nuvaring liian aikaisin pois

moiks!
eli otin nuvaring renkaan vahingossa viikkoa liian aikaisin pois.en näköjään osaa käyttää kalenteria....
ja hoksasin asian vasta neljä päivää sen jälkeen kun ihmettelin miksei menkat ala.
no nyt on kyllä menkat alkanu eli voinko mä pitää sit sen normaalin viikon tauon?
varmaan pitää jotain lisäehkäisyä käyttää jos seksiä harrastaa...?
13138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

...varmaankin sitä, että rengas olisi unohtunut laittaa takaisin paikalleen (jos esim. seksin ajaksi ottaa sen pois) kolmannella viikolla.

Nuvaringin pakkausselosteessa sanotaan:
Jos NuvaRing on ollut poissa tai epäilet sen olleen poissa emättimestä yli 3 tuntia kolmannen käyttöviikon aikana, ehkäisyteho saattaa heikentyä. Ota rengas pois emättimestä ja valitse toinen seuraavista vaihtoehdoista:
1. Aseta uusi rengas välittömästi
Huomaa: Uuden renkaan asettaminen aloittaa uuden kolmen viikon käyttöjakson. Kuukautisesi eivät ehkä tule, mutta läpäisy- tai tiputteluvuotoa saattaa esiintyä.
2. Odota ensin, että kuukautisesi tulevat ja aseta uusi rengas viimeistään 7 päivän kuluttua edellisen renkaan poistamisesta tai renkaan tulemisesta pois emättimestä. Huomaa: voit valita tämän vaihtoehdon ainoastaan, jos olet käyttänyt NuvaRingia yhtäjaksoisesti viimeisen 7 päivän ajan.

Eli jos olet käyttänyt rengasta nuo edelliset 2 viikkoa normaalisti, niin siinä tapauksessa pitäisi olla ihan turvallista vaan jatkaa renkaan käyttöä kuten tavallisestikin tuon taukoviikon jälkeen, eikä lisäehkäisyä tarvittaisi.

Tämä on kuitenkin ihan vaan maalaisjärkeen perustuva maallikon mielipide, eli jos haluat olla ihan varma, niin soita vaikka terveyskeskukseesi, tai terveysneuvontaan numeroon (09) 10023 (http://www.10023.fi/suomi/). Sieltä varmasti osataan antaa ihan asiantuntijankin mielipide tilanteesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


harvapää kirjoitti:

moiks!
eli otin nuvaring renkaan vahingossa viikkoa liian aikaisin pois.en näköjään osaa käyttää kalenteria....
ja hoksasin asian vasta neljä päivää sen jälkeen kun ihmettelin miksei menkat ala.
no nyt on kyllä menkat alkanu eli voinko mä pitää sit sen normaalin viikon tauon?
varmaan pitää jotain lisäehkäisyä käyttää jos seksiä harrastaa...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu