvointiin ei liity alavatsan kipua, enemmänkin ylävatsan. Ihmettelinkin siis, voiko pahoinvoinnin aiheuttaa hormonaaliset muutokset? Kierto on edelleen ihan sekaisin, mutta ei se niin paljoa haittaa kuin tuo pahoinvointi. En ole keksinyt ruokaa, mikä pahoinvoinnin aiheuttaa. E-pillerien aikana alkoholi saattoi aiheuttaa pahoinvointia (siis pienikin määrä), mutta ei oikeastaan mikään muu.

Olisi kiva tietää, onko muilla vastaavia kokemuksia tai onko ollut hormonikierukan alkuaikana?
28137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sanotaan, että pillerit eivät aiheuta närästystä, mutta itselläni ainakin niistä tulee närästystä ja ylävatsakipuja. En sitten tiedä, voiko kierukan tuottama hormonimäärä aiheuttaa närästyksen tunnetta ja ylävatsakipuja, koska on paikallinen. Vaikea sanoa.

Äänestä

Minä olin itse pillereillä semmoiset nimeltään drovelis niiden käyttö sai parissa kuukaudessa aikaan närästystä ja huonovointisuutta. Nykyään minulla on diagnosoitu refluksitauti ja ärtyvänsuolen oireyhtymä (ibs). Oireet alkoivait pillereiden aikana joten päätin lopettaa nykyäänkin happosalpaaja kuurilla. Ystävälläni asennettiin tänään kierukka ja hänellä oli pahoinvointia ja oksensi autoon oli itselle aika traumaattista näin emetofobiasta kärsivänä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Voiko johtua? kirjoitti:

Moi,

mulle laitettiin hormonikierukka 3 kk sitten. Asennus meni ihan mukavasti, vaikka olen synnyttämätön. Ja muutamana ekana päivänä oli kuukautiskipuja, ei siinä sen emenpää. Vaihdoin hormonikierukkaan yhdistelmäpillereistä päänsäryn takia ja päänsärky tosiaan on hellittänyt.

Silloin tällöin nykyään tulee pahoinvointikohtauksia, joita en ymmärrä. Ennen olen sellaisia saanut toisinaan vain alkoholista tai kahvista. Olen syönyt vaivaan happosalpaajakuuriin, ei suurempaa apua. Kysyisinkin, voiko pahoinvointi johtua hormonikierukasta? Se tosin mainitaan Mirenan sivuvaikutuksissa. Mutta pahoinvointiin ei liity alavatsan kipua, enemmänkin ylävatsan. Ihmettelinkin siis, voiko pahoinvoinnin aiheuttaa hormonaaliset muutokset? Kierto on edelleen ihan sekaisin, mutta ei se niin paljoa haittaa kuin tuo pahoinvointi. En ole keksinyt ruokaa, mikä pahoinvoinnin aiheuttaa. E-pillerien aikana alkoholi saattoi aiheuttaa pahoinvointia (siis pienikin määrä), mutta ei oikeastaan mikään muu.

Olisi kiva tietää, onko muilla vastaavia kokemuksia tai onko ollut hormonikierukan alkuaikana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu